Raport o euro. Kto skorzystał, kto stracił? Eksperci: W Niemczech wzrost dobrobytu o 1,9 biliona

Wprowadzenie wspólnej waluty podniosło poziom życia w Niemczech. Inaczej niż we Francji czy Włoszech - wynika z raportu ekonomistów.

Niemcy wyraźnie skorzystały na utworzeniu strefy euro i wprowadzeniu wspólnej europejskiej waluty - wynika z raportu przedstawionego w poniedziałek (25.02.2019) przez ekspertów z niemieckiego think tanku Centrum Polityki Europejskiej (CEP). W przypadku pozostałych krajów zyski są niewielkie. Niektóre państwa, jak Francja i Włochy, mocno straciły na wspólnej walucie.

Autorzy analizy przeprowadzili symulację pokazującą, jak wyglądałby wzrost PKB krajów strefy euro, gdyby nie przyjęły one wspólnej waluty. Symulacja dotyczyła 8 z 19 krajów strefy.

Bezpieczna przystań

Twórcy raportu dochodzą do wniosku, że od 1999 roku w Niemczech euro przyczyniło się do wzrostu dobrobytu o 1,9 biliona euro. Uzasadnia się to głównie tym, że po 2011 roku, w związku z kryzysem strefy euro, Niemcy uchodziły w oczach wielu inwestorów za "bezpieczną przystań" dla ich pieniędzy. Poza tym, nie posiadając euro, Niemcy zmagałyby się z wysokimi kursami własnej waluty, co byłoby bardzo obciążające dla eksportu, będącego filarem niemieckiej gospodarki.

Fakt, że kraje takie jak Francja czy Włochy nie są w stanie osłabić swojej waluty uważany jest, obok problemów strukturalnych, za główny powód obniżenia się poziomu dobrobytu tych państw. W przypadku Włoch autorzy raportu mówią o stracie 4,3 biliona euro. Francja miała stracić 3,6 biliona.

Na wspólnej walucie skorzystały też Holandia i Grecja, ale w dużo mniejszym stopniu. W przypadku Holandii to około 340 miliardów euro, Grecji tylko 2 miliardy. Pozostałe badane kraje - Hiszpania, Belgia, Portugalia, straciły od kilkudziesięciu do kilkuset miliardów euro.

Wspólna europejska waluta euro została wprowadzona w 1999 roku, początkowo jako waluta do operacji księgowych. W 2002 pojawiła się w portfelach Europejczyków.

szym (dpa/cep)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

 

Więcej o:
Komentarze (105)
Kto skorzystał, kto stracił na euro? W Niemczech wzrost dobrobytu o 1,9 biliona
Zaloguj się
 • wan4

  Oceniono 16 razy 8

  pisałem tu na forum pare lat temu, że wobec tego, iż euro jest słabsze od marki zyskuje niemiecki eksport, czyli cała gospodarka oparta na eksporcie. Zaskoczony jestem tak dużą stratą francuskiego PKB (Włochy do przewidzenia). Ale czy stracili Francuzi? Tu się kłania struktura PKB. Niższy średni wzrost ich PKB jest wynikiem m.in. wyższych płac w euro niż we franku (i tym samym niższej konkurencyjności na globalnym rynku). Ciekawy jestem wyników szczegółowych badań :)

 • mr.knox

  Oceniono 7 razy 5

  Wzrost “dobrobytu” uzyskaly tylko niemieckie korporacje. Niemieckie spoleczenstwo doswiadczylo rekordowego wzrostu ubostwa. Juz co czwarta niemiecka rodzina zyje ponizej progu ubostwa a co trzeci pracujacy w pelnym wymiarze godzin Niemiec, nie moze utrzymac sie z wlasnej pensji i korzysta z rzadowych zapomog.
  “Unemployment is at a historic low in Germany, but millions of people aren't earning enough to pay their bills or adequately heat their homes. The latest EU figures show poverty poses a greater risk to women.
  Almost one in five people in Germany was threatened by poverty or other forms of social exclusion in 2017”.
  www.google.com/amp/s/amp.dw.com/en/germany-poverty-threatens-almost-20-percent-of-population/a-46100497

 • obserwator.amator

  Oceniono 4 razy 4

  Francuzi wymyslili UE i wspolna walute, jako mechanizm kontrolny nad Niemcami. Kohl tak ich zaskoczyl zjednoczeniem. Jednak, jak widac slabo to rozegrali. O ile w EWG mozna bylo mowic o 2 wiodacych krajach, to po zjednoczeniu Niemiec, Paryz zostal jedynie ubogim krewnym.
  No i nie mieli szczescia w tym okresie do przywodcow. Chirac i Sarkozy....

 • leonleonidas

  Oceniono 10 razy 4

  Ale bzdety.
  Niemcy ludki stracili potwornie.
  Wzbogacili sie ci co mieli sie wzbogacic na €.

  W latach 80-tych by utrzymac 4-ro osobowa rodzine (2+2) starczylo by pracowal tylko mezczyzna. Zyli godnie i dostatnio. Dzisiaj czesto nie starcza kiedy pracuja oboje dorosli.

  Niemcy wykreceni na maksa. Nie wspomne o pozostalych spoleczenstwach bo reszta (Wlochy, Grecja, Francja i potezna masa Francuzow to biedaki).

  € to tylko maszynka do robienia pieniedze dla i przez koncerny.

 • justas32

  Oceniono 20 razy 4

  W 2004 roku wszyscy polscy ekonomiści powszechnie wyśmiewali Słowację że wchodzi do strefy Euro. Dziś Słowacja (licząc PKB per capita) jest bogatsza od Polski i nie ma żadnych problemów ze wspólną walutą, przyciągnęła też wielu dobrych inwestorów. Kiedyś to my wyjeżdżaliśmy do nich na zakupy, bo taniej. Dzisiaj to oni przyjeżdżają do nas na zakupy - bo mają więcej pieniędzy ...

 • ks-t

  Oceniono 3 razy 3

  NIemcy (rodziny) na euro straciły. Podwyżek praktycznie nie ma i jest poczucie że to NIemcy utrzymują całą Unię Europejską. ALe jest praca

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 3

  ciekawe na czym opierają swoje symulacje

  bo łatwo jest powiedzieć dewaluujemy (np. złotówkę) i więcej eksportujemy

  tylko, że żeby eksportować, trzeba importować surowce, komponenty, itd... za... WIĘCEJ

  no i ciekawe czy wzięto pod uwagę koszty i przewalutowania każdej transakcji i ryzyko związane z niestabilnością kursów, bo dla przypomnienia to między tymi państwami dochodzi do największej wymiany handlowej (podobnie jak w Polsce z Niemcami)

  to że np. we Włoszech nadal jest wysokie bezrobocie, to nie wina Euro, ale polityki wewnętrznej (przede wszystkim fiskalnej i gospodarczej ogólnie)

 • tinnman

  Oceniono 19 razy 3

  Droga Gazeto, czuję się zagubiony. To jak będzie, jak żyć. Euro będzie dobre dla Polski czy nie? Wprowadzać i ubożeć czy trzymać się złotówki. Bank centralny zrobić sobie we Frankfurcie czy w Warszawie?

 • baby1

  Oceniono 15 razy 3

  A na czym te straty polegają szanowny redaktorze? Myśleli, że jak wejdzie Euro, to będzie można leżeć do góry brzuchem i wydawać Euro na koszt innych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX