Niemiecki koncern zamknie cukrownie m.in. w Polsce. Powód? Redukcja kosztów

Niemiecki koncern Suedzucker zamknie jedną z cukrowni w Polsce. Dla pozostałych zapowiada oszczędności.

Koncern Suedzucker, największy europejski producent cukru, zapowiedział zamknięcie pięciu cukrowni, w tym zakładów w Strzyżowie w województwie lubelskim. Wygaszona zostanie także produkcja w dwóch cukrowniach w Niemczech i dwóch francuskich zakładach - poinformował koncern z Mannheim po posiedzeniu rady nadzorczej w poniedziałek.

Produkcja w Strzyżowie ustanie jeszcze przed jesiennym zbiorem buraków - poinformował Deutsche Welle Dominik Risser, rzecznik prasowy Suedzucker. Zakłady we Francji i Niemczech zostają zamknięte w 2020 r.

Decyzja o zamknięciu i restrukturyzacji jest skutkiem silnych wahań cen na globalnych rynkach i w UE oraz ich wpływu na rynek cukru - argumentuje koncern.

Od zniesienia limitów produkcyjnych przez UE pod koniec września 2017 r. niemiecki koncern musi reagować na drastycznie spadające ceny cukru. Z powodu spadku cen Suedzucker spodziewa się, że w roku gospodarczym 2018/19 obroty koncernu zmniejszą się o 100-200 mln euro.

Pracownicy i rolnicy protestują

Kiedy w Mannheim obradowała rada nadzorcza, przeciwko zamknięciu zakładów protestowało przed centralą koncernu ok. 350 pracowników i rolników. Zarzucali oni zarządowi, że działa pochopnie i nie daje sobie wystarczająco dużo czasu na opracowanie alternatyw. "Zamknięcie zakładów to ostateczne, a nie pierwsze wyjście" - wypisali na transparentach protestujący. Mieli założone żółte kamizelki.

W niemieckich fabrykach zgłoszonych do zamknięcia, w Warburgu (Nadrenia Północna-Westfalia) i Brottewitz (Brandenburgia), pracuje łącznie ok. 150 osób. W Strzyżowie zaś ok. 70 osób.

Redukcja kosztów

Przedstawiciel pracowników w radzie nadzorczej Franz-Josef Moellenberg wezwał kierujących koncernem do lojalności. - Polityka rolna nie może odbywać się kosztem pracowników i regionów - powiedział Moellenberg, domagając się powołania specjalnej komisji złożonej z przedstawicieli koncernu, pracowników i ekspertów. Gremium to mogłoby sprawdzić możliwości przeprowadzenia zmian strukturalnych. Moellenberg wskazał, że do opracowania koncepcji, które byłyby alternatywą w stosunku do zamknięcia fabryk, potrzebne jest więcej czasu.

Oprócz Strzyżewa niemiecki koncern posiada jeszcze cztery cukrownie w Polsce - w Cerekwi, Ropczycach, Strzelinie i Świdnicy. Są to większe niż w Strzyżowie zakłady. Oprócz zamknięcia pięciu zakładów w Europie Suedzucker zapowiada także "zmniejszenie kosztów administracyjnych w Belgii, Niemczech, Francji i Polsce".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (6)
Niemiecki koncern zamknie cukrownie m.in. w Polsce. Powód? Redukcja kosztów
Zaloguj się
 • 1noitatneserper

  Oceniono 5 razy 3

  Jo jestem górnik z kopalin Bytom.
  Jo sie wos pytom: kaj je polski cuker?
  Pierunie! Polski cuker je w rajchu.

 • jango33

  Oceniono 6 razy 0

  Bardzo dobrze, cukier to trucizna.

 • trarjei

  Oceniono 6 razy -2

  Zaraz POwskie trolle dadzą głos i będą szczekać, że to sprawka nie spadku cen cukru, lecz Kaczyńskiego, PiSu i ruskich trolli :D

 • walek7003

  Oceniono 4 razy -2

  No ludzie cukru nie kupują i w czym problem...?
  Trzeba jak w II RP z zapałkami, zakazać spożycia miodu i innych zastępników, oraz nakazać stosowania cukru tam gdzie się da.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX