Moskwa na 49 lat ma wydzierżawić port Tartus w Syrii. To strategiczny obiekt dla rosyjskiej marynarki

Syryjskie i rosyjskie media donoszą o rokowaniach ws. umowy o wydzierżawieniu przez Rosję portu Tartus. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w ciągu najbliższego tygodnia.

Syria zamierza rozszerzyć współpracę gospodarczą z Rosją. W piątek i w sobotę prezydent Syrii Baszar al-Asad spotkał się w Damaszku z rosyjskim wicepremierem Jurijem Borysowem, o czym poinformowały media obu krajów. Podczas rozmów poruszono także wydzierżawienie przez Rosję na 49 lat syryjskiego portu Tartus. Już dziś Rosja wykorzystuje część tego portu na potrzeby swej marynarki wojennej. Ma on dla niej duże znaczenie strategiczne, ponieważ znajduje się tam jedyne bezpośrednie połączenie z Morzem Śródziemnym.

Bliższa współpraca gospodarcza

Syryjska agencja informacyjna Sana podaje, że podczas rozmów ws. zacieśnienia współpracy gospodarczej z Rosją strona syryjska największe znaczenie przywiązuje do współpracy w sektorze energetycznym, w przemyśle oraz w handlu. Poruszono także kwestię kolejnej rundy rozmów pokojowych, mających zakończyć trwającą od 2011 roku wojnę domową w Syrii. Negocjacje mają się odbyć w Kazachstanie z udziałem przedstawicieli rządów Syrii, Rosji oraz Iranu. W rozmowach tych ma także uczestniczyć Turcja, która wspiera różne ugrupowania przeciwne rządom prezydenta al-Asada.

Liczbę ofiar śmiertelnych syryjskiej wojny ocenia się na kilkaset tysięcy. Z 22 mln mieszkańców Syrii ponad połowa została zmuszona do opuszczenia swoich domów. Syryjskiej armii rządowej zarzuca się stosowanie broni chemicznej, czemu rząd w Damaszku stale zaprzecza. Rosja włączyła się aktywnie w konflikt w Syrii po stronie prezydenta al-Asada w 2015 roku, który dzięki temu, jak również dzięki udziałowi w walkach proirańskich formacji milicyjnych, odzyskał kontrolę nad znaczną częścią kraju.

W roku 2017 Syria zawarła porozumienie z Rosją, na mocy którego Rosja może utrzymywać w Syrii stałą bazę lotniczą i morską.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''