Moskwa na 49 lat ma wydzierżawić port Tartus w Syrii. To strategiczny obiekt dla rosyjskiej marynarki

Syryjskie i rosyjskie media donoszą o rokowaniach ws. umowy o wydzierżawieniu przez Rosję portu Tartus. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w ciągu najbliższego tygodnia.

Syria zamierza rozszerzyć współpracę gospodarczą z Rosją. W piątek i w sobotę prezydent Syrii Baszar al-Asad spotkał się w Damaszku z rosyjskim wicepremierem Jurijem Borysowem, o czym poinformowały media obu krajów. Podczas rozmów poruszono także wydzierżawienie przez Rosję na 49 lat syryjskiego portu Tartus. Już dziś Rosja wykorzystuje część tego portu na potrzeby swej marynarki wojennej. Ma on dla niej duże znaczenie strategiczne, ponieważ znajduje się tam jedyne bezpośrednie połączenie z Morzem Śródziemnym.

Bliższa współpraca gospodarcza

Syryjska agencja informacyjna Sana podaje, że podczas rozmów ws. zacieśnienia współpracy gospodarczej z Rosją strona syryjska największe znaczenie przywiązuje do współpracy w sektorze energetycznym, w przemyśle oraz w handlu. Poruszono także kwestię kolejnej rundy rozmów pokojowych, mających zakończyć trwającą od 2011 roku wojnę domową w Syrii. Negocjacje mają się odbyć w Kazachstanie z udziałem przedstawicieli rządów Syrii, Rosji oraz Iranu. W rozmowach tych ma także uczestniczyć Turcja, która wspiera różne ugrupowania przeciwne rządom prezydenta al-Asada.

Liczbę ofiar śmiertelnych syryjskiej wojny ocenia się na kilkaset tysięcy. Z 22 mln mieszkańców Syrii ponad połowa została zmuszona do opuszczenia swoich domów. Syryjskiej armii rządowej zarzuca się stosowanie broni chemicznej, czemu rząd w Damaszku stale zaprzecza. Rosja włączyła się aktywnie w konflikt w Syrii po stronie prezydenta al-Asada w 2015 roku, który dzięki temu, jak również dzięki udziałowi w walkach proirańskich formacji milicyjnych, odzyskał kontrolę nad znaczną częścią kraju.

W roku 2017 Syria zawarła porozumienie z Rosją, na mocy którego Rosja może utrzymywać w Syrii stałą bazę lotniczą i morską.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (77)
Moskwa na 49 lat ma wydzierżawić port Tartus w Syrii. To strategiczny obiekt dla rosyjskiej marynarki
Zaloguj się
 • skipper52

  Oceniono 18 razy 12

  Tartous. Eksportowali syryjską ropę. Potem Irańską. Byłem tam 5-6 razy, jako kapitan na statku pod banderą brytyjską. Syf, kiła, mogiła i paskudny"mediterranean mooring" przy bocznym prądzie. Mało kto potrafił sobie tam poradzić - prawa kotwica, 12 szakli czyli prawi cały łańcuch, potem lewa, jedną wybierać drugą luzować. "Zabawa" na całego. Łapownictwo i "souveniry" na poziome 250 kartonów Marlboro na jedno "wejście". Jeden z gorszych portów na Śródziemnym - Banijas i Tartous - samo życie. Chociaż, zaraz... jedyny port na świecie gdzie dostałem prezent od... śmieciarza. Zabrał śmieci, dostał dwa kartony Marlboro i dał mi paczkę daktyli. Młodych i świeżych. Są cudowne. z cytrynowym smaczkiem. Sam miód...

 • tytus.k

  Oceniono 27 razy 7

  A czy za 49 lat Federacja Rosyjska będzie istnieć? Możecie mnie brać za oszołoma - ale ja pamiętam rok, w którym Andriej Amarlyk ogłosił esej "Czy Związek Radziecki dotrwa do roku 1984?". 90% poważnych ludzi brało go za nawiedzeńca lub idiotę. Pomylił się o 7 lat.

 • cergos

  Oceniono 15 razy 5

  A jak, stać ich. Czasami odnoszę wrażenie, że Rosja(Rosjanie) myśli, że jest najbogatszym krajem świata.

 • 2fat

  Oceniono 8 razy 4

  Jak pamiętam, delegowana przez ONZ prokurator Claudia del Ponte znalazła dowody na saudyjską broń chemiczną ale nie znalazła chemicznej broni syryjskiej co oznajmiono w oficjalnym komunikacie.

 • robert.kwi

  Oceniono 2 razy 2

  ruskie jak coś wynajmują to będą chcieli to zaj...ać. tak było z portem na Krymie na przykład, w ogóle ruskie tylko patrzą co komu można zaj..ać, ewentualnie komu przyj..ać - taka nacja :(

 • gadolinn

  Oceniono 1 raz 1

  Nastepny brylancik gazetki:

  "...portu Tartus... Ma on dla niej duże znaczenie strategiczne, ponieważ znajduje się tam jedyne bezpośrednie połączenie z Morzem Śródziemnym"

 • sieceonk

  Oceniono 1 raz 1

  jak elegancko można opisać wojnę i tragedię mieszkańców kraju

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX