Niemcy. Awantura na walnym zgromadzeniu firmy Bayer. "Co Pan zrobił z koncernem?"

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Bayera tylko 44,5 proc. udzieliło absolutorium szefowi zarządu koncernu. To ewenement w historii koncernów notowanych w DAX (główny indeks niemieckiej giełdy papierów wartościowych).

Był to pierwszy raz, kiedy urzędującemu szefowi zarządu koncernu notowanego w DAX coś takiego się przydarzyło. Na walnym zgromadzeniu w Bonn w piątek (26.04.2019) 55,5 proc. zgromadzonych było przeciwnym udzieleniu absolutorium szefowi zarządu Bayera Wernerowi Baumannowi za mijający rok obrotowy. Mówi się o historycznym wydarzeniu.

Rada nadzorcza natomiast po głosowaniu zadeklarowała pełne poparcie dla zarządu.

Gniew udziałowców

Na walnym zgromadzeniu było bardzo gorąco, posiedzenie trwało ponad 12 godzin i szef koncernu Werner Baumann musiał odpowiedzieć na wiele krytycznych pytań.

- Panie Baumann, co Pan zrobił z naszym koncernem? - pytał Joachim Kregel w imieniu wspólnoty ochrony praw udziałowców.

Za czasów poprzedniego zarządu Bayer stał się najcenniejszym niemieckim koncernem, a od tego czasu wartość jego akcji spadła o połowę.

Kurs akcji Bayer AG, ostatnie 3 lata/stooq.pl
stooq.pl

- Dawny gigant farmaceutyczny stał się karłem - pomstował Ingo Speich z Deka-Investment, funduszu kas oszczędnościowych.

Właściwe posunięcie

Werner Baumann przez prawie godzinę próbował wyjaśniać, dlaczego słuszną decyzją było zakupienie amerykańskiego koncernu Monsanto za 63 mld dolarów.

- W następstwie przejęcia Monsanto Bayer jest dziś wiodącym przedsiębiorstwem w dziedzinie agrarnej - przekonywał Baumann. Bayer i Monsanto perfekcyjnie się uzupełniają, czy chodzi o materiał siewny, ochronę roślin, biotechnologie, technologię genetyczną czy ucyfrowienie rolnictwa. Wkrótce odczujemy to także finansowo - obiecywał menedżer, wskazując na oczekiwany efekty synergii rzędu miliarda euro od roku 2022.

Może by to i akcjonariuszy przekonało, gdyby nie fakty i liczby. Akcjonariusze są rozsierdzeni, bo ich akcje w ciągu roku straciły prawie 40 proc. wartości. Spadek kursu nastąpił po przejęciu przez Bayera amerykańskiego koncernu Monsanto i po dwóch przegranych sprawach w USA o milionowe odszkodowania dla ludzi, którzy przez wiele lat stosowali sztandarowy produkt Monsanto, owadobójczy środek glifosat i zachorowali na raka. Na Bayera czeka obecnie w USA ponad 13 tys. podobnych spraw.

Udziałowcy: błędna ocena ryzyka

Przedstawiciele zrzeszeń akcjonariuszy zarzucali menedżerom Bayera, że błędnie ocenili ryzyka związane z przejęciem Monsanto. Rzecznicy funduszy sytuację określali mianem "katastrofy". Obrońca praw akcjonariuszy stwierdził, że "hańbą jest, jak koncern w tak szybkim czasie stracił wartość i reputację".

Szef zarządu Bayera Baumann powtarzał znane już argumenty, że zakup Monsanto był słuszny od strony strategicznej, a glifosat, jeśli jest używany zgodnie z instrukcją, jest bezpiecznym środkiem i wskazywał przy tym na ponad 100 prac badawczych, które mają to potwierdzać.

Bayer AG zapowiedział wielotysięczne zwolnienia

Bez prawnych konsekwencji

To, że akcjonariusze nie udzielili absolutorium szefowi koncernu oznacza u Bayera początek nowej ery - twierdzą obrońcy praw akcjonariuszy. W ubiegłym roku absolutorium udzieliło mu prawie 97 proc. akcjonariuszy, co oznacza, że w ciągu tylko jednego roku ich zaufanie spadło do rekordowo niskiego poziomu. Gdy większość akcjonariuszy nie udziela absolutorium, nie ma to żadnych bezpośrednich prawnych konsekwencji. Ogromny jest jednak uszczerbek wizerunkowy i zainicjuje on z pewnością debatę o tym, czy koncernem kierują właściwi ludzie.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (91)
Niemcy. Awantura na walnym zgromadzeniu firmy Bayer. "Co Pan zrobił z koncernem?"
Zaloguj się
 • sir.fred

  Oceniono 46 razy 36

  Ależ to jest układ perfekcyjny: będą truli glifosatem, a potem raka będą leczyć specyfikami Bayera.

 • nietyp

  Oceniono 31 razy 29

  A to przecież dopiero początek pozwów... Machina prawnicza nabiera rozpędu!!! Zakup Monsanto, dosłownie tuż przed falą procesów, do tego jeszcze mocno podpadniętej klientom firmy z perspektywą płacenia wielkich odszkodowań, był po prostu głupi... Ale tak właśnie działa arogancja gigantów, którzy są przekonani o swojej potędze...

 • leoleo

  Oceniono 21 razy 21

  kupno monsanto to sznur na szyję

 • japka_putina

  Oceniono 20 razy 16

  Kupić najbardziej skompromitowaną firmę świata mógł tylko idiota.

 • kar.as

  Oceniono 25 razy 15

  Nie piszcie o jakimś tam gliko-srafcie, tylko o Roundupie. Świństwie, którym posypywane są nasze pola. Alergie, nowotwory, Hashimoto = Bayerowski Roundupie.

 • czerski.fake

  Oceniono 33 razy 15

  Bayer i Monsanto perfekcyjnie się uzupełniają: faktycznie, cyklon-b (d.igfarben)i agent orange (d.dow chemicals)

 • banan125

  Oceniono 16 razy 14

  co za IDIOTA to tłumaczył i pisał ? : "owadobójczy środek glifosat"
  1. on nie jest insektycydem tylko HERBICYDEM, czyli na chwasty
  2. glifosat to nie jest żaden środek - tylko substancja aktywna, a preparatem użytkowym (czyli środkiem) jest Roundup

 • adamk38

  Oceniono 16 razy 14

  A ja się zastanawiałem jaką to genialną strategię ma Bayer z przejęciem Monsanto... i okazuje się, że nie ma żadnej, to po prostu głupota

 • panitutajniestala

  Oceniono 17 razy 13

  Skoro kazde dziecko na swiecie wie, ze Monsanto to straszne g..... jest, to szef koncernu Bayer, kupujac to g....... jest:
  albo kompletnym idiota, ( w co nie wierze ) albo...
  otrzymal za kupienie tego g...... strasznie wielka kase od "amerykanskich" adwokatow....
  Musi ta kasa starczyc jemu i jego pokoleniom na dostatnie zycie.

  Jezeli lawina odszkodowan ruszy, a ruszy, to Bayern jest skonczony.
  Szkoda .
  Biedne Niemcy.-Mnostwo ludzi straci prace... :((

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX