Ile zarabia najwyższa kasta menedżerów w Niemczech? W 2018 roku padł rekord

Szefowie rad nadzorczych koncernów indeksu giełdowego DAX otrzymali w ubiegłym roku rekordowe wynagrodzenia: przeciętnie 424 tys. euro. Ale to za mało, by dorównać szefom zarządów.

Naczelni kontrolerzy koncernów notowanych w najważniejszym niemieckim indeksie giełdowym DAX w roku 2018 zrobili tak dużo jak nigdy dotąd. Przeciętne wynagrodzenie przewodniczących rad nadzorczych tych spółek akcyjnych, w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosło o 3,9 proc. do rekordowej sumy 424 tys. euro rocznie. Informacje te pochodzą z opublikowanej we Frankfurcie analizy firmy doradczej HKP

Rekordową sumę zarobił ponownie szef rady nadzorczej Deutsche Banku Paul Achleitner - 858 tys. euro. Tuż za nim plasowali się szef rady nadzorczej BMW Norbert Reithofer i szef rady nadzorczej koncernu Fresenius Gerd Krick (po 640 tys. euro) oraz naczelny kontroler Volkswagena Hans Dieter Pötsch (584,5 tys. euro). Listę zamyka Reinhard Pöllath z koncernu Beiersdorf (228 tys. euro).

Koncerny DAX: kobiety w zarządach zarabiają więcej od mężczyzn

Za mało w porównaniu z zarządem

Pomimo coraz ambitniejszych zadań, zarobki szefów rad nadzorczych są jednak znacznie niższe niż szefów zarządu w kontrolowanych przez nich koncernach. Jak podaje HKP, w roku 2018 przeciętne roczne wynagrodzenie szefa zarządu koncernu, który choć rok sprawował tę funkcję, wzrósł o 3,6 proc. do 7,5 mln euro.

- Stanowisko szefa rady nadzorczej polega obecnie na asyście strategicznej i ostrych dyskusjach z zarządem - stwierdza menedżerka HKP Nina Grochowitzki. Dlatego jego wynagrodzenie powinno być tak wysokie, by rozmawiać z zarządem jak równy z równym. Ale do tego jest jeszcze daleko.

Awantura u Bayera. "Co Pan zrobił z koncernem?"

Postulat ten jest jak najbardziej uzasadniony przy międzynarodowym porównaniu. Europejska średnia wynagrodzenia szefa rady nadzorczej to 913 tys. euro. Najwięcej zarabiają menedżerowie na tych stanowiskach w Szwajcarii: do kilku milionów.

Naczelny kontroler banku HSBC otrzymuje 1,7 mln euro rocznie, zajmując w rankingu piąte miejsce. Jest to jednak praca na pełnym etacie.

Szefowie rad nadzorczych koncernów DAX częstokroć pełnią taką funkcję w kilku spółkach. Np. Michael Diekmann zasiada w radach nadzorczych koncernów Allianz, BASF, Fresenius i Siemens i w roku 2018 otrzymał z tego tytułu 1,4 mln euro.

dpa/ma

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (14)
Ile zarabia najwyższa kasta menedżerów w Niemczech? Ponoć za mało
Zaloguj się
 • pct3

  Oceniono 8 razy 6

  powiem tak- jak na skalę funkcji, odpowiedzialność i fakt że mówimy o szefach związanych z bankami w kraju o ultrapotężnej gospodarce- to du.py nie urywa. Ten lider w zestawieniu to zarabia w przeliczeniu coś 3 mln złotych rocznie, rozumiem że brutto.
  Szczerze? Myśląc o bankach w Niemczech (!) i wiedząc że dotyczy to samej elity zarządzającej, gdybym nie wiedział - stawiałbym kwoty bogatsze o jedno zero...

 • punter

  Oceniono 4 razy 4

  Różnica między RFN a Polską jest taka, że ci ludzi w przypadku RFN to 60-latkowie, którzy zjedli zęby w światowym biznesie, a teraz na końcu kariery dostają do nadzoru/zarządzania największe spółki.

  W przypadku Polski to 30-40 latkowie, którzy wylizali d.... konkretnemu politykowi "zarządzającemu" spółką ze swojego regionu, a doświadczenie to mają co najwyżej ze zjazdów partyjnych. Wypisz wymaluj "kariery" obecnych prezesów Orlen, KGHM, PKO ...

 • polskaplonie

  Oceniono 6 razy 4

  można powiedzieć, że te sumy trącą skromnością, gdyż mówimy tutaj o gospodarce niemieckiej, jednej z najpotężniejszych na świecie, do tego wzrost rok do roku 3%, to naprawdę normalnie

 • sztucznypolak

  Oceniono 10 razy 2

  Ten swiat potrzebuje rewolucji.

 • Oceniono 1 raz 1

  Pff, a Jarek Developerek ma całą Polskę głupiego, moherowego motlochu, a bandyta z Torunia setki milionów swoich odmozdzonych wyznawcow...

 • justas32

  Oceniono 5 razy 1

  A cóż to za słownictwo - "kasta managerów" ? Widzę że komuna wróciła i będzie się teraz wroga klasowego ścigać - bo za dużo zarabia ...

 • pirimpirim

  Oceniono 2 razy 0

  Ooo! To ci, którzy nie pytają: "czego nie mogę lub co jest zakazne, ale co mi zrobią, gdy to jednak zrobię i jak obejść prawo by jednak postawić na swoim".

 • gangut

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe jak to wygląda u nas. Nie w folwarkach skarbu państwa, a w prawdziwym biznesie.

 • michus00

  Oceniono 7 razy -3

  Poproszę ranking zarobkowy kasty managerów w Agorze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX