Fraps - program dla graczy i nie tylko [recenzja]

Fraps to program doskonale znany wśród graczy - dzięki niemu można bowiem sprawdzić wydajność aktualnie uruchomionej gry. Program jednak prócz tej przydatnej funkcji skrywa kilka innych, które mogą się przydać nie tylko graczom. Fraps jest programem płatnym z opcją darmowego, lecz ograniczonego użytkowania. Czy osoby niezainteresowane kupnem płatnej licencji mają tu czego szukać?

Fraps 3.5.6.
System: Windows XP / 2003 / Vista / 7
Licencja: darmowa (ograniczona) / płatna (37$)

Fraps to najpopularniejszy program przeznaczony do sprawdzania wydajności w grach uruchomionych na PC. Jego łatwość obsługi i kilka zaawansowanych opcji sprawiły, że zyskał sobie ogromne grono zwolenników.

Fraps okno sprawdzenia wydajności

Fraps został spopularyzowany głównie dzięki możliwości sprawdzania wydajności danej gry/programu w czasie rzeczywistym. Po prostu wystarczy, że uruchomimy program, a następnie grę i w jednym z rogów ekranu pojawi się liczba informująca nas o ilości generowanych klatek na sekundę przez nasz komputer. Jest to bardzo przydatne jeśli chcemy uzyskać wyższą wydajność - możemy wtedy sprawdzić na jakich ustawieniach graficznych uzyskamy optymalny dla nas stopień wydajności.

Diablo III - wydajność w Fraps

Funkcja ta może niestety trochę zmniejszyć wydajność naszej gry, dlatego należy pamiętać, że z wyłączonym programem możemy uzyskać około 1-4 kl/s więcej.

Dodatkowo możemy uruchomić funkcję raportowania wydajności naszej gry, dzięki czemu zostanie utworzony plik zawierający informacje o wydajności aplikacji.

 

Kolejną funkcją dzięki której Fraps zasługuje na wyróżnienie jest funkcja robienia zrzutów ekranu. Jeśli chcemy przechwycić klatkę z gry, bo np. podoba nam się dana scena i chcemy zrobić z niej tapetę na pulpit, lub znaleźliśmy w grze coś ciekawego i chcemy się tym podzielić z innymi, wystarczy że naciśniemy jeden klawisz i zrobimy zdjęcie danej scenie w grze.

Fraps - robienie zrzutów ekranu

Możemy tworzyć niezliczoną ilość zrzutów ekranu (oczywiście do momentu skończenia się miejsca na dysku), bowiem wszystkie zapisują się w folderze który wskażemy w programie.

Darmowa wersja Fraps pozwala na zapisywanie obrazów jedynie w nieskompresowanym formacie BMP, przez co każdy plik zajmuje kilka megabajtów (możemy go później przekonwertować do mniejszego formatu lub rozdzielczości używając chociażby systemowego Painta). Tak zrobione zrzuty ekranu możemy potem wykorzystać np. w prezentacji.

Fraps - przykładowy zrzut ekranu z gry Borderlands

Ostatnią funkcją Frapsa jest nagrywanie ekranu. Jest to bardzo przydatna funkcja przy tworzeniu materiałów wideo jak np. wideorecenzji (darmowa wersja pozwala na utworzenie jedynie 30 sekundowego materiału ze znakiem wodnym umieszczonym u góry ekranu).

Program przechwytuje obraz w nieskompresowanej jakości w związku z tym uzyskamy w materiale najlepszą jakość jaką można by sobie wymarzyć. Niestety proces nagrywania takich filmików wymaga dużej mocy, w związku z tym wydajność naszej gry może drastycznie spaść.

Opcji nagrywania jest natomiast bardzo wiele i są one całkiem przydatne. Możemy wybrać ilość klatek lub rozdzielczość filmu (dostępna jest pełna rozdzielczość lub 2 razy mniejsza).
Dodatkowo możemy wybrać dźwięk z jakim będzie zapisywany nasz materiał - Stereo lub wielokanałowy. A jeśli będziemy chcieli dodać do wideo nasz komentarz wystarczy, że zaznaczamy opcję "Record external output" i równocześnie z ogrywaniem danego tytułu będziemy mówili do mikrofonu.

Tak wygląda przykładowy materiał wideo nagrany przez Fraps:

Sekretną funkcją Frapsa jest to, że prócz nagrywania materiałów z gier możemy również przechwytywać cały ekran naszego monitora. Aby to zrobić należy w pasku General zaznaczyć opcję Monitor Aero desktop (DWM). Dzięki temu będziemy mogli robić zarówno zrzuty całego ekranu, jak i nagrywać wideo z całym pulpitem. Jest to przydatna funkcja jeśli chcemy np. utworzyć filmy instruktażowe.

 

Fraps to przydatne narzędzie dla graczy i nie tylko. Dzięki niemu sprawdzimy wydajność naszych gier, zrobimy z nich zrzuty ekranu lub nawet nagramy z nich filmy. Tak utworzone materiały będziemy mogli później wykorzystać do tworzenia prezentacji czy filmików na youtube. Niestety część jego funkcjonalności jest ograniczona przy darmowej licencji, lecz i tak możemy zrobić z programu dobry użytek w podstawowej wersji.

Podsumowanie:
+ łatwość instalacji i użytkowania;
+ mały rozmiar;
+ przydatność przy optymalizacji gier;
+ możliwość robienia nieskończonej ilości zrzutów ekranu;
- brak polskiej wersji językowej;
- drobny spadek wydajności podczas użytkowania programu (w grach o ok. 1-4 kl/s);
- nagrywanie filmików w darmowej wersji pozwala na nagranie jedynie 30 sekund materiału;
- zaawansowane opcje dostępne w płatnej wersji programu.

Program Fraps pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl