Paint. NET - darmowa alternatywa dla Painta [Recenzja]

Z wbudowanego w system Windows programu graficznego skorzystali choć raz zapewne wszyscy, a program mimo niezbyt imponujących możliwości cieszy się sporą popularnością. Jeśli przypadł nam do gustu, ale szukamy czegoś lepszego, z zaznaczeniem, aby było darmowe, to Paint.NET wydaje się ciekawą alternatywą.

Paint.NET 3.5.10

System: Windows 98/2000/XP/Vista/7

Licencja: darmowa

Instalator programu jak i sama instalacja nie zajmują wiele. Odpowiednio ta pierwsza to 3,7 MB, zaś ta druga mniej więcej kilkanaście sekund. Ponieważ program nie jest duży, nie zajmie też wiele zasobów naszego systemu, co może być szczególnie istotne dla posiadaczy słabszych komputerów czy laptopów.

Już na wstępnie warto wspomnieć o pierwszym z minusów, czyli braku polskiej wersji językowej. Jeśli chcemy - mamy możliwość skorzystania z tłumaczenia jednego z miłośników programu, jednakże jest ono przeznaczone do starszej wersji aplikacji. Tym samym część opcji będzie pozostawała w języku Szekspira. Drugim z minusów jest konieczność instalacji - jeśli nie mamy go już w systemie - pakietu Microsoft .NET Framework 3.5.

Warto też dodać, że program jest całkowicie darmowy - niezależnie czy korzystamy z niego jedynie w domu, czy też chcemy użyć go do komercyjnych rozwiązań. Nie możemy jedynie modyfikować w żaden sposób samej aplikacji.

Paint. NET - darmowa alternatywa dla Painta [Recenzja]

Mimo to Paint.NET posiada wiele funkcji, które pozwalają mu się mierzyć z płatnymi odpowiednikami. Na pewno przewyższa wbudowany w Windows program graficzny, a to dopiero początek jego możliwości. Na uwagę szczególnie zasługuje opcja nielimitowanego cofania poczynionych zmian, co będzie bardzo przydatne w przypadku bardziej skomplikowanych projektów.  Niewątpliwym plusem jest też możliwość skorzystania z bogatej palety efektów. Przypomina to nieco to, co oferuje drogi i doskonale rozpoznawalny Adobe Photoshop - mamy tu do dyspozycji Artistic, Blurs, Distor, Noise, Photo, Render, Stylize. Nie zapominajmy również o opcji korzystania z warstw - layers - co będzie istotne przy bardziej zaawansowanych pracach.

Paint. NET - darmowa alternatywa dla Painta [Recenzja]

Do listy plusów należałoby też dorzucić czytelność oraz przejrzystość aplikacji. Już kilka chwil po pierwszym uruchomieniu możemy zorientować się gdzie umieszczono różnorakie opcje i zabrać się do pracy z programem. Warto też wspomnieć o szybkości działania - program nawet po wybraniu do uruchomienia bardzo dużej ilości zdjęć w wysokiej rozdzielczości otwiera je bardzo szybko. Możemy też przemieszczać się pomiędzy nimi z pomocą wygodnego paska u góry aplikacji, który da się też rozwinąć w dół. Otwarte pliki możemy zamykać w sposób przypominający pracę z kartami w przeglądarce internetowej. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Paint. NET - darmowa alternatywa dla Painta [Recenzja]

Podsumowując - aplikacja posiada wszelkie przydatne funkcje, które spodobają się zarówno osobom zajmującym się pracą z plikami graficznymi od czasu do czasu, jak i tym, którzy szukają solidnego i darmowego programu graficznego o większych możliwościach.

Paint. NET - darmowa alternatywa dla Painta [Recenzja]

Podsumowanie:

+ łatwość instalacji i użytkowania;

+ mały rozmiar;

- brak polskiej wersji językowej;

- konieczność instalacji Microsoft .NET Framework 3.5.

Program Paint.NET pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl

Więcej o: