Driver Cleaner - kompletne usuwanie sterowników [Recenzja]

Driver Cleaner to niewielka aplikacja, która pomoże nam w pełni usunąć sterowniki, czyli pozbyć się wszystki informacji na ich temat z systemu. Program przyda się, gdy chcemy "na czysto" zainstalować nową wersję oprogramowania do chociażby naszej karty graficznej, lub obecne uszkodziło się i powoduje problemy nawet po reinstalacji.

Driver Cleaner 3.3
System: Windows 98/2000/XP/Vista/7
Licencja: freeware (darmowa)

Driver Cleaner to naprawdę niewielki program, ale o sporych możliwościach. Instalator ma zaledwie 1,43 MB, zaś umieszczenie aplikacji na dysku zajmie dosłownie kilka sekund. Ponieważ DC wedle zaleceń jego twórców powinien być używany w trybie awaryjnym - wykorzystanie zasobów systemowych nie ma tu aż takiego znaczenia. Najważniejsze, że Drive Cleaner uruchomimy bez problemów nawet na starszych systemach, jak chociażby Windows 98.

Driver Cleaner - kompletne usuwanie sterowników [Recenzja]

Aplikacja pozwoli oczyścić system ze wszelakich zbędnych plików i rozmaitych wpisów w rejestrze, które czasami mogą powodować problemy przy instalacji nowych sterowników lub aktualizacji już istniejących. Driver Cleaner obsługuje karty graficzne oparte o chipsety ATI, nVidii czy 3Dfx. Z pomocją DC możemy też usunąć pozostałości po karcie muzycznej czy oprogramowaniu Ati Multimedia Center.

Driver Cleaner - kompletne usuwanie sterowników [Recenzja]

Jak zatem przebiega obsługa programu? Na początek warto wspomnieć, że tuż po starcie pojawia się informacja, aby dokładnie zapoznać się z Readme dołączonym do aplikacji, co zdecydowanie warto zrobić. Niestety, wspomniany plik jest w języku angielskim, ale w sieci jest już mnóstwo poradników, które krok po kroku wyjaśniają co i jak należy zrobić.

Najważniejsze kroki to odłączenie komputera od sieci, odinstalowanie sterowników z pomocą Dodaj lub usuń programy a następnie ponowne uruchomienie systemu w trybie awaryjnym - wszystko zostało krok po kroku opisane we wspomnianym Readme.

Dopiero wtedy zaczynamy czyszczenie z pomocą programu. Można to zrobić poprzez specjalny Wizard wybierany z menu lub po prostu wybrać co chcemy usunąć. Zależnie od szybkości komputera może to nieco potrwać, toteż nie warto się zniechęcać myśląc, że sprzęt zawiesił się.

Driver Cleaner - kompletne usuwanie sterowników [Recenzja]

Podsumowując Drive Cleaner to dobra aplikacja, która pozwoli oczyścić system ze zbędnych elementów, a jednocześnie zagwarantuje poprawną pracę nowych sterowników do chociażby karty graficznej. Program jest w pełni darmowy. Dodajmy jednak, że warto wykazać się zdrowym rozsądkiem i dokładnie zapoznać z instrukcją obsługi, aby nie uszkodzić niczego w systemie.

Driver Cleaner - kompletne usuwanie sterowników [Recenzja]

Podsumowanie:

+ łatwość instalacji;

+ mały rozmiar;

+ przydatność przy optymalizacji systemu;

- brak ostrożności przy użytkowaniu może spowodować problemy z systemem i sprzętem.

Program Drive Cleaner pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl.