Windows 10 i jego "Start Menu"

Z każdą chwilą bliżej nam do premiery nowego systemu operacyjnego z rodziny Windows, a co za tym idzie, pojawia się coraz więcej materiałów promocyjnych Windowsa 10 oraz jego nowych funkcji. Microsoft, starając się przekonać nas do przerzucenia się na nowe okienka, zachęca tym razem do skorzystania z nowego menu podręcznego.

Zmiany w nowych Windowsach

Wraz z pojawieniem się systemu Windows 8, wielu użytkowników zaczęło podkreślać, jak ważnym elementem okienek było klasyczne już "Start Menu". Dzięki niemu można było szybko i wygodnie uzyskać dostęp zarówno do zainstalowanych aplikacji jak i funkcji systemu operacyjnego. Microsoft prezentując interfejs "Metro" przekonywał, że jest to znacznie wygodniejsza i bardziej intuicyjna metoda. Po czasie okazuje się jednak, że w praktyce nie zyskał on tak dużej popularności, jak prognozował Microsoft.

Windows 10 Start Menu

Pomysł na Start Menu

Windows 10 ma powrócić do korzeni, oddając w ręce użytkowników klasyczne menu szybkiego dostępu, ukryte pod przyciskiem "Start". Okazuje się jednak, że mimo wskrzeszenia przycisku, do którego byliśmy przyzwyczajeni przez lata, Microsoft wciąż będzie starał się nas przekonać do swojej "kafelkowej" koncepcji. Oznacza to, że mimo wygodnego dostępu do wszystkich aplikacji z poziomu zawsze widocznego na "pasku Zadań" przycisku, wciąż będziemy musieli korzystać z koncepcji zaprezentowanej w interfejsie "Metro".

"Innowacyjność" Windows 10

W praktyce będziemy mieli dostęp do aplikacji, których ostatnio używaliśmy, jak również wszelkich funkcji systemu operacyjnego, pod zawsze dostępnym przyciskiem "Start". Prezentowane one będą jednak w sposób, który ma połączyć rozwiązanie z Windows 7 z tym, co zobaczyliśmy w wersji 8.1. Rozwiązanie to ma godzić w sobie zalety obu pomysłów, co może być różnie przyjęte. Pamiętać trzeba, że oprócz goryczy wywołanej brakiem "Start Menu" w Windows 8, użytkownicy głośno przejawiali niechęć do używania nowych "kafelków", które określane były jako mało funkcjonalne i nie do końca intuicyjne.