Windows 10: Jak powrócić do Windows 7? Poradnik

Możliwość bezpłatnej aktualizacji z Windows 7 do najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu jest bez wątpienia kusząca. Premiera nowych okienek, nie oznacza jednak, że nie są one pozbawione wad. Zapewne wiele osób po dokonaniu aktualizacji będzie chciało wrócić do starego Windows 7.

Powrót z Windows 10 do Windows 7

Możliwość bezpłatnej aktualizacji z Windows 7 do najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu jest bez wątpienia kuszącą. Premiera nowych okienek, nie oznacza jednak, że nie są one pozbawione wad. Zapewne wiele osób po dokonaniu aktualizacji będzie chciało wrócić do starego Windows 7.

Windows 10 DowngradeMicrosoft

Wady posiadania nowego Windowsa

Nowe systemy operacyjne mają to do siebie, że często zawierają masę błędów, które są naprawiane dopiero po paru tygodniach od daty premiery. Kolejną bolączką bywa sytuacja, gdy to nagle dowiadujemy się, że wiele z programów, których używaliśmy do tej pory, po prostu nie jest kompatybilna z nowym systemem operacyjnym. Może się więc okazać, że praca na najnowszych okienkach przyniesie więcej problemów, aniżeli korzyści.

Update systemu operacyjnego

Aktualizacja Windowsów na wersję z numerem 10 jest prostą procedurą. Dostajemy informację o możliwym update'cie, pobieramy zawartość i instalujemy. W kilku krokach, ubranych czasem w kilka godzin wyczekiwania, jesteśmy w stanie posiadając uprzednio system Windows 7, stać się szczęśliwymi posiadaczami nowego produktu Microsoftu. Zmiana systemu jest dodatkowo całkowicie bezpłatna, zachęcając tym samym wszystkich niezdecydowanych do przetestowania nowych okienek.

Windows UpgradeMicrosoft

Downgrade

Jeśli z jakiś powodów okaże się jednak, że nowe funkcje oraz możliwości nie przypadają nam do gustu, to możemy się nie martwić gdyż Microsoft umożliwia nam cofnięcie procedury aktualizacji systemu. Cała operacja jest banalnie prosta i nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy, pokazując, że twórcy systemu od początku przewidywali, że wiele osób będzie chciało tylko przetestować nowe Windows 10.

Przygotowania

Przed całą operacją musimy mieć pewność, że na dysku znajduje się katalog Windows.old. To w nim jest przechowywana cała zawartość starego Windows 7. Jeśli z jakiś powodów nie posiadamy go na swoim dysku twardym, zmiana z Windows 10 na Windows 7 może być po prostu niemożliwa. Kolejnym ważnym elementem jest zabezpieczenie wszelkich ważnych dla nas danych, gdyż zmiana tak ważnego elementu jak system operacyjny może nieść za sobą nieprzewidziane modyfikacje posiadanych danych.

Windows.oldMicrosoft

Ograniczenia

Ważne jest przy tym by pamiętać, że możliwość cofnięcia się do Windows 7 nie jest wieczna. Użytkownik ma maksymalnie 30 dni na przywrócenie starego systemu operacyjnego. Po upływie tego czasu wszelkie dane związane z Windowsami, które były aktualizowane do nowej wersji, zostaną permanentnie usunięte. Jeśli więc zapomnimy się i po tym okresie będziemy chcieli wrócić do Windows 7, to konieczne będzie wykonanie standardowej, czystej instalacji starego systemu operacyjnego.

Procedura

Powrót do Windows 7 jest bardzo prosty i sprowadza się tak naprawdę do paru kliknięć. W pierwszej kolejności musimy dostać się nowej wersji "Panelu sterowania", czyli wejść w "Ustawienia" i skierować się do pozycji "Aktualizacja i Zabezpieczenia". Po wejściu, przechodzimy w opcję "Odzyskiwanie", gdzie wśród możliwych do wykonania operacji zobaczymy "Wróć do systemu Windows 7". Klikając "Rozpocznij" uruchamiamy proces przywracania starego systemu operacyjnego.

Windows 10 UstawieniaMicrosoft

Powrót na stare śmieci

Cała procedura jest znacznie szybsza, niż zmiana Windows 7 na Windows 10. Trzeba jednak pamiętać, że po przeprowadzeniu takiej modyfikacji może na nas czekać kilka niedoskonałości. Proces ten nie może niestety być całkowicie bezbolesny i jest wysoce prawdopodobne, że utracimy niektóre z danych jak na przykład ustawienia, konfiguracja konkretnego programu czy też pojawi się konieczność ponownego zainstalowania jakiejś aplikacji.