Throttling: co to jest, jak mu zapobiec? Poradnik
Czym jest throttling?
Zjawisko "thermal throttlingu" polega na obniżeniu taktowania sprzętu komputerowego (karty graficznej lub procesora) w momencie zbyt dużego wydzielania ciepła. Pomaga to w obniżeniu temperatur tych podzespołów w celu zapobiegnięcia ich uszkodzeniu. Zbytnie przegrzanie się podzespołów znacznie skraca ich żywotność, więc użycie tego zabezpieczenia na pewno ma swoje plusy.
pexels.com
Gdzie występuje "termal throttling"?
Zjawisko throttlingu zwykle występuje na urządzeniach, które nie posiadają aktywnego chłodzenia, a więc nie mają zamontowanego układu wiatraków (czy też chłodzenia wodnego), które mogłoby aktywnie dopasowywać wydajność chłodzenia do temperatury danego układu - procesora/karty graficzne. Dlatego też, najczęściej z tym zjawiskiem możemy spotkać się w urządzeniach mobilnych - smartfonach i tabletach, czy też urządzeniach 2-w-1, rzadziej w laptopach.
Zjawisko to może wystąpić przy naprawdę dużym obciążeniu podzespołów jak np. przy wymagających graficznie grach, czy uruchomieniu wielu aplikacji na raz - throttling zmniejszy taktowania podzespołów, chcąc jednocześnie schłodzić przeciążone podzespoły - co zwykle spowoduje zauważalny spadek wydajności naszego sprzętu.
W przypadku niektórych urządzeń jak np. smartfon czy tablet uniknięcie tego zjawiska zwykle jest niemożliwe jako, że sposób w jaki została zaprojektowana konkretna konstrukcja sprzętu uniemożliwia jego ewentualne uniknięcie. Oczywiście poza brakiem wykonywania konkretnych czynności, które je wywołują - co raczej nie pisze się do sposobu uniknięcia pojawiania się problemu.
Jak uniknąć zjawiska throttlingu?
W celu uniknięcia wystąpienia zjawiska throttlingu warto umożliwić urządzeniu jak najlepsze chłodzenie. Oznacza to, że w przypadku np. smartfonów czy tabletów nie warto zakrywać ich dodatkowymi obudowami, które blokują odprowadzanie przez obudowę urządzenia ciepła.
W przypadku urządzeń jak laptopy - warto umożliwić im jak największy przepływ powietrza. Podłożenie podkładki chłodzącej pod spód urządzenia, lub po prostu uniesienie go nieco ponad powierzchnie blatu może znacznie obniżyć jego temperaturę. Warto też przyjrzeć się układowi chłodzenia - oczyszczenie go z kurzu, lub ewentualna wymiana pasty termoprzewodzącej może znacznie poprawić wyniki temperatur. O ile oczyszczenie wiatraków możecie wykonać samodzielne z pomocą np. puszki sprężonego powietrza, o tyle nałożenie nowej pasty termoprzewodzącej radzimy wykonywać jedynie przez osoby z doświadczeniem.
W celu odciążenia komputera warto również powyłączać niepotrzebne aplikacje, w tym aplikacje chodzące w tle, czy włączające się wraz z systemem. Jeśli ponadto chcecie usunąć z komputera zbędne pliki wypróbujcie darmowe narzędzie CCleaner - które nie potrafi ponadto oczyścić systemowy rejestr, czy usuwać aplikacje zainstalowane na komputerze.
-
NBP z nowym pomysłem na emerytury. Świadczenie miałoby być wypłacane w formie dożywotniej renty
-
Szwecja wstrzymuje płatności za szczepionkę Pfizera. "To jest niedopuszczalne"
-
Brexit. Wielka Brytania oferuje obywatelom UE zachęty finansowe do opuszczenia kraju
-
Od 1 lutego sklepy w galeriach otwarte. Restauracje, hotele, siłownie bez zmian. Koniec godzin dla seniorów
-
Lokale gastronomiczne zamknięte do maja? Szef PFR: Wtedy zniknie powód do tego, żeby zamykać firmy
- Siłownie pozostają zamknięte. Rząd przedstawił obostrzenia
- 500 plus po brexicie. Czy Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii otrzymają świadczenia? Wyjaśniamy
- Wkrótce szczepionka na koronawirusa dla dzieci? W Rzeszowie trwają testy kliniczne
- Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Solidny wzrost PKB, bezrobocie w ryzach
- 1 lutego siłownie same zniosą restrykcje. "Nie mamy wyboru. Otworzymy się teraz, albo w ogóle"