Karta graficzna: jak sprawdzić wydajność i porównać jej wyniki z innymi? Poradnik

Jeśli chcecie sprawdzić jakie parametry posiada Wasz model karty, jaką oferuje wydajność i porównać ją z wynikami innych kart - zapraszamy do lektury naszego poradnika.

 

GPUBossGPUBoss

Metoda na "suche dane"

Jest w sieci wiele stron internetowych zajmujących się składowaniem informacji na temat parametrów kart graficznych i ich wyników w benchmarkach. Jedną z takich stron jest GPUBoss. Strona dodatkowo pozwala nam stawić ze sobą w szranki dwie różne karty graficzne, dzięki czemu będziemy mogli np. porównać naszą aktualną kartę z układem, który będziemy chcieli kupić, bądź porównać ze sobą dwie karty graficzne które walczą o nasze zainteresowanie.
Strona GPU Boss dostępna jest pod adresem: gpuboss.com

3DMark3DMark

Użycie benchmarka

Najpopularniejszym benchmarkiem służącym do testowania wydajności naszego całego zestawu komputerowego jest Futuremark 3DMark, który już od dobrych kilkunastu lat służy do testowania naszych wypaśnych maszyn. Z aplikacją dokonamy surowego testu na naszych podzespołach co przełoży się na uzyskanie wyniku liczbowego, który będziemy mogli porównać na stronie internetowej z wynikami innych zestawów i podzespołów.

Z kolei innym, również popularnym i aktywnie rozwijanym benchmarkiem jest polski projekt o jakże uroczej nazwie "Catzilla". Aplikacja również sprawdza wydajność naszego całego desktopa lub laptopa i pokazuje wynik uzyskany przez nasz sprzęt. Wynik ten można bezpośrednio porównać w aplikacji z wynikami osiągniętymi przez inne konfiguracje sprzętowe.

Benchmark Futuremark 3DMark z testem na DX11 i DX12 pobierzesz tutaj, natomiast polską Catzillę ściągniesz za darmo w tym miejscu.

GPU-ZGPU-Z

Użycie GPU-Z

Aplikacja GPU-Z pozwala nam na sprawdzenie szczegółowych danych na temat naszej karty graficznej. Począwszy od nazwy i numeru serii, aż po przepustowość kości pamięci. Dzięki temu będziemy mogli porównać parametry naszej karty graficznej z liczbami innych układów, które chcielibyśmy kupić w sklepie internetowym czy stacjonarnym.
Aplikację GPU-Z pobierzesz za darmo w naszej bazie programów.