Firefox 3 to przeglądarka Sieci Semantycznej?

Idea Sieci Semantycznej - Web 3.0 powoli opuszcza laboratoria i staje się bardziej dostępna dla przeciętnych użytkowników. Nietrudno zgadnąć, że będzie to kolejne pole do popisu dla największych graczy na rynku. Mozilla już teraz planuje wnieść swój wkład w rozwój nowych technologii.
Sieć Semantyczna to projekt, którego pomysłodawcą był m.in. Tim Berners-Lee – obecny przewodniczący konsorcjum W3C i twórca pierwszego standardu WWW. Projekt ten ma na celu upowszechnienie narzędzi kategoryzowania i opisywania treści znajdującej się w Sieci, tak by ułatwić korzystanie z niej. By jednak Sieć Semantyczna stała się się czymś równie popularnym, co obecnie znane standardy prezentacji informacji w Internecie, musi istnieć w miarę przystępne narzędzie do jej przeglądania.

Tu właśnie zaczyna się wyzwanie dla obecnych potentatów na rynku przeglądarkowym. Najsilniej swoją pozycję jako „semantycznej przeglądarki" chce zaznaczyć Mozilla. Według deweloperów fundacji, nowy Firefox 3 posiada już funkcje, które umożliwią mu przeglądanie semantycznie opisanej treści.

W tyle nie chce pozostać też Microsoft ze swoim Internet Explorerem 8. Obydwie przeglądarki czynią bowiem starania, by ich produkty wspierały mikroformaty, czyli najprostsze metody opisywania treści, wykorzystujące informacje zapisane jako metadane.

Alex Faaborg z Mozilli twierdzi, że właśnie wyposażenie nowego Firefoksa w mechanizmy wspierające
Niezależnie od stopnia zaawansowania prac nad przyswajaniem przez przeglądarki obsługi mikroformatów, już w tej chwili miliony użytkowników korzystają z pewnych dobrodziejstw Sieci Semantycznej. Mowa o popularnym wśród internautów formacie RSS, który jest aktualnie najbardziej powszechnym sposobem wykorzystania sztandarowego formatu Sieci Semantycznej, czyli RDF.

Format RDF pełni w tej chwili bardzo ważną rolę w działaniu nowej wersji przeglądarki Mozilli, pozwalając znacznie lepiej interpretować treść przesyłaną za pomocą RSS.

„Firefox 3 potrafi wykryć różnice pomiędzy treściami zawierającymi tekst, dźwięk lub wideo, dzięki czemu użytkownik może w prosty sposób przekazywać je do różnych aplikacji. Przykładowo, możemy nakazać Firefoksowi, aby informacje zawierające tekst przekazywał do naszego czytnika RSS, strumienie audio do aplikacji typu iTunes lub Songbird a wideo na przykład do Miro” – stwierdził Faaborg.

Źródło: Internet News