Publikujemy zdjęcia w Picasa Web Albums

Twórz i dziel się. To podstawowe hasło Web 2.0 znalazło swoje odbicie także w wypadku serwisów przeznaczonych do publikacji zdjęć. Dominujący do tej pory Flickr doczekał się potężnego konkurenta - jest nim Picasa Web Albums.
Google zna się na Internecie. Google wie, jak łączyć zwykłe programy z usługami internetowymi. Google doskonale trafia w potrzeby zwykłych użytkowników. I w końcu Google wie, gdzie zainwestować. Przejęcie w roku 2004 firmy Lifescape wraz z programem Picasa otworzyło internetowemu gigantowi drogę do podboju sieciowej fotografii cyfrowej.

Przygoda Google z fotografią internetową zaczęła się od Picasy - samodzielnej przeglądarki i edytora plików graficznych. Wraz z tym zakupem Google zmieniło sposób licencjonowania programu i postawiło na jego rozwój. Odpłatna do tej pory Picasa została udostępniona za darmo, a Google wniosło do programu nową funkcjonalność (o czym za chwilę). Prawdziwy przełom stanowiło jednak uruchomienie w połowie 2006 roku mocno związanego z Picasą serwisu Picasa Web Albums.

Albumy internetowePicasa Web Albums jest typowym albumem internetowym, służącym do przechowywania i udostępniania innym fotografii cyfrowych. To jedna z bardziej znanych i używanych usług Google'a, obok wyszukiwarki, Gmaila, Bloggera i Dokumentów Google. Zgodnie z prowadzoną przez Google'a polityką dostęp do Picasa Web Albums odbywa się przez Konto Google wykorzystywane także do logowania się do innych usług. Jeżeli nigdy nie korzystałeś z usług Google'a, musisz się zarejestrować na stronie Google Accounts. W przeciwnym wypadku wystarczy użyć swojego identyfikatora i hasła do Google'a.

W chwili pisania tego artykułu (maj 2008) w ramach Picasa Web Albums każdy otrzymuje gigabajt przestrzeni dyskowej na swoje zdjęcia. Łatwo policzyć, że zmieści się tutaj co najmniej kilkaset fotografii o standardowej rozdzielczości. Z kolei rozmiar pojedynczego zdjęcia, które można przesłać do albumu, to aż 20 MB, w jednym albumie zgromadzimy natomiast do 500 fotografii. Za 20 dolarów rocznie możemy zwiększyć dostępną przestrzeń do 10 GB lub... do 40, 150 i 400 GB za odpowiednio 75, 250 i 500 dolarów. Co ciekawe, wykupiona przestrzeń jest dzielona także między Gmaila, przez co nigdy nie zabraknie Ci miejsca na Twoje e-maile, pliki i fotografie.

Do Sieci z grafiką W Picasa Web Albums fotografie mogą być publikowane na kilka sposobów. Pierwszym i podstawowym jest publikacja za pomocą interfejsu WWW. Po zalogowaniu się do serwisu tworzymy nowy album, po czym z poziomu przeglądarki przesyłamy fotki do Google'a. Jest to bez wątpienia najprostsza metoda na przygotowanie własnego albumu, choć niekoniecznie najwygodniejsza - m.in. ze względu na to, że dość kłopotliwe jest dodawanie większej liczby zdjęć. Jednorazowo prześlemy w ten sposób do pięciu zdjęć. O innych sposobach publikowania zdjęć za chwilę.

Picasa Web Albums może być uruchamiany z poziomu systemu Windows, Macintosh i Linux wraz z przeglądarką Internet Explorer 6.0, Mozilla Firefox 1.0, Safari 1.3 oraz ich nowszymi wersjami. Interfejs Picasa Web Albums został przetłumaczony na 38 języków, w tym na polski.

Tworzenie nowego albumu rozpoczynamy od kliknięcia w Picasa Web Albums przycisku Prześlij zdjęcia. Wprowadzamy tytuł nowego albumu, datę jego utworzenia (lub lepiej datę zrobienia zdjęć) oraz opcjonalny opis. Dzięki integracji z serwisem Google Maps możliwe jest powiązanie miejsca wykonania fotografii z lokalizacją geograficzną. Na koniec deklarujemy, czy album ma być dostępny dla wszystkich (Publiczny, domyślnie) czy tylko dla wybranych osób (opcja: Brak w katalogu). Kolejny etap to wybór zdjęć do przesłania. Za pomocą przycisku Przeglądaj dodajemy pliki z dysku twardego komputera i klikamy Rozpocznij przesyłanie.

Jeżeli wybraliśmy opcję publicznego udostępniania albumu, będzie on widoczny na stronie PicasaWeb \. Wystarczy przekazać ten adres naszym znajomym. Dostęp do przeglądania albumu nie wymaga rejestracji w Google'u ani instalacji żadnych programów. Warto także pamiętać, że publiczny album zostanie uwzględniony także w serwisie wyszukiwawczym Google, o ile nie zadecydujemy inaczej w ustawieniach Picasa Web Albums (opcja: Pozwól na wyszukiwanie moich albumów ogólnodostępnych). W wypadku albumów prywatnych możemy skorzystać z opcji Udostępnij album. Jej działanie polega na wysłaniu zaufanym osobom zaproszenia w postaci wiadomości e-mailowej. Znajdzie się w nim specjalnie spreparowany odnośnik umożliwiający obejrzenie albumu. Warto też wiedzieć, że w podobny sposób udostępnimy innym osobom również pojedyncze zdjęcia, opcja wysyłania zaproszeń jest natomiast dostępna także dla albumów publicznych.

Inne funkcje albumuKażde zdjęcie może zostać wzbogacone o dodatkowe informacje. Służą do tego pola Dodaj podpis oraz Dodaj komentarz. Funkcja lokalizacji zdjęć umożliwia przypisanie miejsca wykonania fotografii dla każdego z nich z osobna, w celu ich późniejszego przeglądania w widoku mapy Google'a. Z kolei mechanizm tagowania pozwala na przypisanie zdjęciom słów kluczowych, które ułatwią odnalezienie ich w przyszłości.

Autor galerii może uporządkować zdjęcia wchodzące w jej skład. Czynność ta polega na posortowaniu fotografii według nazwy, daty lub innego przyjętego kryterium. Przeglądanie albumu ułatwia funkcja pokazu slajdów. Zdjęcia wyświetlane w przeglądarce są automatycznie dopasowywane do dostępnej na ekranie przestrzeni. Za pomocą odpowiednich przycisków można je powiększać, pobrać na dysk oraz uzyskać dodatkowe informacje na ich temat – np. datę wykonania, rozdzielczość, rozmiar, parametry ekspozycji itp.

Spośród pozostałych funkcji Picasa Web Albums na uwagę zasługuje mechanizm wyszukiwania zdjęć innych użytkowników. Albumy udostępnione publicznie są automatycznie włączane do wyszukiwarki grafik Google'a.

Picasso na dysku Katalogowanie, obróbka i publikowanie zdjęć w Sieci może być znacznie łatwiejsze, jeżeli posłużymy się do tego celu programem Picasa. O aplikacji tej wspomnieliśmy już we wstępie, a tutaj podamy o niej jedynie kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim Picasa2, bo tak brzmi pełna oficjalna nazwa programu, to samodzielne narzędzie przeznaczone do tworzenia własnej biblioteki fotografii cyfrowych. Picasa umożliwia import zdjęć z urządzeń cyfrowych (aparat, skaner) lub z dysku twardego. Zdjęcia grupowane są w postaci albumów i mogą być wyświetlane w widoku miniatur, pojedynczo lub formie pokazu slajdów.

Picasa ma wbudowany duży zestaw narzędzi edycyjnych, przeznaczonych dla osób, które raczej nie zajmują się profesjonalną fotografią. Nie oznacza to jednak, że program ma ograniczoną funkcjonalność. Wręcz przeciwnie! W Picasa dostępnych jest wiele opcji edycyjnych. Do tego typu operacji należą kadrowanie (funkcja Przytnij), usuwanie efektu czerwonych oczu czy automatyczne dopasowywanie kontrastu i koloru. Korekcję światła i kolorów wykonuje się zaś po kliknięciu przycisku Szczęśliwy traf. Całości dopełnia dziewięć wbudowanych filtrów: począwszy od wyostrzania, przez dodawanie ziarna, efektu sepii, na zmianie barw na skali szarości skończywszy.

Na tym nie kończą się jednak możliwości Picasy. Z poziomu programu można przygotować tło Pulpitu, wygaszacz ekranu, plakat, kolaż zdjęć, a nawet film wideo. Odbitki zdjęć zgromadzonych w Picasie mogą zostać zamówione w internetowym fotolabie. W Polsce program współpracuje z laboratoriami Superfoto.pl, Vertis.pl, Fotojoker i Rossmann.

Wróćmy jednak do funkcji publikowania fotografii w Picasa Web Albums za pomocą programu Picasa. Aby to zrobić, zaznaczamy jedno lub kilka zdjęć, po czym wysyłamy je na serwer, uprzednio logując się do usługi. W tym celu u dołu okna programu odszukujemy i klikamy przycisk Album zdjęć. Podajemy swoją nazwę użytkownika i hasło, a jeżeli nie mamy jeszcze konta, korzystamy z opcji Zarejestruj się w Albumach zdjęć. Ten sam skrót znajdziemy pod prawym przyciskiem myszy, klikając zaznaczone zdjęcie i wybierając z menu kontekstowego Przekaż do Albumu zdjęć. W oknie Wyślij zdjęcia do Albumu zdjęć możemy utworzyć nowy album lub dodać fotki do istniejącego. W następnym kroku ustalamy pozostałe parametry albumu, dokładnie w taki sam sposób, jak robimy to w wypadku korzystania z interfejsu sieciowego. Są to tytuł, dodatkowy opis, miejsce wykonania zdjęć oraz widoczność albumu w katalogu (publiczny, prywatny). Na tym etapie wskazujemy także, czy pliki mają być zoptymalizowane do wyświetlania w Internecie (mały rozmiar, szybkie przesyłanie) czy mają pozostać w dobrej jakości (duży rozmiar, wolniejsze przesyłanie).

Bonus dla webmasterówFunkcja publikowania w Picasa Web Albums nie jest jedyną, która umożliwia nam przygotowanie własnej galerii w Internecie za pomocą programu Picasa. W menu Folder znajdziemy narzędzie o wymownej nazwie Exportuj jako stronę HTML. Zanim go jednak użyjemy, zaznaczmy zdjęcia, które chcemy umieścić w Sieci. W następnym kroku zdefiniujemy rozmiar eksportowanych fotografii. Możemy pozostawić rozmiar oryginalny lub nakazać programowi automatyczne przeskalowanie grafiki do rozdzielczości od 320 do 1024 pikseli. To jednak nie koniec. W kolejnym etapie wybieramy jeden z sześciu predefiniowanych szablonów galerii. Gotowa strona HTML mimo swojej prostej formy prezentuje się bardzo czytelnie.

(Nie) samym Windows Picasa żyjeOficjalnie Picasa może być uruchamiana w systemach Windows 2000, XP i Vista. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy innych systemów nie mają możliwości zintegrowania albumów Picasa Web Albums z używanymi przez siebie programami do katalogowania zdjęć. Odpowiednikiem Picasy w Linuksie jest F-Spot, użytkownicy komputerów Apple'a mogą natomiast skorzystać z narzędzi Uploader lub Exporter w iPhoto do szybkiego publikowania zdjęć w Sieci. Picasa Web Albums ma także powiązania z serwisem blogerskim Blogger. Zdjęcia zamieszczane na blogu są automatycznie wyświetlane w katalogu Moje zdjęcia.

Picasa Web Albums w połączeniu z Picasą stanowi zgrany duet, umożliwiający łatwe katalogowanie, obróbkę i udostępnianie zdjęć w Internecie. Programy te można polecić zarówno najmłodszym użytkownikom Internetu, jak i wszystkim osobom, które chcą szybko i bezproblemowo podzielić się swoimi zdjęciami z najbliższymi, znajomymi i całym światem. Udanego publikowania fotek!