Kaspersky Anti-Virus 2009 - młot na wirusy

Najnowsze produkty ze stajni Kaspersky Lab już do pobrania! Edycje oznaczone 2009, czyli Kaspersky Anti-Virus 8.0 oraz Kaspersky Internet Security 8.0 doczekały się wersji finalnej. Każdy może za darmo wypróbować możliwości nowego antywirusa.
Produkty Kaspersky od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników komputerów ze względu na wysoką skuteczność ochrony systemu, łatwość obsługi i wyróżnienia przyznawane przez redakcje komputerowe na całym świecie. Wydanie Kaspersky Anti-Virus 2009 powinno zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Antywirus dla Visty

Obie wersje ( Kaspersky Anti-Virus 2009 oraz Kaspersky Internet Security 2009 przeznaczone są dla różnych odmian Windows XP i Visty. Korzystający z systemu Vista powinni przemyśleć, czy nowy antywirus nie spowolni zbytnio komputera, bo podane przez producenta wymagania systemowe są absolutnym minimum, przy którym ciężko o komfort pracy. Interfejs Kasperskiego 2009 przeszedł dość sporą zmianę i wygląda bardzo efektownie. Na szczęście chęć poprawienia wyglądu nie wpłynęła na intuicyjność obsługi - wszystko jest na swoim miejscu i zwolennicy prostoty nie mogą się do niczego przyczepić. W oknie głównym znalazły się informacje o statusie poszczególnych modułów: ochrona pamięci i plików, ochrona poczty elektronicznej i komunikatorów, ochrona ruchu sieciowego, filtr antyphishingowy oraz status ochrony proaktywnej. Stąd można przejść do skanera plików, pełnego skanowania komputera, aktualizacji oraz bardziej zaawansowanych ustawień.

Możliwości programu i analizatory

Kaspersky Anti-Virus 2009 nie tylko cały czas czuwa nad bezpieczeństwem systemu, ale pokazuje w czasie rzeczywistym stan ochrony - każde sprawdzenie obiektu (pliku, uruchomionego programu, odebranej wiadomości, procesu) jest odnotowywane na wykresie. Kaspersky Anti-Virus 2009 chroni przed wirusami, trojanami i robakami, blokuje spyware , adware, w razie potrzeby skanuje otwierane pliki w czasie rzeczywistym (bez ingerencji użytkownika), sprawdza komunikatory, skanuje otwierane wiadomości pocztowe, sprawdza ruch internetowy oraz uruchamiane skrypty Java i Visual Basic.

Ponadto dostępna jest prewencyjna ochrona, zwalczająca wirusy i inne szkodniki, które są na tyle nowe, iż nie istnieją jeszcze odpowiednie szczepionki. Ważną funkcją jest analiza i zabezpieczanie niebezpiecznych zachowań przeglądarki Internet Explorer, wyłączenie linków do podejrzanych stron.

Antywirus w zabagnionym systemie

Wielu użytkowników instaluje program antywirusowy, gdy już na pierwszy rzut oka widać, że coś jest nie tak z komputerem. Nie jest to najrozsądniejsze wyjście, ale Kaspersky Anti-Virus 2009 pozwala przywrócić ustawienia systemu, które zostały zmienione w wyniku akcji wirusa. Antywirus jest także odporny na próby infekcji modułu skanującego. Kaspersky Anti-Virus 2009 oferuje także zestaw specjalnych narzędzi do tworzenia dysku ratunkowego. Instalator ustawia automatycznie zabezpieczenia, aby mało doświadczeni użytkownicy nie mieli problemów z obsługą.

Pakiet Internet Security

Program Kaspersky Internet Security 2009 zawiera moduł antywirusowy rozszerzony dodatkowo o zaporę sieciową (firewall) z opcją bezpiecznych połączeń Wi-Fi oraz VPN. Ponadto chroni dane w czasie trwania zaszyfrowanej sesji, posiada moduł ochrony rodzicielskiej, filtr antyspamowy, filtrowanie treści oraz automatyczną konfigurację bezpieczeństwa dla uruchamianych aplikacji.

Nowości w wersji 2009

Wydanie 2009 oprócz wyglądu wprowadza mechanizm automatycznej konfiguracji zasad przypisanych do aplikacji (np. domyślne zezwalanie na uruchomienie programu). Nieznane aplikacje są również automatycznie klasyfikowane, jednak nie mają one dostępu do ważnych informacji lub dokumentów. Odnośniki prowadzące do niebezpiecznych stron internetowych są domyślnie wyłączane. Wprowadzono także usługę Kaspersky Security Network monitorującą zagrożenia na całym świecie. Wirtualna klawiatura pozwala na bardzo bezpieczne wpisywanie loginów i haseł, co zabezpiecza przed przechwyceniem ich przez szkodliwe programy. Całości dopełniają wygodne kreatory oraz wybór trybu pracy - interaktywny lub automatyczny (bez udziału użytkownika).

Informacje:

System operacyjny: Windows XP/Vista (32 i 64-bitowe)

Wymagania minimalne: procesor Pentium 800 MHz, 512 MB RAM

Język: angielski (wersja polska wkrótce)

Licencja: Trial (pełna funkcjonalność przez 30-dni)

Producent: Kaspersky Lab

Cena: 39,95 euro za Kaspersky Anti-Virus 2009; 59,95 euro za Kaspersky Internet Security 2009