Premiera Firefoksa 17 czerwca 2008

Wiadomo już kiedy odbędzie się premiera przeglądarki Mozilla Firefox 3.0. We wtorek 17 czerwca 2008 r. będzie można oficjalnie ściągać instalator dla systemów Windows, Mac OS X oraz Linux.
Na stronach Fundacji Mozilla pojawiła się informacja o oficjalnej premierze flagowego produktu. Biorąc pod uwagę dotychczasowe premiery nowych wersji Firefoksa, pliki instalacyjne na serwerach FTP będą dostępne kilkanaście godzin wcześniej. Choć Fundacja Mozilla apeluje do wszystkich użytkowników o cierpliwość, to trudno się dziwić, że wszystkie wortale technologiczne na całym świecie próbują prześcignąć się w podaniu krótkiej informacji "Nowy Firefox już jest".

Instalator w chwili premiery będzie dostępny na stronie Sciagnij.pl. Obecnie można pobrać testową wersję Firefox 3.0 RC3, która zapewne będzie wersją finalną. Przeglądarka jest rozwijana od wielu lat przez Fundację Mozilla i skupia wokół siebie całą rzeszę entuzjastów. Firefox (nazwa pochodzi od sympatycznej Pandy a nie "ognistego lisa") jest postrzegany jako bezpieczne i funkcjonalne narzędzie do codziennego użytku. W razie wykrycia luk bezpieczeństwa jest ono w szybkim tempie aktualizowane, co docenia społeczność użytkowników. Program w swojej podstawowej wersji oferuje m.in. przeglądanie stron internetowych w kartach (w jednym oknie można otworzyć nawet kilkanaście serwisów i szybko się pomiędzy nimi przełączać), okno wyszukiwania, czytnik kanałów RSS, sprawdzanie pisowni wyrazów (na podstawie słownika PWN), wznawianie pobierania plików (wbudowany menedżer) oraz aktualizacje programu. Prawdziwą siłą Firefoksa jest jednak możliwość instalowania tysięcy dodatków, które wpływają na wygląd i funkcjonalność tej przeglądarki.

Warto wspomnieć, że po 34 miesiącach prac programistów nowy Firefox ujrzy wreszcie światło dzienne.

Opera była pierwsza

Dzisiaj Opera Software opublikowała finalną wersję przeglądarki 9.5, która status RC miała przez zaledwie jeden dzień. Więcej na ten temat można znaleźć w tekście Najgroźniejszy konkurent Firefoksa 3