Pojawił się Wine 1.0

Ukazała się pierwsza stabilna wersja oprogramowania Wine (1.0), które pozwala na uruchamianie programów windowsowych pod Linuksem bez konieczności kupowania kopii Windowsa. Prace nad tą wersją trwały aż 15 lat.
Wine jest oprogramowaniem bardzo specyficznym. Nie jest to system wirtualny ani emulator, który naśladuje Windowsa na komputerze. Jest to implementacja WinAPI dla środowiska X11, która pozwala na uruchamianie programów na Linuksie tak, jakby były one natywnym oprogramowaniem dla Linuksa. Mówiąc obrazowo Wine pozwala Linuksowi na rozumienie języka stosowanego przez aplikacje dla Windows.

Droga do udostępnienia pierwszej stabilnej wersji Wine była długa. Projekt rozwijano przez 15 lat, a samych wersji RC (release candidate) było aż pięć. Ostatnia wersja RC wymagała już tylko kilku poprawek kosmetycznych.

Istnieją również wersje Wine z komercyjnym wsparciem (np. rozwijane przezCodeWeavers oprogramowanie CrossOver Office). Mogą być one szczególnie przydatne dla firm, które chcą korzystać z Linuksa, ale nie mogą znaleźć zamiennika dla niezbędnej aplikacji.