WINE 1.0: Wiedźmin i World of Warcraft na Linuksie

Pełna, stabilna wersja WINE 1.0, aplikacji umożliwiającej uruchamianie programów dla Windows w innych systemach operacyjnych, została właśnie udostępniona. Narzędzie z pewnością pobiło rekord długości cyklu rozwojowego - zespołowi programistów odpowiedzialnych za napisanie Wine stworzenie stabilnego wydania tej aplikacji zajęło 15 lat. Lat pełnych "bólu" i "rozpaczy".
w Linuksie, FreeBSD, Uniksie czy Mac OS X. Zaletą narzędzia jest także to, że nie wymaga ono od użytkownika posiadania zainstalowanej na komputerze kopii Windows. W wypadku popularnych narzędzi do wirtualizacji, takich jak Parallels Desktop czy VMWare, ten wymóg musi być spełniony.

Prace nad narzędziem rozpoczęły się w 1993 r., w czasie gdy system Windows 3.1 zaczynał być już szeroko wykorzystywany. Tak długi okres rozwoju oprogramowania można wytłumaczyć faktem, że jego twórcy próbowali nadążyć za zmianami wprowadzanymi w kolejnych odsłonach Windows (szczególnie uciążliwe okazało się zapewnienie kompatybilności WINE z Windows 2000 i XP). Nie próżnowali także twórcy alternatywnych systemów operacyjnych oraz aplikacji "windowsowych", które miały być w tych systemach emulowane - programiści WINE zmiany zachodzące w oprogramowaniu innych producentów też musieli uwzględniać.

Photoshop na Linuksie

Oczywiście nie wszystkie programy dla Windows da się uruchomić w ten sposób. Aby sprawdzić, co można "odpalić" w swoim Ubuntu czy Fedorze, a co nie, warto zajrzeć do internetowej bazy danych, gdzie można sprawdzić status dotychczas testowanych z WINE programów. Lista obejmuje programy działające bezproblemowo (status "Platinum" - zalicza się do nich np. Adobe Photoshop CS2 i Baldur's Gate II: Tron Bhaala), działające bez przeszkód w pewnych konkretnych konfiguracjach (status "Gold" - dysponuje nim m.in. rodzima superprodukcja Wiedźmin) oraz działające z pewnymi problemami, nie wpływającymi na ogólną wydajność pracy (status "Silver" - m.in. Call of Duty 4, Warcraft III The Frozen Throne). Ogólna zasada jest taka, że im nowocześniejsza aplikacja, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie z niej można korzystać.WINE - emulator czy nie?
Twórcy Wine nie chcą, by ich dzieło nazywane było emulatorem (nazwa aplikacji to rekurencyjny akronim zwrotu "Wine is not an emulator"). Sami nazywają je warstwą translacji, aplikacją do wgrywania programów. Tyle że Wine działa jak emulator - oto definicja w Wikipedii:

Emulator - program komputerowy, który duplikuje funkcje jednego systemu informatycznego w innym, dzięki czemu ów drugi system zwraca te same rezultaty, co pierwszy. Mówimy wtedy, że pierwszy system jest emulowany przez drugi.Jedną z form emulatorów są programy, które umożliwiają uruchamianie aplikacji na komputerze lub systemie operacyjnym innym niż ten na który zostały napisane np. uruchomienie emulatora Amigi w systemie operacyjnym Windows, czy emulatora konsoli do gier Nintendo w systemie Linux.

W podobnym tonie utrzymana jest definicja w znacznie szacowniejszym źródle, Encyklopedii PWN online:

emulacja [łac. aemulatio, aemulari 'naśladować', 'współzawodniczyć'], inform. naśladowanie sposobu działania określonego urządzenia komputerowego (lub programu) przez inne urządzenie (inny program); jest metodą standaryzacji sprzętu i oprogramowania komputerowego.


Twórcy przekonują że ciągłe zmiany w Windows i aplikacjach firm trzecich sprawią, społeczność developerów WINE będzie utrzymywana w gotowości. Stabilna wersja WINE 1.0 nie jest doskonała - ma problemy m.in. z kompatybilnością z platformą .Net Framework.

Równocześnie firma CodeWeavers udostępniła program CrossOver 7, czyli komercyjne wydanie WINE, przeznaczone do emulowania aplikacji dla Windows w systemie Mac OS X - na komputerach Mac z procesorami Intela. Nowa wersja obsługuje m.in. pakiet Microsoft Office 2007 oraz Photoshopa CS/CS2. Jej wprowadzenie wiąże się także z nowym modelem licencjonowania - aplikacja dostępna jest w wersji Standard (39,95 USD) i Pro (69,95 USD), zapewniającej większą kompatybilność z grami i gwarantującej bardziej zaawansowane wsparcie techniczne producenta. Dotychczasowi użytkownicy CrossOver Mac będą mogli zaktualizować narzędzie do wersji Pro bezpłatnie.Sprawdź, co uruchomisz z WINE 1.0
Jak już wspomnieliśmy, aplikacjom dla Windows testowanym z WINE nadawany jest status w zależności od tego, czy działają stabilnie i nie powodują problemów. Istnieje stopni oceny programów - platynowy, złoty, srebrny, brązowy i... śmieci. Prezentujemy listę aplikacji, z których uruchomieniem użytkownicy alternatywnych wobec Windows platform systemowych nie powinni mieć problemów.

Status "Platinum"

1. Guild Wars (wszystkie wersje)

2. Photoshop CS2

3. Half-Life 2 (32-bit)

4. Silkroad Online 1.x

5. Soldat 1.x

6. Day of Defeat (Steam)

7. Live For Speed S2

8. Baldur's Gate II Throne of Bhaal

9. Watchtower Library 2007

10.Star Wars: Jedi Knight - Jedi Academy 1.x

Status "Gold"

1. EVE Online 5.10.x Premium

2. World of Warcraft 2.4.X

3. NBA Live 07 1

4. The Witcher 1.0

5. Command & Conquer 3: Tiberium Wars 1.x

6. Supreme Commander SC 1.x.3xxx

7. Counter-Strike: (Retail/Steam)

8. Team Fortress 2 - (Steam, 11.06.2008)

9. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl 1.x

10. System Shock 2 2.3

Status "Silver"

1. StarCraft Brood War: 1.x

2. Steam (wszystkie wersje)

3. EverQuest 2

4. Call of Duty 4: Modern Warfare 1.6

5. Battlefield 2 1.x

6. City of Heroes (wszystkie wersje)

7. Warcraft III The Frozen Throne: 1.x

8. GG-Client 2.2

9. 3DMark 2001 SE 330

10.Perfect World open beta


Alternatywą dla WINE może okazać się ReactOS - projekt stworzenia systemu operacyjnego na licencji open source (głównie GPL, LGPL i BSD), który będzie kompatybilny z następcami Windows NT. Jądro ReactOS-a zostało napisane niemal od zera, natomiast aplikacje Win32 często uruchamiane są za pomocą WINE. Historia ReactOS sięga 1996 roku - projekt nosił wówczas nazwę FreeWin95. Twórcy postawili sobie za cel stworzenie OS-a, który nie ciągnąłby za sobą DOS-owego 16-bitowego balastu niekorzystnie wpływającego na stabilność systemu, jak to było z linią Windows 9x. Kiedy mniej więcej rok później Microsoft ujawnił plany zarzucenia linii Windows 9x (choć na premierę czekały jeszcze Windows 98 i ME), Jason Filby, główny koordynator projektu uznał, iż jedynym słusznym wzorem do naśladowania jest Windows NT. Projekt przemianowano na "ReactOS" (więcej informacji - ReactOS = bezpłatny Windows na licencji open source).