Internet Explorer - najlepsze dodatki

Firefox i Opera są bardzo funkcjonalnymi przeglądarkami m.in. dzięki setkom dodatków. Firefox ma swoje rozszerzenia, Opera swoje widżety. A co ma przeglądarka giganta z Redmond? Czy Internet Explorer, oskarżany o ociężałość i małą funkcjonalność nie ma swoich rozszerzeń? Otóż ma. I to dość dużo. Oto najlepsze dodatki do Internet Explorer.
Do przeglądarki Microsoftu powstało bardzo wiele dodatków. Ale są raczej mało znane i rzadko kto ich używa. Na pewno kiepskim rozwiązaniem jest fakt, że Internet Explorer nie ma scentralizowanego zarządzania rozszerzeniami na wzór Mozilli czy Opera Software, które udostępniły narzędzia wszystkim użytkownikom i każdy może sobie zrobić dodatek, wstawić na stronę i udostępnić. Tymczasem dodatki w IE trzeba instalować jako oddzielne programy. Prawdopodobnie tych, którzy używają alternatywnych darmowych przeglądarek i tak te dodatki nie przekonają do używania IE. Ale już ludziom korzystającym z Internet Explorera i nie zamierzającym się przesiadać na alternatywne aplikacje, może się przydać zestaw poniższych dodatków do wzbogacenia swojej ulubionej przeglądarki.

Oto lista 10 najbardziej przydatnych darmowych dodatków do Internet Explorer:

1. IE7 Pro

Ta integrująca się z IE aplikacja to szereg dodatków optymalizujących i personalizujących pracę przeglądarki. Zawiera naprawdę bogaty zasób opcji. A słowo Pro w tytule wcale nie jest na wyrost. To rozbudowane narzędzie, przydatne dla wymagających użytkowników.

Lista funkcjonalności jest naprawdę bogata: filtr reklamowy, odświeżanie strony w określonych odstępach czasowych, obsługę za pomocą gestów myszką, narzędzie do łatwej zmiany wyszukiwarek, ustawienia proxy, zapisywanie strony jako obrazka, a to nie wszystko. Wszystkie ustawienia IE7pro dostępne są po kliknięciu w ikonkę widoczną na pasku przeglądarki, stamtąd użytkownik ma szybki dostęp do najbardziej przydatnych funkcji. Najpoważniejszy i najbardziej rozbudowane narzędzie zwiększające funkcjonalność i personalizację IE.2. Google Toolbar

Jest wiele pasków do IE. Ale najlepszy jest chyba właśnie Google Toolbar. Raz, że dodaje możliwość szybkiego korzystania z wyszukiwarki Google (IE domyślnie ma Windows Live Search), dwa, że dodatowo ułatwia korzystanie z bogatego oprogramowania Google'a. Dzięki niemu można szybko wyszukiwać pliki w YouTube czy Wikipedii dzięki kliknięciu w jedną ikonę na pasku. Automatycznie gadżet wypełnia za nas formularze w internecie. Ponadto pasek daje wygodny dostęp do przydatnych aplikacji takich jak Google Calendar, Gmail czy wyszukiwarki blogów. Pasek posiada narzędzie, które pozwala dodawać jeszcze inne gadżety oferowane przez Google. Z pewnością przydatny jest fakt wyświetlania PageRank, czyli informacji o rankingu każdej odwiedzanej strony. Ponadto pasek blokuje wyskakujące popupy, a do tego zlicza zamknięcia. Aplikacja ma również wbudowane narzędzie sprawdzania pisowni. Google Toolbar umożliwia też szybkie dodanie tekstu do serwisu Blogger i Gmail.

To świetna, kompleksowa platforma przydatna dla wszystkich zwłaszcza dla częstych użytkowników aplikacji Google'a.3. Windows Live Toolbar

Alternatywa dla Google Toolbar. Bezpłatny dodatek do przeglądarki IE instalujący się w postaci dodatkowego paska narzędziowego, który jest następcą MSN Toolbar. Aplikacja dodaje czytnik newsów RSS (domyślnie ma BBC). Windows Live Toolbar umożliwia wyszukiwanie z poziomu przeglądarki, instalowanie dodatków z witryny Live Gallery, podświetlanie słów kluczowych na stronach WWW. Posiada także zintegrowany filtr antyphishingowy. Zaletą dodatku jest konfigurowalność (możemy dodawać przyciski które chcemy, a nawet zrobić własny). Umożliwia szybki dostęp do bloga i publikacji wpisów na Live Spaces. Program udostępnia też inne produkty Live - Live Mail (webowy klient poczty) i Live Messenger (webowy komunikator). Niezbędne narzędzie, gdy korzystamy często z platformy Live Microsoftu.

4. McAfee Site Advisor

Stronom internetowym coraz mniej możemy ufać. Nasilająca się cyberprzestępczość sprawia, że powinniśmy się zabezpieczać. Bardzo użyteczny okazuje się tu dodatek firmy antywirusowej McAfee. W czasie korzystania z wyszukiwarek lub otwierania stron WWW, rozszerzenie wyświetla stopień zagrożenia. Gadżet instalujący się w pasku przeglądarki automatycznie sprawdza strony na które wchodzimy i informuje nas o tym, czy są bezpieczne. Testuje też stronę pod względem ilości plików do pobrania i analizuje linki prowadzące do innych witryn. Aplikacja podaje z jakiego kraju pochodzi strona i informuje o ilości użytkowników, korzystających z tej strony. Oferuje też dokładne logi i szczegółową analizę danej strony. IE jest szczególnie podatny na phishing, więc to narzędzie z pewnością się przyda każdemu, kto chce surfować bezpiecznie.5. AM-DeadLink

Codziennie powstają nowe strony, a nasz baza ulubionych lawinowo się powiększa. Dzięki temu programowi możemy sprawdzać, czy dodane przez nas zakładki są nadal aktualne i czy odwołują się do istniejących stron www. Kiedy mamy kilka tysięcy linków nie sposób ich sprawdzić ręcznie. W tym momencie nieocenioną pomocą okazuje się właśnie AM-DeadLink. Narzędzie pozwała również wykrywać i usuwać duplikaty linków w naszych ulubionych.

Aplikacja jest dostępna w języku polskim. Program można zainstalować zarówno na twardym dysku jak i na pendrivie (pamięci USB). Ciekawą opcją jest pobieranie charakterystycznych ikonek wyświetlanych przy nazwach stron (tzw Favicons). Możemy tez zautomatyzować w określonych odstępach czasowych sprawdzanie stron internetowych.

6. Evernote

Brakuje Wam w IE podręcznego notatnika takiego jak w Operze (Dodaj do notatek) czy w Firefoksie (np. Scrapbook)? To jedna z największych wad przeglądarki MS. Kopiowanie ciekawego newsa lub fragmentu tekstu jest częste podczas surfowania, a brak odpowiedniego narzędzia sprawia, ze musimy wchodzić w notatnik, co jest bardzo niewygodne. Tymczasem po zainstalowaniu darmowego Evernote'a, wystarczy, że zaznaczymy tekst i w kontekstowym menu klikniemy Dodaj do Evernote. Proste i bardzo funkcjonalne.7. IE SnapShot

Znakomity dodatek do robienia zrzutów ekranowych. Przy pomocy tej wtyczki możesz zapisać fragmenty lub całe strony w takich formatach jak JPEG, GIF i BMP. Program pozwala nawet na zapisanie zrzutu całej strony lub kilku podstron do PDF-a. Aplikacja jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Przyda się zwłaszcza osobom przygotowującym prezentacje.

8. IE Open Last Closed Tab

Gadżet zawiera jedną funkcję - za to bardzo użyteczną. Czy zdarzyło ci się kiedyś przeglądać kilka stron WWW i akurat zamknąć tą zakładkę, której nie chciałeś? Za pomocą tej wtyczki można ponownie otworzyć zamkniętą wcześniej zakładkę. Wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy "Alt+X".

9.

10.
Avant Browser lub Maxthon


Jeżeli ktoś nie chce używać bezpośrednio IE ani FF czy Opery to najlepszym rozwiązaniem będzie nakładka na IE . chcociaż wyglądem sugeruje, ze jest to inna przeglądarka to wcale tak nie jest w istocie. Oba programy to nakładki na IE i działają na silniku IE. Rozbudowują możliwość, wygląd i interfejs, naprawiając większość wad IE. Jeżeli ktoś się upiera nie korzystać z Opery/Firefoksa to te programy stanowią naprawdę dobrą alternatywę. temu rozsezrzeniu możesz oglądać strony internetowe korzystając zarówno z silnika Internet Explorera, jak i Gecko. Wystarczy kliknąć jedną ikonkę, aby przełączać się pomiędzy nimi. Przydatny gadżet zwłaszcza dla ludzi posiadających własną stronę internetową. Łatwo można sprawdzić jak wygląda nasza strona w innej przeglądarce.

Dodatków i rozszerzeń do IE nie brakuje. To tylko kilka z całej masy gadżetów do IE. Dowodzi to, że z Internet Explorera też można zrobić rozbudowane, funkcjonalne i spersonalizowane narzędzie. Nie musimy być zdani na łaskę pomysłowości i woli Microsoftu - sami możemy ustalić, czego chcemy używać w przeglądarce. Więcej dodatkowych aplikacji i rozszerzeń znajdziecie np. na stronie Microsoftu.

Nadchodzi Internet Explorer 8

Niedługo, prawdopodobnie w listopadzie, pojawi się też pełna wersja IE 8. Nowością są w niej kontekstowe zadania - Activities. Aktywności pozwalają na szybki dostęp do popularnych akcji związanych z przeglądaną stronę. Użytkownicy będą mogli za pomocą kliknięcia:

sprawdzić lokalizację na mapie w serwisie Live Maps, dodać stronę do serwisów społecznościowych takich jak Digg czy Facebook, przesłać stronę jako e-mail z Hotmaila , sprawdzić definicję zaznaczonego słowa w słowniku Dictionary.com, wyszukać daną frazę poprzez Live Search, przejść na bloga w serwisie Windows Live Spaces,

W IE8 możliwe będzie zdefiniowanie innych aktywności i zastąpienie domyślnych własnymi ulubionymi.

Druga ciekawa nowość to WebSlices. Oryginalne rozwiązanie polegające na subskrypcji zmian w wybranym elemencie strony. Użytkownik może zaznaczyć dowolny element strony internetowej i dodać tak zaznaczony fragment do Ulubionych. Internet Explorer powiadomi nas o każdej zmianie w wybranym fragmencie strony, podobnie jak kanał RSS powiadamia nas o nowych artykułach. WebSlices wydają się świetnym rozwiązaniem dla starszych stron, które nie udostępniają użytkownikom nowoczesnych technologii jak kanały Atom czy RSS.

Inne funkcjonalności to m.in. automatyczne odzyskiwanie zakładek po awaryjnym zamknięciu przeglądarki, ulepszony filtr anty-pishingowy, nowy Safety Filter blokujący strony zawierające szkodliwe oprogramowanie.