Internet Explorer 8: ulepszone funkcje ochrony prywatności

W blogu poświęconym Internet Explorerowi Microsoft uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej ochrony prywatności w kolejnej wersji przeglądarki. Internet Explorer 8 będzie miał wbudowaną funkcję o nazwie InPrivate Browsing, po uaktywnieniu której podczas sieciowej sesji przeglądarka nie zapisze żadnych danych na temat użytkownika - ani cookies, ani historii odwiedzanych stron, ani też tymczasowych plików lub wpisów do formularzy.
Taki mechanizm powstał z myślą o osobach pracujących na cudzym komputerze, które nie chcą zostawiać na obcej maszynie śladów swojej aktywności. Internet Explorer będzie oznaczał "prywatną" sesję internetową za pomocą wyraźnej niebieskiej belki w pasku adresu (patrz: obrazek). Ta funkcja nie jest jednak czymś zupełnie nowym: korzystają z niej już użytkownicy przeglądarki Safari.

Internet Explorer 8 oznacza prywatną sesję internetową za pomocą wyraźnej niebieskiej belki w pasku adresu

Z drugiej strony żadna inna przeglądarka nie będzie dysponowała takiej funkcji jak InPrivate Blocking. Po jej wywołaniuInternet Explorer wychwyci na przeglądanych stronach internetowych treści pochodzące od zewnętrznych dostawców - na przykład pliki JavaScriptu lub obrazy. Sieci reklamowe używają takich elementów do tworzenia profilu aktywności internetowej użytkowników. Z tego powodu wiele klientów poczty elektronicznej w domyślnych ustawieniach blokuje wyświetlanie obrazów w e-mailach od nieznanych nadawców.

InPrivate Blocking: odcinanie dostawców niechcianych treści

Za pomocą InPrivate Blocking użytkownicy Internet Explorera 8 będą mogli w podobny sposób wyłączać treści dostarczane przez zewnętrznych autorów. Ci, którzy nie chcą samodzielnie ustalać reguł blokowania, skorzystają z opcji InPrivate Subscriptions - w tym wypadku gotowe listy niechcianych dostawców treści będą importowane z serwerów Microsoftu lub polecanych przez koncern firm. Nowe funkcje ochrony danych mają się pojawić także w oczekiwanej niebawem drugiej wersji beta przeglądarki.