Dziś świętujemy Dzień Programisty!

W każdym 256. dniu roku obchodzimy Święto Programisty. Tak, właśnie tego człowieka, który podczas nieprzespanych nocy, w szkodliwych dla życia i zdrowia warunkach, poświęcając swoje życie towarzyskie, pracował, byśmy wszyscy mogli teraz korzystać z naszych ukochanych systemów operacyjnych, serwerów czy przeglądarek. Niestety, jest to również dzień człowieka pracującego, by stworzyć systemy, serwery i przeglądarki, których istnienia nie możemy znieść. Jest to zatem święto bardzo ambiwalentne.

Normalnie 256. dzień roku przypada na 13 września, ale jako że mamy rok przestępny, tym razem świętujemy dzisiaj. Niektórzy mogą czuć się zagubieni - dlaczego 256? Odpowiedź jest prosta - większość programistów ma 2 ręce i 16 palców, odczuwa zatem głęboki pociąg do korzystania z binarnej i heksadecymalnej formy zapisu liczb. Zaś w systemie heksadecymalnym i binarnym 256 jest liczbą bardzo okrągłą - to odpowiednio 0x100 i 0b1000000000. Nie można też zapomnieć, że 28 to właśnie 256 - czyli liczba wartości, którą można zapisać w jednym bajcie.

25 lipca br. świętowaliśmy Dzień Administratora. Dziś powinniśmy uczcić Dzień Programisty następującymi zachowaniami:

  • udekorujmy nasz pokój zerami i jedynkami,

  • mówmy cały dzień tylko o programowaniu (nawet do kobiet),

  • uruchamiajmy wyłącznie wersje alfa oprogramowania i wypełniajmy raporty o błędach

  • zabierzmy znajomych programistów na kawę, colę i pizzę.

Redakcja Webhosting.pl życzy wszystkim programistom, by ich metody i klasy zawsze dawały radę problemom, przed którymi stają, aby błędy ujawniały się same, użytkownicy byli szczęśliwi a szefowie grzeczni i wyrozumiali. Przede wszystkim zaś życzymy, by ich dni nie były podobne do dnia tego oto programisty:

Źródło: informacja własna