OpenOffice 3.0 ma być gotowy jeszcze we wrześniu

Zbliża się termin opublikowania stabilnej wersji 3.0 darmowego pakietu biurowego OpenOffice.org. Dwa tygodnie po wydaniu pierwszej wersji przedwstępnej (Release Candidate) opublikowano edycję RC 2. Osoby zainteresowane wypróbowaniem OO 3.0 RC2 mogą już pobrać pakiet biurowy w wersjach dla Windows, Mac OS-a X i Linuksa.
Na początku maja twórcy pakietu rozpoczęli fazę testową projektu, wypuszczając pierwszą wersję beta programu. Na stronach wiki projektu znajdziemy listę usterek wersji RC1, które w kolejnej powinny być już naprawione. O ile w obecnej kandydującej do wydania wersji nie zostaną odkryte żadne poważne błędy, finalna i stabilna edycja pakietu powinna być wydana jeszcze w tym miesiącu. Planowana obecnie data oficjalnej publikacji to 30 września, poinformował w rozmowie z heise online Florian Effenberger z projektu OO.

Pakiet OpenOffice składa się z edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, programów do tworzenia prezentacji i rysowania, a także bazy danych. Pakiet jest przygotowany dla systemów operacyjnych Windows, Linux, Solaris i Mac OS X (w tym wypadku tylko dla komputerów z architekturą Intela). Pod Mac OS-em X edycja 3.0 nie bazuje już na X11 i jako natywna wersja lepiej integruje się z powłoką Aqua.

Pakiet obsługuje rozszerzenia standardu ODF 1.2, w tym nowy język opisu równań matematycznych, a ponadto dzięki obsłudze microsoftowego formatu Office Open XML jest w stanie odczytywać (zapisywanie nie jest możliwe) pliki pochodzące z konkurencyjnego pakietu Microsoft Office 2007. Edytor tekstu Writer oferuje nowe opcje widoku, na przykład prezentację dwóch sąsiadujących ze sobą stron w formie strony podwójnej. W arkuszu kalkulacyjnym Calc dodano narzędzie o nazwie Solver, które pomaga w rozwiązywaniu zadań optymalizacyjnych. Natomiast programy do tworzenia prezentacji (Impress) i rysowania (Draw) zostały wyposażone w bardziej intuicyjną obsługę plików graficznych.

Więcej o: