AVG Anti-Virus Free już po polsku

AVG Technologies postanowiła zlokalizować na polski rynek darmową wersję swojego sztandarowego produktu, AVG Anti-Virus. Z tej okazji zadaliśmy kilka pytań szefowi pionu technologicznego, Karelowi Oblukowi.
Czy przetłumaczenie programu da duży wzrost zastosowania programu w Polsce?

Jak najbardziej. Nasze doświadczenie z innymi lokalizowanymi wersjami wskazuje, że dostępność produktu w lokalnej wersji językowej sprawia, że staje się on łatwiejszy w użytkowaniu i w efekcie zwiększa liczbę użytkowników.

Ile osób w Polsce używa programu AVG Anti-Virus?

Obawiam się, że nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, nie podajemy takich informacji. Mogę natomiast powiedzieć, że AVG ma już 85 milionów użytkowników na całym świecie.

W czym jest lepszy AVG od konkurencji?

Oprogramowanie AVG znane jest z tego, że bardzo łatwo jest z niego korzystać oraz nie wywiera dużego wpływu na zasoby systemu. Poza tym niektóre technologie wykorzystywane przez AVG są unikalne, na przykład wykrywający exploity LinkScanner. Naszym podstawowym celem jest dostarczenie niezawodnego, przyjaznego dla użytkowników produktu, który gwarantuje maksymalną możliwą ochronę przeciwko różnego typu zagrożeniom.

Jakie ciekawe funkcje pojawiły się w wersji 8.0?

AVG 8.0 zostało wprowadzone na rynek w lutym 2008. Jedną z jego bardzo ciekawych funkcji, poza nowym interfejsem użytkownika i zupełnie nowym silnikiem skanowania, jest technologia LinkScanner. Technologia ta wykrywa exploity w stronach internetowych w czasie rzeczywistym, poprzez porównywanie adresu strony internetowej z dostępną bazą danych. Sprawdza więc, czy strona rzeczywiście jest zainfekowana, czy nie.

Niedawno pojawiły się głosy krytyki dotyczące właśnie Link Scannera w AVG, który fałszował ruch w sieci. Jak ta usługa działa teraz?

Jedna z części technologii LinkScanner - dodatek, nie jej właściwa część - powodowała zapobiegawcze skanowanie wyników wyszukiwania, tak więc użytkownicy przeszukujący zasoby Internetu poprzez Google czy Microsoft Live Search mogli zobaczyć rzeczywistą ocenę wyszukiwanych stron. Wierzymy, że funkcja ta jest bardzo dobra i znacząco zwiększa bezpieczeństwo użytkownika. Nie spodziewaliśmy się jednak, że tak duża liczba użytkowników będzie korzystała z tego zapobiegawczego skanowania. Okazało się, że ruch w sieci generowany przez ten dodatek modyfikował statystyki odwiedzin innych usług internetowych. Oznacza to, że dostawcy tych usług otrzymywali nieadekwatne wyniki. Ze względu na negatywną reakcję tych dostawców, zmodyfikowaliśmy komponent SafeSearch, który obecnie nie wykonuje pre-skanowania wyników wyszukiwania. W zamian wykorzystuje wartości znajdujące się w pamięci cache w celu dostarczenia wskazówek dotyczących wyników wyszukiwania. Komponent ActiveSurf w technologii LinkScanner nadal skanuje dane w momencie ich pobierania z Internetu, blokując exploity - ataki z zainfekowanych lub złośliwych stron internetowych.

Dlaczego w testach antywirusowych programów AVG wypada dość słabo?

AVG stale otrzymuje bardzo dobre noty w niezależnych testach, takich jak certyfikacje ICSA Labs, WestCoast Labs, VB100, i tym podobne. Rankingi wykrywalności przygotowywane przez godne zaufania organizacje są również dla nas przychylne (np.: ADVANCED+ od AV-Comparatives). Niestety właściwe testowanie jest bardzo pracochłonne i kosztowne, powstaje więc szereg nieprofesjonalnych testów opartych na niezbyt wiarygodnej metodologii. Między innymi z tego powodu AVG dołączyło do AMTSO - AntiMalware Testing Standards Organization, żeby promować rzetelne metody testowania oraz profesjonalnych testerów.

Czy inne programy AVG zostaną również przetłumaczone na język polski?

Tak, planujemy wprowadzenie kilku innych produktów w różnych wersjach językowych.