Stare, dobre i znane aplikacje do ściągnięcia za darmo

Postanowiłem przygotować listę fajnych i darmowych aplikacji. Nie wszystkie są super nowe, ale i tak moim zdaniem warto mieć je wszystkie. Jeśli nie w systemie, to chociaż gdzieś na dysku w formie pliku instalacyjnego.
Koniec roku sprzyja różnego rodzaju zestawieniom, podsumowaniom i prognozom. Zamiast silić się na listę najlepszych programów 2008, postanowiłem przedstawić 10 programów, bez których przeciętny użytkownik sobie nie poradzi. Zachęcam również Ciebie czytelniku do wpisywania w komentarzach własnych propozycji "stare, dobre, znane", bez których nie wyobrażasz sobie pracy z komputerem.

1. Mozilla Firefox

Mozilla Firefox to bezpłatna i druga pod względem popularności przeglądarka stron internetowych na świecie. W trzeciej wersji znalazło się szereg nowości: m.in. poprawiono bezpieczeństwo przez wyraźniejsze komunikaty o zagrożeniach i lepszą sygnalizację połączeń szyfrowanych, poprawiono zarządzanie hasłami, wprowadzono tagowanie zakładek, ale przede wszystkim wdrożono nowy silnik renderujący o nazwie Gecko 1.9. Przeglądarka jest rozwijana przez Fundację Mozilla i skupia wokół siebie całą rzeszę entuzjastów. Firefox (nazwa pochodzi od sympatycznej Pandy a nie "ognistego lisa") jest postrzegany jako bezpieczne i funkcjonalne narzędzie do codziennego użytku. W razie wykrycia luk bezpieczeństwa jest ono w szybkim tempie aktualizowane, co docenia społeczność użytkowników. Program w swojej podstawowej wersji oferuje m.in. przeglądanie stron internetowych w kartach (w jednym oknie można otworzyć nawet kilkanaście serwisów i szybko się pomiędzy nimi przełączać), okno wyszukiwania, czytnik kanałów RSS, sprawdzanie pisowni wyrazów (na podstawie słownika PWN), wznawianie pobierania plików (wbudowany menedżer) oraz aktualizacje programu. Prawdziwą siłą Firefoksa jest jednak możliwość instalowania tysięcy dodatków, które wpływają na wygląd i funkcjonalność tej przeglądarki.

Pobierz program Mozilla Firefox

2. ALLPlayer

ALLPlayer to odtwarzacz wideo, który umożliwia oglądanie dowolnego filmu na ekranie komputera. ALLPlayer obsługuje najpopularniejsze formaty multimedialne (DIVX/AVI/MPG/MP3/RMVB), a jeśli brakuje jakiegoś kodeka, to samodzielnie pobiera go z Internetu. Do jego funkcji należą: inteligentne napisy, funkcja lektora, naprawa uszkodzonych plików AVI, zabezpieczenie filmów hasłem, dołączanie menu do filmu oraz mechanizm aktualizacji. ALLPlayer pozwala na czytanie (za pomocą syntezatora mowy) napisów z plików tekstowych. Program odtwarza filmy DVD, obsługuje odtwarzanie na Pulpicie, umożliwia edycję i synchronizację napisów, posiada funkcję dopasowania filmu do rozmiarów monitora (PanScan), powiększanie obrazu, zmianę prędkości odtwarzania i wiele innych funkcji. ALLPlayer jest łatwy w obsłudze i dzięki temu jest szczególnie atrakcyjny dla mniej zaawansowanych użytkowników.

AVG 8.0 Free dla Windows to darmowy program oferujący podstawową ochronę antywirusową tym użytkownikom, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na wersje komercyjne. Kiedy wykorzystujesz komputer jedynie do pracy lub nauki, jest to dobre rozwiązanie, choć ustępuje płatnym programom pod względem funkcjonalności. Aplikacja posiada jedynie silnik antywirusowy pozwalający na regularne sprawdzanie dysku twardego. Niestety brakuje tutaj modułu antyszpiegowskiego, ochrony internetowej, dodatkowych narzędzi systemowych czy też osobnego firewalla. Z drugiej strony aplikacja nie obciąża nadmiernie komputera i dość sprawnie wykrywa niebezpieczne pliki. Producent nie oferuje pomocy technicznej.

4. OpenOffice.org

OpenOffice.org 3 to całkowicie bezpłatny pakiet biurowy, który można wykorzystać w domu, firmie, szkole, biurze bez żadnych opłat. Zestaw zawiera edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji, edytor graficzny, bazę danych. Jego zaletą jest w pełni przetłumaczony na wiele języków (w tym polski) interfejs oraz moduł sprawdzający poprawność wyrazów. OpenOffice.org jest dostępny na wiele platform systemowych. Aplikacja oferuje kompatybilność z pakietem MS Office na poziomie podstawowym, więc dla większości zastosowań można stosować te rozwiązania obok siebie. Jedynie baza danych nie jest kompatybilna z programem MS Access i nie da się korzystać z plików MDB. Wielu użytkowników ceni OpenOffice.org za możliwość rozbudowania za pomocą szablonów i wtyczek dostępnych na stronie producenta jako bezpłatne programy. Coraz większa rzesza polskich programistów i tłumaczy bierze udział w pracach nad tym projektem, więc część dodatkowych narzędzi dostępnych jest w języku polskim.

5. Mozilla Thunderbird

Thunderbird to darmowy program pocztowy przeznaczony zarówno dla domu, jak i niewielkich firm. Thunderbird został opracowany przez Fundację Mozilla i jest obok przeglądarki Firefox ikoną tej organizacji. Aplikacja posiada szereg udogodnień i znacznie więcej funkcji, niż domyślny klient poczty Outlook Express. Szybkie wyszukiwanie wiadomości, skuteczny filtr antyspamowy, tagowanie istotnych wiadomości (np. "do zrobienia"), możliwość zapisywania wyników wyszukiwania oraz automatyczne aktualizacje to tylko niektóre z funkcji Thunderbirda. Aplikacja automatycznie dba o bezpieczeństwo użytkownika poprzez blokowanie niebezpiecznych załączników oraz blokując wiadomości oszustów internetowych próbujących wyłudzić hasła lub dane osobowe. Thunderbird posiada na korzystanie z szablonów, instalowanie dodatków zwiększających funkcjonalność oraz tematów odpowiadających za wygląd.

6. Skype

Skype to popularna na całym świecie forma telefonu internetowego. Za pomocą komunikatora Skype, słuchawek, mikrofonu oraz łącza internetowego użytkownicy są w stanie rozmawiać z dowolną osobą na świecie. Jeśli jest to rozmowa komputer-komputer, to połączenie jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy zarejestrować się na stronie producenta. Oferowane są także rozmowy komputer-telefon, za które płaci się ułamek stawki (zwłaszcza w przypadku rozmów międzynarodowych) tradycyjnych operatorów. Ponadto dostępne są zaawansowane funkcje, takie jak rozmowy przychodzące (Skype In) - użytkownik Skype otrzymuje własny numer, pod który można dzwonić z dowolnego telefonu. Skype umożliwia wysyłanie wiadomości SMS, korzystanie z poczty głosowej oraz przekierowania rozmów. Pomiędzy komputerami możliwe są rozmowy wideo (jeśli spełnione są odpowiednie warunki techniczne pasma internetowego oraz wymagania sprzętowe okno wideo wyświetlane jest w rozdzielczości 640x480 pikseli). Ze Skype można korzystać bez pomocy komputera, wystarczy zakupić specjalny telefon do rozmów internetowych (VoIP).

7. CCleaner

CCleaner to darmowe narzędzie do optymalizacji systemu Windows i ochrony prywatności. CCleaner jest ceniony na całym świecie za szybkość działania i skuteczność w usuwaniu śmieci zalegających w systemie. CCleaner usuwa pliki z przeglądarek internetowych (Internet Explorer, Firefox oraz Opera), kasuje pliki tymczasowe, listę ostatnie dokumenty, usuwa śmieci z Kosza oraz dzienniki zdarzeń. Ponadto dostępny jest moduł oczyszczania rejestru, który radzi sobie z większością problemów. Pozostałe aplikacje zainstalowane w systemie Windows są również monitorowane a najpopularniejsze z nich (pakiet Office, Nero, Adobe Reader, WinRAR, WinZip, itd.) mogą być przyspieszone przez usunięcie niepotrzebnych informacji. Aplikacja jest bezpieczna w użytku i nawet w niedoświadczonych rękach spełnia swoje zadanie.

8. CDBurnerXP

Darmowy program do nagrywania płyt CD, DVD, Blu-ray oraz HD-DVD. Potrafi także tworzyć obrazy ISO. CDBurnerXP potrafi nagrać dowolne dane na nośnik optyczny, w tym ścieżki audio. Potrafi weryfikować zapis, tworzyć płyty startowe, posiada polski interfejs, konwerter obrazów bin/nrg na ISO. Dostępne jest również tworzenie okładek płyt.

9. Winamp

Najpopularniejszy programowy odtwarzacz muzyki na komputerach klasy PC. Winamp doskonale radzi sobie z wszelkimi typami plików muzycznych, a także wideo. Najważniejsze formaty wspierane przez Winamp to MP3, OGG, AAC, WAV, MOD, XM, S3M, IT, MIDI, AVI, ASF, MPEG i wiele innych. Dzięki bibliotece multimediów, łatwo odnaleźć żądany plik w czeluściach dysku, a ponadto można bezproblemowo nagrać płytkę z muzyką.

9. IrfanView

Jedna z najbardziej popularnych przeglądarek plików graficznych dostępnych w Sieci. Aplikacja pozwala na oglądanie zdjęć, modyfikowanie ich, tworzenie z nich pokazów slajdów, zmianę głębi koloru, a także na edycję wsadową (wielu zdjęć za jednym razem). IrfanView doskonale radzi sobie z plikami JPG/JPEG, GIF, BMP, DIB, RLE, PCX, PNG, TIFF, TGA, RAS/SUN, ICO, AVI, WAV, MID, RMI, WMF, EMF, PBM, PGM, PPM, IFF/LBM, PSD, CPT, MPG/MPEG, MOV i wieloma innymi. Program jest całkowicie darmowy dla zastosowań niekomercyjnych.

10. Gadu-Gadu

Gadu-Gadu to najpopularniejszy w Polsce komunikator internetowy, zrzeszający kilka milionów użytkowników. Gadu-Gadu oferuje komunikację tekstową ze znajomymi posiadającymi własny (bezpłatny) numer w sieci GG. Można w tym trybie korzystać z konferencji, emotikonek wyrażających nastroje lub intencje rozmówców, prostego formatowania tekstu oraz wstawiania obrazków. Nawet w trybie offline można zostawić rozmówcy wiadomość, którą otrzyma natychmiast po zalogowaniu się do sieci. Gadu-Gadu posiada własne radio internetowe, a odtwarzacz jest zintegrowany z komunikatorem. Przydatną funkcją jest przekazywanie plików, e-maili oraz bramka SMS wysyłająca krótkie wiadomości tekstowe do użytkowników największych sieci komórkowych w kraju. Program umożliwia realizowanie tanich (w stosunku do tradycyjnych operatorów) połączeń głosowych za pomocą usługi Gadu naGłos. Dzięki temu można z komputera wyposażonego w mikrofon i głośniki/słuchawki zadzwonić do innego kraju płacąc kilka groszy za minutę połączenia. Gadu-Gadu zrzesza wielu użytkowników w portalu społecznościowym mojageneracja.pl