Steve Ballmer zaprezentował Windows 7 na targach CES

Microsoft zapowiedział wydanie wersji beta Windows 7, rozwój usługi Windows Live oraz współpracę z takimi firmami jak Dell i Facebook- podaje serwis PC World.
Potwierdziły się spekulacje, że szef Microsoft Steve Ballmer zapowie wypuszczenie Windows 7 beta podczas swojego przemówienia rozpoczynającego targi CES 2009 w Las Vegas - poinformował serwis PC World.

Windows 7

Ballmer powiedział, że nowa beta będzie dostępna dla użytkowników już od piątku. Publiczność na CES obejrzała prezentację możliwości Windows 7.

Zostały podane też wymagania nowego systemu. Minimalna rekomendowana konfiguracja sprzętowa dla Windows 7 beta to procesor 1 GHz, 1GB RAM-u, 16 GB wolnego miejsca na dysku i karta graficzna wspierająca DX9 z 128MB pamięci. Ale te wymagania mogą się jeszcze zmienić w ostatecznej wersji systemu.

Microsoft nadal utrzymuje, że pełna wersja systemu pojawi się na początku 2010 roku.

Nowe funkcje

W Windows 7 zobaczymy zaktualizowany interfejs, zawierający przeprojektowany pasek zadań. Są tam narzędzia, które ułatwiają dostęp do internetu. Przerobiona została też funkcja User Account Control, która denerwowała wielu użytkowników Visty ciągłymi zapytaniami. Widnows 7 ma być bardziej wydajny niż Vista i wspierać dotykowy interfejs.

Ballmer powiedział, że w tej chwili jest 100 milionów aktywnych użytkowników systemu Vista i że sprzedano już 80 milionów dodatkowych licencji, które nie zostały jeszcze aktywowane. Jednak trudno nazwać Vistę wielkim sukcesem. Słaba wydajność na większości komputerów, brak wstecznej kompatybilności i pewne irytujące cechy interfejsu sprawiły, że wielu ludzi pozostało na systemie Windows XP i oczekuje niecierpliwie Windows 7.

Windows Live

Ballmer zapowiedział również współpracę z innymi firmami, dzięki której poszerzy się popularność usług Windows Live Microsoftu np. została podpisana umowa z Dellem już od lutego pozwoli na preinstalowanie narzędzi Windows Live Essentials i Live Search na wszystkich komputerach tego producenta. Natomiast nowa umowa z Facebookiem powiąże popularny serwis społecznościowy z witryną Windows Live, którą chce szybko spopularyzować Microsoft. Microsoft próbuje w ten sposób walczyć z sieciową dominacją Google.