Programiści Firefoksa planują większy skok w numeracji wydań przeglądarki

Przyszła edycja przeglądarki Firefox będzie oznaczona jako 3.5, a nie - jak pierwotnie planowano - 3.1. Podczas spotkania statutowego, które odbyło się w tym tygodniu, autorzy opensource'owej aplikacji zdecydowali się na większy skok w numeracji wydań. Ma to podkreślić "szeroki zakres" nowości przygotowanych do włączenia w przyszłej edycji w stosunku do aktualnie oferowanej wersji 3.0.x.
Ściągnij przeglądarkę Firefox

Firefox 3.1 alias 3.5 miał się ukazać już pod koniec 2008 roku, jednak termin jego publikacji był kilkakrotnie zmieniany. Najbliższe wydanie beta 3 jest zaplanowane na 12 marca, a czwarta beta będzie najpewniej opóźniona. Jak donosi serwis Wired, autorzy projektu chcą wycisnąć jak najwięcej mocy z nowego silnika JavaScriptu TraceMonkey. Jest on składnikiem przeglądarki od pierwszej wersji beta Firefoksa 3.1; wciąż trzeba go jednak włączać ręcznie. W tym celu należy wpisać w pasku adresu tekst about:config, a następnie ustawić zmienną set javascript.options.jit.content na True.

Pozostałe planowane ulepszenia dotyczą obsługi kart (tabbed browsing), paska AwesomeBar oraz funkcji anonimowego przeglądania Sieci. Mimo nowego nazewnictwa program pozostanie taki sam, jak zaplanowano go w wersji 3.1 - zaznaczają członkowie zespołu pracującego nad Firefoksem.