Polecane odtwarzacze wideo

Odtwarzanie filmów za pomocą komputera stało się już tak powszechne, że nikt nie zastanawia się nad czasami, gdy komputery były zbyt słabe do płynnego wyświetlania zakodowanych plików wideo. Wydanie stabilnej wersji programu VLC 1.0 sprowokowało mnie do zbudowania rankingu.
Czy w erze YouTube jest sens instalować osobne programy multimedialne? Moim zdaniem tak. Po pierwsze lubię mieć wybór, po drugie systemowe odtwarzacze nie radzą sobie zbyt dobrze z napisami. Jeżeli miałbym doradzać komuś mniej obeznanemu z komputerami (mądrale i tak sami wiedzą wszystko najlepiej) lista wyglądałaby następująco.

5. ALLPlayer znalazł się ostatnim miejscu, ze względu na pobieranie opłat przez autora np. za pobieranie nowych wersji. Wolę system dotowania - jeśli aplikacja jest fajna, to znajdą się pieniądze na jej rozwój. ALLPlayer jest bardzo dobry dla początkujących użytkowników, odtwarza niemal wszystko i ściąga samodzielnie napisy z sieci. Mnie denerwuje uruchamianie się aplikacji razem z systemem, nie miałem cierpliwości, żeby go odpowiednio skonfigurować.

4. QuickTime - nie używam go codziennie, choć doceniam jego zalety. Największa wada to brak napisów.

3. BESTPlayer - kolejny polski program, który jest mały, dobry i darmowy. Szkoda, że tak rzadko aktualizowany.

2. VLC - to jedyny program działający na wszystkich systemach. Odtwarza napisy, idealny do odtwarzania sezonów seriali.

1. Media Player Classic - prosty, darmowy, często aktualizowany. Polecam go wraz z pakietem kodeków K-Lite. Potrafi odtworzyć wszystko, łatwy w obsłudze, nie wymaga szybkiego komputera.

Wybrane funkcje programów

FunkcjaALLPlayerQuickTimeBESTPlayerVLCMedia Player Classic
Wyświetlanie napisówTakNieTakTakTak
Wymaga osobnych kodekówNieTakTakTakTak
Polski interfejsTakTakTakTakTak
Pobieranie napisówTakNieTakNieNie
InstalacjaTakTakNieTakTak
W pełni darmowyNie*Nie*TakTakTak
Wykrywanie brakujących kodekówTakNieNieNieNie
*Za niektóre funkcjonalności trzeba płacić.

Komentarz

Należy pamiętać, że zestawienie jest subiektywne i oparte jedynie na moich własnych przekonaniach, uprzedzeniach i czym tam jeszcze. Jeżeli oburzasz się na pominięcie w zestawieniu jedynie słusznego odtwarzacza - napisz w komentarzu. Wszystkie programy są do pobrania za darmo ze Ściągnij.pl w sekcji Odtwarzacze wideo

Więcej o: