Rozwiązywanie problemów z napędami CD/DVD

Problem z odczytaniem zawartości płyt CD/DVD mogą być spowodowane nie tylko uszkodzeniem płyty, ale także awariami napędu. Dlatego w przypadku problemów z odczytaniem zawartości płyty warto skorzystać z pomocy specjalistycznego programu.
Ciekawym narzędziem jest CD/DVD Diagnostic. Ta aplikacja pozwala na odzyskiwanie straconych plików, ale jest funkcja dostępna dopiero po wykupieniu licencji. Produkt specjalizuje się zwłaszcza w przywracaniu uszkodzonych zbiorów wideo. Ciekawostką jest zwłaszcza możliwość wstrzymania i późniejszego wznowienia długo trwającej procedury skanowania dysku.

 

Po zainstalowaniu uruchom program i wybierz swój napęd CD. CD/DVD Diagnostic przeskanuje dysk i wyświetli strukturę katalogów. Teraz możesz skorzystać z narzędzi w menu Tools, np. Readability Test, który sprawdzi czy napęd potrafi w ogóle prawidłowo odczytać płytę CD/DVD.
 

Rys. Błędny odczyt płyty stwierdzony przez CD/DVD Diagnostic

 

Po wybraniu w menu File opcji Preferences można dostosować Readability Test albo wyłączyć automatyczne skanowanie dysku przy włączeniu programu.