Rogueware - podejrzany antywirus

W komputerze, do tej pory działającym bez przeszkód, na ekranie wyskakuje okno o zainfekowaniu wirusem. Często opis jest zatrważający - program informuje, że w komputerze jest wiele wirusów, Twoje dane za chwilę zostaną skasowane, etc. Potrzebujesz ochrony, najlepiej z wykorzystaniem programu, który taką informację Ci wyświetlił.
Prawdopodobnie otworzyłeś podejrzany załącznik z e-mail, lub przeglądasz strony o podejrzanej reputacji. Może chciałeś zaoszczędzić i masz kiepskiej jakości oprogramowanie zabezpieczające, nie aktualizujesz go lub polegasz tylko na tym co oferuje system Windows. Komputer został zainfekowany, a szkodnik wyświetla co i rusz kolejne komunikaty o straszliwym stanie Twojego komputera, proponując sprawdzenie super-skanerem antywirusowym. Zwalnia komputer, pewne programy nie chcą się już uruchomić. Z pewnością zasugeruje także instalację programu zabezpieczającego przed wykrytymi zagrożeniami, który w rzeczywistości jest szkodliwym oprogramowaniem, np. do wykradania danych. Jest to tzw. rogueware, czyli fałszywy antywirus.

 

Przed takim zagrożeniem uchroni Cię dobry program antywirusowy z oprogramowaniem. Jeśli jednak zainstalowałeś, zgodnie z sugestiami intruza, fałszywy program antywirusowy, jego usunięcie będzie trudne. Zauważysz wkrótce, że prawdziwy antywirus przestał działać. Cechą wielu programów eogueware jest wyłączanie systemów zabezpieczających zainstalowanych na komputerze.