Restart Windows XP zamiast wyłączenia komputera

Na pewno doświadczyłeś kiedyś sytuacji, gdy wyłączając komputera odszedłeś od niego, a później okazało się że komputer wcale się nie wyłączył a zrestartował. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne: problem z kompatybilnością oprogramowania, opcją Przywracania systemu, BIOS'em czy konfliktem sprzętowym.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wszystkie podzespoły komputera oraz urządzenia peryferyjne pracują z użyciem najnowszych sterowników. Jeżeli aktualizacja sterownikównie pomoże, spróbuj sobie przypomnieć, od kiedy ten problem występuje. Może zaistniał po zainstalowaniu jakiegoś programu? Jeśli tak, spróbuj go odinstalować.

 

Gdy problem dalej występuje, spróbuj wyłączyć opcję automatycznego restartu w oknie Przywracania systemu. Opcja ta ma restartować komputer w przypadku wystąpienia błędu – a możliwe, że jakiś błąd występuje podczas zamykania systemu i w rezultacie komputer jest restartowany, a nie wyłączany. Aby ją wyłączyć:  1. Kliknij prawym klawiszem ikonę Mój komputer i z menu kontekstowego wybierz Właściwości.


  2. W nowym oknie na zakładce Zaawansowane kliknij przycisk Ustawienia znajdujący się w sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie.


  3. Odznacz opcję Automatycznie uruchom ponownie w sekcji Awaria systemu i kliknij OK.
 

Jeśli komputer dalej się restartuje, zamiast wyłączać, spróbuj zrestartować BIOS. W tym celu otwórz obudowę komputera, wyjmij baterię BIOS’a i po pięciu minutach włóż ją ponownie, zamknij obudowę i włącz komputer.