Xbox czy PlayStation? A może Nintendo? Podpowiadamy, którą konsolę wybrać!

Bartek Stodolny/Polygamia.pl, Kuba Dobroszek
15.02.2018 13:58
Xbox One S - galeria nowej konsoli Microsoftu

Xbox One S - galeria nowej konsoli Microsoftu (Microsoft / XBOX)

Odwieczne pytanie graczy: kupić PlayStation czy Xboxa? A może Nintendo? Są oczywiście konserwatyści, którzy nie zasiądą przy innym sprzęcie, niż tym od Sony, ale są również bezkrytyczni wyznawcy maszyny Microsofta. My przyglądamy się najlepszym konsolom na rynku bez uprzedzeń!

Konsola do gier: Sony PlayStation4 PRO

PS4 Pro ma ten sam co w poprzedniczce procesor ośmiordzeniowy, ale taktowany zegarem 2,1 GHz (PS4 ma 1,6 GHz), i szybszą pamięć RAM o pojemności 8 GB. Podkręcono też częstotliwość jednostek odpowiadających za obliczenia graficzne - z 800 do 911 MHz - i dwukrotnie zwiększono ich liczbę. To wszystko odbyło się jednak kosztem rozmiaru, bo Pro jest nieco większa od PS4.

Trzeba bowiem pamiętać, że gry uruchomione na PS4 Pro nie są ładniejsze z założenia - potrzebne są specjalne aktualizacje przygotowane przez twórców. Kilka tytułów już przeszło udoskonalenia. Nawet na telewizorze "tylko" Full HD zobaczysz, że "Rise of the Tomb Rider" działa płynniej, "Battlefield" jest ładniejszy, a "Call of Duty: Infinite Warfare" ma kilka dodatkowych efektów. Sytuacja zmieni się na (jeszcze) lepsze, jeśli podepniesz konsolę do telewizora UHD/4K, czyli obsługującego rozdzielczość 3840×2160 pikseli, zwaną też 2160p, oraz technologię HDR. W przypadku rozdzielczości różnica jest widoczna, jeśli siedzisz z nosem w ekranie. Przy "normalnych" odległościach - naszym zdaniem - nie jest na tyle znacząca, aby zmiana konsoli była warta świeczki. Ale HDR robi robotę! Barwy są bardziej naturalne.

No i do PlayStation4 podłączysz system VR, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się zabawą w wirtualnej rzeczywistości!

Konsola do gier: Microsoft Xbox One S

Konsola jest mniejsza od poprzedniczki o około 40 proc., a dzięki modułowi podczerwieni automatycznie odpali telewizor. Zwiększono też pojemność montowanego w urządzeniu dysku twardego do maksymalnie 2 TB i zrezygnowano z zewnętrznego zasilacza na rzecz wewnętrznej jednostki. Warto dodać, że bluetoothowy kontroler Xboksa One S jest kompatybilny z komputerami działającymi na systemie Windows 10. Mało tego, w niektórych przypadkach, na przykład "Quantum Break", kupując grę na Xboksa dostaniesz też jej wersję na najnowszy system operacyjny Microsoftu.

Xbox One S jest nieco słabsza od PS4 Pro, nie we wszystkich tytułach udaje jej się wyciągnąć płynne 60 kl./s w Full HD. Co ciekawe, konsola Mircosoftu równie dobrze jak konkurencyjna radzi sobie z obsługą 4K i HDR-u! Za to Xbox One S jest sprzętem tańszym i pozwalającym na granie na pececie. Ma czytnik Blu-Ray 4K, co czyni ją maszyną bardziej multimedialną.

Konsola do gier: Nintendo Switch

Nintendo Switch to również sprzęt przenośny - i to jest chyba jego największy atut. Mimo młodego wieku, konsola może zaproponować całkiem sporą różnorodność dostępnych gier (z przygodami kultowego Super Mario na czele!). 

Użytkownicy podkreślają, że maszyna jest naprawdę solidnie wykonana i umożliwia wiele wariantów rozrywki. Liczba produkcji rośnie w zawrotnym tempie, ponadto Nintendo skupia wokół siebie rzesze oddanych fanów - Switch to bowiem nie kolejna konsola, która ściga się na osiągi. Switch to sprzęt "z duszą".

Polecamy więcej gier na powżysze konsole: