Niemcy: partia Zielonych wypowiada wojnę lotom krajowym. Chce opodatkować kerozynę

Niemiecka partia Zielonych chce tak podwyższyć ceny krajowych połączeń lotniczych, by latanie przestało się opłacać. Alternatywą ma być tania kolej.


Politycy partii Zielonych chcą opodatkować kerozynę, a jednocześnie obniżyć podatek VAT na bilety kolejowe - wynika z wewnętrznego dokumentu, do którego dotarły media.

"Do 2035 r. chcemy, by krajowe połączenia lotnicze stały się zbyteczne" - cytuje dokument dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Według autorów dokumentu niemiecka kolej ma otrzymywać rocznie 3 mld euro na rozbudowę i modernizację połączeń kolejowych. Celem ma być taka infrastruktura, która umożliwi dotarcie z jednej miejscowości w Niemczech do drugiej w ciągu maksymalnie 4 godz. Konkretnie autorzy dokumentu wymieniają połączenia z Kolonii i Duesseldorfu do Berlina, z Hamburga do Monachium i z Frankfurtu nad Menem do Berlina.

"Chronicznie niedofinansowana" kolej

W dokumencie mowa jest o stopniowym wprowadzaniu podatku na kerozynę w lotniczym ruchu krajowym. Podatek ma zostać zrównany z tym pobierany od litra benzyny samochodowej. Obecnie wynosi on 65 centów. Podatek VAT na bilety kolejowe ma z kolei zostać obniżony z 19 do 7 proc. - Nie może być tak, że samolot jako najbardziej szkodliwy dla klimatu środek lokomocji subwencjonowany jest miliardami podczas gdy przyjazna dla klimatu kolej jest chronicznie niedofinansowana - powiedziała "Sueddeutsche Zeitung" posłanka Daniela Wagner, jedna z autorek dokumentu, który udostępniony został innym członkom klubu poselskiego Zielonych w Bundestagu.

Czytaj też: Lot do Londynu szkodzi klimatowi tak, jak cztery miesiące jazdy samochodem [PIĄTKI DLA KLIMATU]

FDP: Lepiej wprowadzić konkurencję na kolei

Pomysły partii Zielonych skrytykował wiceszef klubu liberałów w Bundestagu, Christian Dürr. Jego zdaniem bilety lotnicze są tak tanie, ponieważ w branży tej panuje prawdziwa konkurencja, natomiast kolej jako monopolista zamiast o klientów, zabiegać musi o życzliwość polityków. - Zamiast obniżać VAT, należałoby dopuścić do kolei prywatnych właścicieli i stworzyć warunki do prawdziwej konkurencji - stwierdził polityk.

Według najnowszych statystyk w 2018 r. z lotniczych połączeń krajowych skorzystało w RFN 23,5 mln pasażerów.

Partia Zielonych notuje w ostatnim czasie wzrost popularności. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2018 zajęła drugie miejsce po CDU/CSU. Zagłosowało na nią ponad 20 proc. niemieckich wyborców.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.