Skarbnik UE: spełnienie obietnic Ursuli von der Leyen rozsadziłoby budżet

Komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu Günther Oettinger obliczył koszty obietnic wyborczych nowej szefowej Komisji Europejskiej.


Niemiecki komisarz UE ds. budżetu Günther Oettinger podliczył wartość obietnic wyborczych przyszłej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Jak pisze "Spiegel", niemiecki chadek doszedł do wniosku, że są one nie do pogodzenia z dotychczasowymi planami budżetowymi Unii Europejskiej. Koszty niektórych zapowiedzi von der Leyen zsumowałyby się do prawie 30 mld euro.

Wśród szczególnie kosztownych pomysłów komisarz Oettinger, nota bene partyjny kolega von der Leyen, wymienia planowany już fundusz ochrony klimatu czy zaproponowane przez przyszłą szefową KE potrojenie stypendiów Erazmusa. Przed wyborem na przewodniczącą KE niemiecka chadeczka przy pomocy różnych obietnic spróbowała zjednać sobie poparcie socjaldemokratów i zielonych. Jak zaznacza komisarz Oettinger, w przyszłości Ursula von der Leyen będzie musiała do pomysłów tych przekonać przede wszystkim kraje członkowskie i komisarza ds. budżetowych.

Ostrzeżenie pod adresem Johnsona

Komisarz Oettinger ostrzegł jednocześnie nowego brytyjskiego premiera Borysa Johnsona, grożącego niezapłaceniem otwartych rachunków z Unią Europejską opiewających na grube miliardy euro w przypadku bezumownego brexitu.

- Gdyby sytuacja stanęła na ostrzu noża, zagroziłoby to wiarygodności Zjednoczonego Królestwa - powiedział Oettinger w rozmowie z berlińskim "Tagesspiegel". Zastrzegł, że podawana przez Johnsona suma 44 mln euro "nie została z nami uzgodniona".

Oettinger stwierdził przy tym, że zobowiązania finansowe Wielkiej Brytanii, które zostały zaakceptowane przez poprzedniczkę Johnsona, Theresę May są "udowodnione od strony prawa budżetowego i zrozumiałe". Jeżeli Johnson odmawiałby zapłacenia otwartego rachunku, zagroziłoby to przyszłej współpracy z Unią Europejską np. w ramach programu badawczego Horizont - ostrzega komisarz.

Unia Europejska wymaga od Wielkiej Brytanii, aby kraj ten wywiązał się ze wszystkich finansowych zobowiązań za okres swojego członkostwa we wspólnocie. Suma podana przez Johnsona jest jednak niższa - zastrzega "Spiegel". Powód: im dłużej Wielka Brytania pozostaje w Unii Europejskiej i wywiązuje się z finansowych zobowiązań, wynikających z bieżących ram finansowych, tym bardziej topnieje końcowa suma. Po tym, jak planowany na koniec marca br. brexit dwa razy został już przesunięty, Bruksela przyjmuje, że finalny rachunek wystawiony Wielkiej Brytanii wynosić będzie prawie 40 mld euro.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (8)
Skarbnik UE: spełnienie obietnic Ursuli von der Leyen rozsadziłoby budżet
Zaloguj się
 • wiesiek_cebertowicz

  Oceniono 9 razy 5

  Pieniędzy nie starczy? Musza sie poradzić naszych speców, im starcza na wszystko. Na wczesne emerytury, zasiłki, kościół, niepotrzebne przekopy, modernizacje złomu wojskowego, pomniki wielkich poległych....itd. A tym głupim europejczykom nie starcza. Niby tacy cwani, samochody Mercedesy, BMW, Audi, Ople i Porsche i Renault produkują, jakies Airbusy, statki pasażerskie na 5000 pasażerów, a na wydatki nie maja? My produkujemy palety i dżemy, a na wszystko nam starcza. :)

 • bardzozimnylk

  Oceniono 7 razy 3

  Skarbnik problem ? Niech wezmą skarbnika z Pis, ten powie gaz do dechy i cała naprzód !!!!

 • 2345olskup

  Oceniono 3 razy 1

  pogloski o upadku uni europejskiej po raz kolejny okaza sie przed wczesne jednoczesnie funt brytyjski przedmiot dumy upadl na pysk a jeszcze moze byc gorzej to kto ma racje tak na zdrowy rozum?

 • rooboy

  Oceniono 2 razy 0

  mysle, ze Johnson z pewnoscia nie robilby problemu z zaplaceniem 44 millionow euro jako koszt wyjscia brytanii z ue… no chyba ze, jak ostatnie zdanie wskazuje, chodzi jednak o miliardy, a nie miliony...

 • swinton

  Oceniono 2 razy 0

  No to Unia wybrała sobie populistke na najwazniejszy stołek.

 • almagus

  Oceniono 4 razy 0

  Brak kwalifikacji i do chrystianizacji!

  Dusza i kara boska, ta obłudna troska.

  Przeniesiona świadomość.
  Na sąd ostateczny.
  Ciało tylko znikomość.
  W obiegu materiał grzeszny.

  Wieloświaty fizyko-religijne.
  Który prawdziwy czy intuicyjny?
  Widzenie naukowe czy naiwne?
  Rozkład mózgu świadomości przeciwny.

  Świadomość nie odpowiada za ciało.
  Którego nie ma, u drugich krąży.
  Coś w kosmos z bioprądów uleciało.
  Dokąd ta informacja dąży?

  Jak sądzić ciała, co mają te atomy?
  Bzdurą jest to zmartwychwstanie.
  Wpisane w obieg materii złożony?
  To oszustwo religii i wykorzystanie!

  2019-07-27 almagus

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX