Niemcy. Firmy zaniepokojone groźbą sankcji USA z powodu Nord Stream 2

Demokraci i republikanie w Kongresie USA zgodnie opowiadają się za sankcjami wobec firm uczestniczących w projekcie Nord Stream 2. Przedstawiciele niemieckich kół gospodarczych wyrazili zaniepokojenie tymi planami.

- Amerykańskie sankcje zaszkodziłyby przede wszystkim przedsiębiorstwom w zaprzyjaźnionych europejskich krajach, takich jak Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Austria i Szwajcaria oraz uzależniły europejską politykę energetyczną od wpływów USA - powiedział Wolfgang Büchele, przewodniczący Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki.

Co z sankcjami i Nord Stream 2?

Jego zdaniem powstałe wtedy "nieuniknione napięcia" między USA a Europą byłyby bardzo szkodliwe dla obu stron. - Stawiamy bez przerwy na to, że w USA przeważą głosy, które ostrzegają przed obłożeniem sankcjami europejskich przedsiębiorstw i optować będą za bliskimi więzami transatlantyckimi - powiedział Büchele. Niemiecki lobbysta dodał, że sprawy energii w Europie są i pozostaną wewnętrzną sprawą Europejczyków. - W Europie potrzebne są nam wszystkie opcje - nowe, przepustowe gazociągi jak Nord Stream 2, tranzyt gazu przez Ukrainę i możliwości importowania skroplonego gazu, by sprostać wyzwaniom, które stawiają przed nami zmiany klimatyczne oraz planowane w Niemczech wycofanie się z węgla i energii jądrowej - wyjaśnił Büchele.

Oburzona "Lewica"

Z kolei polityk partii "Lewica" (Linke) Klaus Ernst stwierdził, że sposób, w jaki USA mieszają się do spraw europejskich "jest nie do zaakceptowania". - Grożą europejskim przedsiębiorstwom tylko dlatego, że chcą sprzedawać w Europie swój własny skroplony gaz. Czara się przebrała - powiedział. Jego zdaniem Europa powinna zareagować wprowadzeniem specjalnego podatku na importu skroplonego gazu z USA.

Ponadpartyjna zgoda

Projekt ustawy nakładającej sankcje na firmy uczestniczące w projekcie Nord Stream 2 został przyjęty niedawno przez komisję spraw zagranicznych Senatu USA. Projekt musi zostać poddany pod głosowanie na posiedzeniach plenarnych Senatu i Izby Reprezentantów. Jeśli obie izby go przyjmą, ustawa trafi na biurko prezydenta Donalda Trumpa. Ambasador USA w RFN, Richard Grenell, mówił niedawno publicznie, że wśród kongresmenów i senatorów panuje ponadpartyjna zgoda co do tego, że Nord Stream 2 jest projektem szkodliwym, ponieważ uzależnia Europę od rosyjskiego gazu.

Budowie drugiej nitki bałtyckiego gazociągu sprzeciwiają się stanowczo Polska, kraje bałtyckie, Dania oraz Ukraina. Rząd Niemiec popiera ten projekt, jednak ma on także wpływowych przeciwników.

Tymczasem na wrzesień planowana jest kolejna runda rozmów między Unią Europejską, Rosją i Ukrainą na temat nowej umowy o tranzycie gazu. Niemiecki rząd stara się od pewnego czasu, by zapewnić Ukrainie rosyjskie gwarancje, że przez kraj ten nadal przesyłany będzie rosyjski gaz "w znacznej ilości".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (44)
Niemcy. Firmy zaniepokojone groźbą sankcji USA ws. Nord Stream 2
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 20 razy 12

  <<< Z kolei polityk partii "Lewica" (Linke) Klaus Ernst stwierdził, że sposób, w jaki USA mieszają się do spraw europejskich "jest nie do zaakceptowania". - Grożą europejskim przedsiębiorstwom tylko dlatego, że chcą sprzedawać w Europie swój własny skroplony gaz. Czara się przebrała - powiedział. Jego zdaniem Europa powinna zareagować wprowadzeniem specjalnego podatku na importu skroplonego gazu z USA. >>>

  Myślę, że to o wiele za mało. Należy nie bać się śmiałych rozwiązań i od razu wprowadzić europejski zakaz sprowadzania gazu skądkolwiek poza Rosją; ewentualnie za pośrednictwem Niemiec.

  <<< Niemiecki rząd stara się od pewnego czasu, by zapewnić Ukrainie rosyjskie gwarancje, że przez kraj ten nadal przesyłany będzie rosyjski gaz "w znacznej ilości". >>>

  Z pewnością rząd rosyjski dotrzyma tych gwarancji nie mniej sumiennie niż gwarancji o wzajemnej z Ukrainą nienaruszalności granic (z lat 1994 i 1997) oraz niedawnego wyroku arbitrażu międzynarodowego nakazującego Gazpromowi zapłacić Ukrainie zaległe miliardowe odszkodowanie.

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 16 razy 8

  Lewica wszędzie taka sama ... "pożyteczni idioci" czy "sprzedajne panny" sympatia dla Rosji dogmatyczna ?

 • brunet78

  Oceniono 14 razy 6

  W tym przypadku amerykanie stają po naszej stronie. NS2 jest dla Polski zagrożeniem.
  Brawo.

 • qwerty-10

  Oceniono 14 razy 4

  "Niemiecki rząd stara się od pewnego czasu, by zapewnić Ukrainie rosyjskie gwarancje,
  że przez kraj ten nadal przesyłany będzie rosyjski gaz "w znacznej ilości". Tak samo jak zapewnili gwarancje integralnoś♠ci terytorialnej Ukrainy, po oddaniu broni atomowej...

 • to_j_a

  Oceniono 10 razy 4

  Nie ma to jak "wspólne" europejskie interesy, no chyba, ze "wspólne" oznaczało by niezgodne z polityką Niemiec, wtedy "wspólne" oznacza "niemieckie".

 • bercel

  Oceniono 5 razy 3

  "Niemiecki rząd stara się od pewnego czasu, by zapewnić Ukrainie rosyjskie gwarancje, że przez kraj ten nadal przesyłany będzie rosyjski gaz "w znacznej ilości"."

  Co znaczą Rosyjskie i Niemieckie gwarancje Ukraina dowiedziała się podczas inwazji Rosji na Krymie. Rosja i Niemcy gwarantowały Ukrainie integralność terytorialną w zamian za pozbycie się arsenału atomowego. Na miejscu Ukrainy nie wierzyłbym w żadne gwarancje.

 • bratjolki

  Oceniono 6 razy 2

  To takie zabawne. Amerykanie ostrzegają Europę przed Ruskim szantażem ekonomicznym uzywając szantażu.
  I tak przy okazji.....
  Kiedy Ruscy zakręciło kurek, podbili cenę o 100% zamrozili i ukradli depozyty albo zerwali kontrakt?
  Amerykanie maja to wsxystko zaliczone wobec innych krajów.

 • bercel

  Oceniono 2 razy 2

  "Niemiecki rząd stara się od pewnego czasu, by zapewnić Ukrainie rosyjskie gwarancje, że przez kraj ten nadal przesyłany będzie rosyjski gaz "w znacznej ilości"."

  Co znaczą Rosyjskie i Niemieckie gwarancje Ukraina dowiedziała się podczas inwazji Rosji na Krymie. Rosja i Niemcy gwarantowały Ukrainie integralność terytorialną w zamian za pozbycie się arsenału atomowego. Na miejscu Ukrainy nie wierzyłbym w żadne gwarancje.

 • slaveuss

  Oceniono 5 razy 1

  Tak, nic nie warte gwarancje dla Ukrainy, tak jak i gwarancje nienaruszalności granic za oddanie broni atomowej. Tymi gwarancjami to można ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX