"FAS": Donald Trump blefuje grożąc przeniesieniem wojsk USA z Niemiec do Polski

Prezydent USA Trump stosuje taktykę zastraszania, którą posługiwał się jeden z jego poprzedników w Białym Domu - Richard Nixon, uważa "FAS".

"Donald Trump zagroził, że przeniesie amerykańską infrastrukturę wojskową z Niemiec do Polski, jeżeli Niemcy nie zrobią tego, czego się domaga: nie dadzą więcej pieniędzy na wojsko. To nie jest zaskoczeniem, gdyż ulubionym zajęciem Trumpa jest straszenie cykorów" - pisze Konrad Schuller w komentarzu opublikowanym w niedzielę (11.08.2019) we "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

"Mamy bardzo dobre stosunki z Polską" - Donald Trump zapowiada przyjazd do Warszawy:

Donald Trump i "strategia szaleńca"

Komentator przypomina, że dwa lata temu Trump groził północnokoreańskiemu dyktatorowi Kim Dzong Unowi zniszczeniem jego kraju, jeśli nie zrezygnuje on z broni atomowej.

Zdaniem Schullera Trump stosuje taktykę zastraszania, którą posługiwał się jeden z jego poprzedników w Białym Domu - Richard Nixon.

Co zrobi Donald Trump z Chinami? Wojna handlowa i mocne spadki na rynkach. "Strategia szaleńca"

Według tej "madman theory" prezydent USA powinien zachowywać się tak, by jego przeciwnicy mieli go za szaleńca. Będą wtedy myśleli, że gdy wpadnie w złość, unicestwi ich, nawet jeśli byłoby to sprzeczne z rozsądkiem - czytamy w "FAS".

Puste groźby

Zdaniem Schullera próby szantażu ze strony Trumpa wobec Niemiec pasują jak ulał do tej taktyki, podobnie jak jego groźby wobec Korei Północnej i Iranu. "Północni Koreańczycy i Persowie przejrzeli jednak ten chwyt" - zaznacza niemiecki dziennikarz.

Kim nie oddał swoich rakiet na złom, w sobotę wystrzelił piątą rakietę w ciągu dwóch tygodni, a jego kraj ciągle nie został unicestwiony - pisze Schuller. Kim zdemaskował puste groźby Trumpa. "He colled the bluff" - mówi się w Ameryce.

W podobny sposób postępują Irańczycy. Trump wysłał lotniskowiec do Zatoki Perskiej, a Irańczycy uprowadzają zachodnie tankowce. Uważają, że Trump tylko zgrywa wariata. Wiedzą, że jego wyborcy nie zaakceptowaliby kolejnej kosztownej wojny.

Schuller przepowiada, że także wobec Niemiec Trump nie odniesie sukcesu. Gdyby prezydent przeniósł amerykańskie wojska na wschodnią flankę NATO, doprowadziłby do "nieobliczalnych strat" dla Ameryki.

Być może nie przywiązuje wagi do tego, że zniszczyłby w ten sposób akt podstawowy NATO-Rosja z 1997 roku, który jest jednym z ostatnich jeszcze funkcjonujących porozumień. Taki krok spotkałby się też ze sprzeciwem w NATO i mógłby doprowadzić do rozpadu sojuszu.

Trump umie liczyć

Nieobojętne dla Trumpa byłyby jednak straty finansowe. Amerykańskie bazy w Niemczech są bardzo cenne. Przez lotnisko w Ramstein idą transporty na Bliski Wschód, do Iraku i Afganistanu, a w Landstuhl znajduje się największy poza terytorium USA amerykański szpital wojskowy. Stanowiska dowódcze w Stuttgarcie i Wiesbaden, poligon w Grafenwoehr są warte miliardy.

"Trump wie o tym. Być może nie jest wariatem, jest natomiast biznesmenem. Nie roztrwoni tych pieniędzy, nie zrealizuje swoich gróźb" - pisze Schuller.

Pomimo tego, jego groźby już wyrządziły poważne szkody - ocenia komentator "FAS". Okazało się, że na Ameryce pod jego przywództwem nie można polegać. Trump ma za nic sojuszników. Jeżeli Niemcy i ich sojusznicy chcą być bezpieczni, muszą sami zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Nie obejdzie się bez zwiększenia wydatków na o bronę - pisze w konkluzji Schuller.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (152)
"FAS": Donald Trump blefuje grożąc przeniesieniem wojsk USA z Niemiec do Polski
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 17 razy 13

  No nie wiem, czy nie przeniesie. Wszak wolska za wszystko zaplaci. Tak przynajmniej twierdzi sam trampek.

 • wojtek2784

  Oceniono 16 razy 10

  Składowisko śmieci, wielka hodowla świń albo spalarnia opon za płotem? PiS właśnie przepchnął przez Sejm ustawę, która na to pozwala. - To jest jeden z przykładów polityki Wielkiego Kurdupla , który zamienia Polskę w gułag , kierowany zdalnie przez lobbystów ustawy nr 447.
  Polska będzie zbierał śmieci, których już nie chcą kraje Azji.

 • elq_1

  Oceniono 14 razy 10

  O Nieistniejący! Za co nas karzesz głupotą władzy i huspę "farbowanego" jankesa?

 • zagraniczny-online

  Oceniono 14 razy 10

  ta baza wojsk amerykanskich w Polsce, za ktora zreszta musimy w calosci zaplacic,
  to tylko czesc gierki Amerykanow z Niemcami, kto ma ponosic koszty ich utrzymania,
  jak zwykle PiS rozstawil nas na szachownicy jako pionki w grze ....

 • zd46

  Oceniono 11 razy 9

  My na rękach przeniesiemy i będziemy bić im pokłony z wdzięczności. Pieniądze? Ależ nie problem, polski podatnik "wypruje żyły", by jankesi traktowali nas, jak zamorskie terytorium, ale nie stan, choćbyśmy "stanęli na głowach". Mamy jednego "czarnosukienkowego najeźdźcę na utrzymaniu, to dlaczego nie mielibyśmy mieć drugiego? Obaj pazerni i obaj nie przejmujący się "terytorium podbitym", wszak, to nie podbite oko.

 • vomiting_frog

  Oceniono 10 razy 6

  Oczywiście że blefuje to jest tak jak by groził zesraniem się w swoje spodnie.
  Powodów jest wiele:
  - to co wygaduje pomarańczowy to jedno (to taki populizm) a to co robi USA to drugie (pragmatyzm).
  - USA w DE jest od wojny i jest cały czas na tych samych prawach/zasadach żaden cywilizowany kraj nie przyzna im takiej swobody jak maja jako zwycięzcy IIWŚ.
  - USA nie chce się drażnić z Rosją bazami w Polsce bo nie stać ich na zabawę na dwa fronty to jest Europa Pacyfik.
  - USA nie chce podtykać własnego sprzętu pod rakiety z Kaliningradu.
  - Wg planów USA Polska ma w czasie pokoju być mącicielem na linii Niemcy Rosja problem tylko w tym że im skuteczniej kłócimy się z Rosją i Niemcami tym Niemcom bliżej do Rosji.
  - W czasie wojny Polska ma służyć do kupienia czasu terenem dla tego nie ma tu co sił lokować bo są na stratę tak jak w Polsce wszystko na wschód od Wisły to jest powód dla którego jest to Polska B bo tam nikt kto ma pojęcie nie inwestuje kilku śmiałków się pojawiło bo się dali nabrać Fukuyamie że już będzie pokój na świecie.
  - Niemcy jako ludzie jak Włosi czy Japończycy u siebie USA nie chcą (oczywiście co chcą rządy to inna sprawa), dla nich jeszcze lepiej jak nie będą ich mieć u siebie raz będą ich mieli u sąsiada dwa nie za swoje.
  - Do Polski nie ma dostępu od strony oceanu jedynie przez Bałtyk co oznacza Cieśniny Duńskie łatwe do zablokowania a USA bazuje na siłach morskich. Lotniskowiec na Bałtyk nie wpłynie.
  Bazy lotnicze we Włoszech i UK pozwalają na zabezpieczenie przewagi powietrznej tak gdzieś do linii Odry (tak zresztą jak przez całą zimną wojnę) dla tego nasze fy w razie konfliktu pierwsze co zrobią to operacja "Peking-II".
  - Wojska USA w De to w dużej mierze baza remontowa i zaplecze dla wojen prowadzonych na kontynencie azjatyckim żeby nie trzeba było latać przez ocean a przebalowywanie do Polski sprzętu w kamuflażu pustynnym jest aż niepoważne. Realna siła wojsk USA w DE jest nikła.
  - Wyjście USA z Niemiec oznaczało by opcje na powstanie europejskiej armii co dla USA było by katastrofą bo priorytet owanie zakupu europejskiego sprzętu odciekło by USA od kupy kasy a strefa Euro ma potencjał ludzki czy finansowy większy niż USA. Mógł by powstać nowy hegemon zdolny do zapewnienia sobie porządku na morzach i oceanach samemu bez pomocy USA (jak kiedyś Wielka Brytania) a to BY USA kosztowało wiele włącznie z utrata pozycji dolara i USA jako głównego handlarza bronią.

 • baby1

  Oceniono 11 razy 5

  Ciekawe, kto niby ma zagrażać Niemcom, aby ładowali forsę w wojsko? Eskimosi?

 • jacekzwawy

  Oceniono 6 razy 4

  MOże to i prawda co tu jest napisane w artykule. Ale po reelekcji Trump nie będzie mógł zostać wybrany po raz trzeci. I wtedy będzie miał rozwiązane ręcę. Wtedy może np. uderzyć na Iran.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX