Brexit straszy. Co piąty Brytyjczyk chomikuje jedzenie. Wartość zapasów to już 4 mld funtów

W przypadku twardego brexitu eksperci przewidują okresowe przerwy w dostawach towarów do Wielkiej Brytanii. Ludzie gromadzą zapasy.

W obawie przed twardym brexitem, czyli wyjściem z UE bez jakiejkolwiek umowy, Brytyjczycy zrobili już zapasy wartości 4 mld brytyjskich funtów (ok. 4,3 mld euro). Prawie co 5. mieszkaniec Wysp zaczął gromadzić zapasy jedzenia, napojów i lekarstw - poinformowała firma usług finansowych Premium Credit w Londynie, która przeprowadziła sondaże na ten temat.

Brexit. Brytyjczycy się boją

Jak się okazało, wielu Brytyjczyków już teraz zaczyna robić zapasy importowanych towarów. W sondażach przepytano 1052 konsumentów - osoby mające stałą pracę. Respondenci odpowiadali, że robią przede wszystkim zapasy artykułów spożywczych (74 proc.), lekarstw (50 proc.) i napojów (46 proc.).

W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez jakiejkolwiek umowy wielu ekspertów liczy się z okresowymi przerwami w dostawach artykułów z kontynentu, spowodowanych przede wszystkim długim oczekiwaniem ciężarówek na odprawę celną na granicy.

Boris Johnson chce dokończyć brexit

Premier Boris Johnson chce 31 października br. wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej, "obojętnie, w jaki sposób". Grozi on bezumownym brexitem, o ile UE nie przychyli się do jego żądań zmian w umowie brexitowej, wynegocjowanej z Unią Europejską przez jego poprzedniczkę Theresę May. Unia Europejska odrzuca jednak jakiekolwiek renegocjacje. Tym samym rośnie ryzyko twardego brexitu, który odbije się niekorzystnie na gospodarce i wielu innych sferach życia.

Zobacz też, co robił Boris Johnson zanim został premierem:

Wiele firm obawia się przerw w dostawach towarów z Europy kontynentalnej. Np. w ubiegłym tygodniu brytyjska sieć pizzerii Domino's zapowiedziała, że zwiększy swoje zapasy. Prawie jedną trzecią produktów do wyrobu pizzy, w tym sok pomidorowy i ananasy, firma sprowadza z zagranicy.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (28)
Brexit straszy. Co piąty Brytyjczyk chomikuje jedzenie. Wartość zapasów to już 4 mld funtów
Zaloguj się
 • szabepio

  Oceniono 20 razy 16

  Towary z EU do uk i Irlandii jadą eurotunelem. Wyliczono, ze jesli tylko kontrola TIRów ograniczy się do dokumentów celnych (konieczne) ale bez kontroli towaru na aucie to kolejka do wjazdu do uk bedzie na 90 dni. A w przypadku kontroli towarów wydluży sie do 180 a nawet 200 dni. Widać ze obecny rząd uk jest chyba mocno pier***ęty. Oni podobnie jak my z pisem też dojdą do absurdu.

 • justas32

  Oceniono 13 razy 13

  Jak widać Brytyjczycy to tacy sami durnie jak my. Najpierw nabrudzą - później nie wiedzą jak posprzątać ...

 • dirk.gently

  Oceniono 8 razy 6

  Jak zabraknie ananasa do pizzy to nawet lepiej.

 • franiux

  Oceniono 5 razy 5

  Jak Jarek opuści UE za kilka miesięcy po wyborach to dopiero będziecie płakać. Ale będzie za późno. Prawdziwą dyktaturę może wprowadzić dopiero po opuszczeniu UE więc do tego dąży. Wiwat Putin i Łukaszenka. Oni was przyjmą.

 • veni.vici

  Oceniono 11 razy 5

  skoro Polskę stać na kupowanie gazu w USA, niech Brytyjczycy kupują tam żywność...

 • sztucznypolak

  Oceniono 5 razy 3

  tym "gromadzeniem zapasow" to moze nie przesadzajmy. To zaledwie 60 funtow na osobe. Duza czesc z tego to "zapasy", ktore kazdy ma w domu w sposob naturalny (zamrazarka, zakupy raz na kilka dni itp).
  Ja na ich miejscu bym zgromadzil towar za 40 mld. W domach.
  Bo firmy importowe maja zapasow hurtowych i tak znacznie wiecej.
  Ale problem bedzie w imporcie latwopsujacej sie zywnosci.

 • sipanmars

  Oceniono 2 razy 2

  żryjcie szybciej bo się ściemnia

 • bogdan19741974

  Oceniono 3 razy 1

  wywalic ten,,wielki narod"i zostana malym panstewkiem,wprowadzic wizy i do widzenia,nawet Krolowa ma to gdzies mogla powstrzymac Camerona wiedziala ze jej kraj straci na wyjsciu z UE ale jej to nie interesuje jak powiedziala nowemu premierowi ze zdziwiona ze wziol tak wyczerpujace stanowisko tzn.ze ona tez nie lubi sie przemeczac,szanowalem ja ! ale widziec ze,,imperium"idzie w przepasc i nic nie robic-ale takie ma podejscie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX