Niemcy zabezpieczają się na wypadek katastrofy atomowej. 190 milionów tabletek z jodem

190 milionów tabletek z jodem zgromadzono w Niemczech na wypadek katastrofy atomowej. Wprawdzie Niemcy rezygnują z energii atomowej, ale zdaniem ekspertów do wypadków może dojść w krajach sąsiedzkich.

W austriackim koncernie Gerot Lannach w Styrii przecierano ze zdumienia oczy na widok największego zamówienia w historii firmy. Dotarło z Niemiec i dotyczyło 50 milionów opakowań tabletek z jodem. Poinformowała o tym na początku sierpnia austriacka telewizja ORF. Tabletki zamówiono w ramach prewencji raka tarczycy, który mogłaby wywołać awaria reaktora atomowego. Zdziwienie wywołał fakt, że zamówienie przyszło akurat z kraju, który zamierza wycofać się z energii atomowej.

Lekcja Fukuszimy

W odpowiedzi na pytanie dziennikarzy publicznej telewizji niemieckiej WDR, Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem potwierdził zwiększanie zapasów. 190 milionów zamówionych tabletek z jodem to czterokrotność obecnych zapasów. Urzędnicy zrealizowali w ten sposób zalecenia ekspertów wydane po katastrofie reaktora w Fukuszimie. Zdaniem szefa powołanej po katastrofie komisji ekspertów Wolfganga Muellera, Fukuszima pokazała, że należy liczyć się z dużo poważniejszymi wypadkami niż dotychczas uważano. - Jeszcze przez wiele dni po awarii może dochodzić do promieniowania, a w przypadku zmiany kierunku wiatru może to dotyczyć większych obszarów niż w przypadku promieniowania trwającego jeden dzień - podkreśla Mueller.

Za radą rządowych ekspertów rozszerzono strefy wokół elektrowni atomowych, w których będzie potrzebna nagła pomoc. W kategorii "daleka strefa", w której mieszczą się na przykład ciężarne kobiety oraz dzieci i młodzież do lat 18, znalazł się cały obszar RFN.

>>>Czytaj też: Niemcy chcą wyłączyć wszystkie elektrownie węglowe. Część zamienią na wielkie baterie

Zagrożenie z krajów sąsiedzkich

Wedle planów rządowych, z końcem 2022 roku Niemcy mają zamknąć swoje ostatnie reaktory. Mimo to zdaniem Muellera, ważne jest zabezpieczenie się na wypadek katastrofy nuklearnej, gdyż także "w procesie likwidacji szkód może dojść do małych wypadków". - O wiele groźniejsze jest ryzyko pochodzące z elektrowni atomowych leżących blisko granic - mówi ekspert, wskazując na Belgię, Francję, Szwajcarię i Czechy. Katastrofa w którymś z tych krajów również wymagałaby pomocy na terenie Niemiec.

Dwa lata temu podobnych argumentów użyły władze Akwizgranu, gdy z powodu wątpliwego stanu pobliskiego belgijskiego reaktora Tihange, tabletki jodu rozdawano mieszkańcom poniżej 45. roku życia.

Nie panika, lecz ostrożność

Władze Akwizgranu były za to krytykowane. Zarzucano im szerzenie paniki. Przy zamawianiu gigantycznych zapasów jodu nie brano tego argumentu pod uwagę. - To nie wywołuje paniki, ale zrozumienie, że trzeba być dobrze przygotowanym. Bo leżące blisko Niemiec zagraniczne reaktory jeszcze długo będą czynne - podkreśla ekspert i wskazuje też na pogarszający się stan coraz starszych reaktorów.

Za zapas 190 milionów tabletek z jodem zapłacono 8,4 miliona euro netto. Wydawanie ich mieszkańcom leży w gestii władz krajów związkowych.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (26)
Niemcy zabezpieczają się na wypadek katastrofy atomowej. 190 milionów tabletek z jodem
Zaloguj się
 • zagatka21

  Oceniono 10 razy 10

  Polska zabezpieczy się modlitwą.

 • optymistaa43

  Oceniono 6 razy 6

  U nas na interpelacje poselska o zapasy jodu jaka zlozyl Posel PO Brejza odpowiedziala MorawieCKA,cytuje "nas to nie dotyczy bo my nie mymy atomowej elekteowni "powiedzial krzywomordy premier.Smiac sie czy plakac ?.

 • ago9118

  Oceniono 6 razy 6

  A czy my jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed czymkolwiek? No ale tam recesja, a nawet zaraz ich przegonimy...

 • izbkp

  Oceniono 14 razy 6

  Tak się sieje antyatomową panikę... A potem będzie płacz i zgrzytanie zębów bo katastrofa klimatyczna...

 • dust-in-the-wind

  Oceniono 4 razy 2

  Hmmm... a "wsteczni Polacy" nie życzą sobie atomowych elektrowni...

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Sicher ist sicher ale czy nie lepiej uruchomić produkcję piwa z jodem?

 • ilchi

  Oceniono 1 raz 1

  Akurat jod kazdemu sie przyda, bo mamy go niedobor. Ja pije 12 kropli 2% plynu Lugola codziennie rano (plus selen)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX