Pożary lasów w Amazonii. Maas i Tusk: mogą wstrzymać umowę o wolnym handlu

Minister spraw zagranicznych Niemiec i szef Rady Europejskiej grożą fiaskiem umowy UE z krajami Mercosuru, jeśli Brazylia będzie przyzwalać na niszczenie lasów. Kanclerz Merkel mówi o "płonącym domu".

-Podczas wizyty w Brazylii postawiłem sprawę jasno, że ochrona środowiska i polityka klimatyczna mają centralne znaczenie w ocenie umowy między Unią Europejską a krajami Mercosuru - powiedział szef niemieckiej dyplomacji w rozmowie z "Bild am Sonntag" przed rozpoczęciem szczytu G7 w Biarritz. Podkreślił, że zrównoważony rozwój jest "istotnym elementem tej umowy". - Brazylia zobowiązała się walczyć z malejącym zalesieniem. Pożary (lasów tropikalnych) pokazują, jak bardzo jest to konieczne - dodał Maas.

Merkel o "płonącym domu"

Kanclerz Angela Merkel deklarowała wcześniej, że oczekuje od szczytu G7 wyraźnego sygnału do zatrzymania pożarów lasów. - Nasz dom płonie i nie możemy milczeć - mówiła Merkel w opublikowanym w sobotę nagraniu wideo. Dodała, że przez "straszne pożary" w Amazonii porządek świata został "w szczególny sposób naruszony". Szefowa niemieckiego rządu ostrzegła przed indywidualnym rozstrzyganiem globalnych problemów przez poszczególne kraje. - Żaden kraj nie może sam ustalać warunków gospodarczego rozwoju - powiedziała.

Pożary tematem szczytu G7

Prezydent Francji Emanuel Macron umieścił temat walki z pożarami lasów tropikalnych w programie rozpoczynającego się w sobotę (24.08.) szczytu G7 w Biarritz, co prezydent Brazylii Jair Bolsonaro uznał za ingerencję w wewnętrzne sprawy jego kraju. Francja i Irlandia zgłosiły gotowość do zawetowania planowanej umowy umowy o wolnym handlu UE-Mercosur, jeśli Brazylia nie zacznie lepiej chronić lasów tropikalnych.

Dyskutowana umowa o wolnym handlu między krajami Ameryki Południowej: Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem tworzyłaby największą na świecie strefę wolnego handlu. Dotychczas istnieją jedynie nieformalne ustalenia w sprawie umowy. Aby weszła w życie, muszą się na nią zgodzić liderzy państw UE, jak również Parlament Europejski i parlamenty krajów członkowskich.

Tusk deklaruje wsparcie UE

Fiaska umowy obawia się także szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - Jeśli brazylijski rząd dopuszcza do zniszczenia zielonych płuc planety, to trudno sobie wyobrazić, że proces ratyfikacji umowy będzie przebiegał harmonijnie - deklarował Tusk podczas konferencji prasowej przed szczytem w Biarritz.

Czytaj więcej na ten temat: Amazonia płonie. Bolsonaro wysyła wojsko, Donald Tusk oferuje pomoc, ale jest i ostrzeżenie

W Brazylii szaleją największe pożary od lat. W tym roku zarejestrowano 70.000 pożarów. Tusk zadeklarował pomoc finansową UE w ich zwalczaniu.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (24)
Pożary lasów w Amazonii. Maas i Tusk: mogą wstrzymać umowę o wolnym handlu
Zaloguj się
 • 6nine9

  Oceniono 17 razy 13

  A Cejrowski stwierdził ze te pożary to wymysł, bo był w Amazonii i tamto drewno się nie pali.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 8

  Jan Szyszko byłby tutaj fachowcem. Kornik drukarz byłby winny. Ale gdy nawet tropikalne lasy płoną, gdzie ciągle pada jakie on znalazł by wytłumaczenie.? Oprócz tego że wybudował drugą stodołę na koszt innych.

 • misha_xl

  Oceniono 10 razy 6

  Europejscy politycy zrobili malutki kroczek w dobrym kierunku. Podobnie jak z plastikowymi słomkami, nad którymi debatowali bodajże przez trzy lata.
  Właściwym działaniem byłoby całkowite zerwanie wszelkich stosunków dyplomatycznych i kontaktów gospodarczych z Brazylią. Wyrzucić ich dyplomatów i wycofać swoich. Zakazać handlu ze skutkiem natychmiastowym, z zawracaniem kontenerowców włącznie. Zakazać swoim obywatelom podróży do Brazylii, jak kiedyś USA zakazało na Kubę. Zrobić wszystko to, co się robi po wypowiedzeniu wojny, z wyjątkiem działań militarnych.
  Powiecie, że jestem szalonym radykałem, a koszty takich działań sięgnęłyby dziesiątków miliardów euro...
  Wiem o tym.
  Ale nie zapominajcie, o jaką stawkę toczy się gra. Nie mamy czasu na delikatne sugestie.

 • antyegocentryk

  Oceniono 3 razy 3

  Zaczekajcie jeszcze, jeszcze nie wszystko splonelo. Decyzje podejmiecie jak juz nie bedzie czego ratowac. Wielcy mi kur.. przywodzcy tego nedznego padola. Ludzie to kur...

 • byrcyn11

  Oceniono 2 razy 2

  Życie Brazylii kataklizmów pogodowych. Kto mieczem wojuje ...

 • reksoall

  Oceniono 3 razy 1

  Nie podniecajcie się tak tą brazylią. Oni mogą na tej samej zasadzie mieć pretensje o wycinki np w polandii, dzieła szyszki, mierzeja, itd

 • ewropejczyk

  Oceniono 2 razy -2

  Makron ostrzegł, że UE nie podpisze umowy jeśli ...
  Merkel ostrzegła, że UE nie podpisze umowy jeśli ...

  Ciekaw jestem jakie byłyby komentarze, gdyby premierzy Luksemburga, Cypry, Malty lub Litwy zagrozili, że UE nie podpisze jakieś umowy jeśli ...

  Już teraz Unia jest własnością RFN-Francji a po Brexicie należy się spodziewać dalszej wewnętrznej "integracji".

 • absurd

  Oceniono 3 razy -3

  po co cytować debila?

 • huskee

  Oceniono 11 razy -3

  Żaden kraj nie może sam ustalać warunków gospodarczego rozwoju - powiedziała Merkel
  Aha :)
  Chyba coś się tej Pani pomyliło

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX