Najbardziej wpływowe kobiety na świecie? Oto one!

Aleksandra Gładka
Są specjalistami w swoich dziedzinach, mają wiele lat doświadczenia - zarówno na polu biznesowym, jak i politycznym. Poznaj najbardziej wpływowe kobiety świata według najnowszego rankingu opublikowanego przez Forbes!
Mary Barra Mary Barra http://www.forbes.com/ AP Photo/Paul Sancya

#5 Mary Barra

Od kiedy skończyła 18 lat wspinała się stopniowo po szczeblach kariery korporacyjnej amerykańskiego potentata rynku motoryzacyjnego - General Motors. Poznała proces produkcji aut, ponieważ zaczynała jako robotnik fizyczny. Z biegiem lat podejmowała stanowiska menadżerskie i kierownicze. Od kilku lat jest dyrektorem generalnym firmy. Wraz z tytułem przyjęła miano jednej z najbardziej wpływowych kobiet w amerykańskim biznesie.

Są specjalistami w swoich dziedzinach, mają na swoich kontach wiele lat doświadczenia - zarówno na polu biznesowym, jak i politycznym. Poznaj najbardziej wpływowe kobiety według najnowszego rankingu opublikowanego przez Forbe
USA-FED/MARKETS USA-FED/MARKETS JONATHAN ERNST / REUTERS

#4 Janet Yellen

Przeszła niemal całą ścieżkę rozwoju, o której mógłby pomarzyć amerykański ekonomista. Początkowo wykładała ekonomię na najlepszych uniwersytetach świata, m.in. na Harvardzie i w London School of Economics. Później była członkiem organu doradczego prezydenta Clintona. Obecnie jest pierwszą w historii kobietą w roli przewodniczącego Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, a tym samym - kierownikiem Rezerwy Federalnej.
HEALTH-ZIKA/GATES HEALTH-ZIKA/GATES SHANNON STAPLETON / REUTERS

#3 Melinda Gates

Melinda Gates zasłynęła jako kierowniczka jednej z największych organizacji filantropijnych na świecie. Bill & Melinda Gates Foundation, którą zarządza od 2000 roku, skupia się m.in. na walce z rozprzestrzenianiem się chorób w krajach rozwijających się. Poza tym, w samych Stanach Zjednoczonych próbuje podnieść poziom edukacji i wspiera finansowo zdolną młodzież.
USA-ELECTION/CLINTON USA-ELECTION/CLINTON CARLOS BARRIA / REUTERS

#2 Hillary Clinton

Zna politykę od podszewki - była zarówno sekretarzem stanu, senatorem Nowego Jorku i Pierwszą Damą. Od lat inspiruje kobiety walczące o równouprawnienie. Jedną z najbardziej znanych wypowiedzi Hillary Clinton jest, że od teraz już na zawsze prawa człowieka są prawami kobiet, a prawa kobiet są prawami człowieka, które wypowiedziała na 4. Światowej Konferencji w sprawie kobiet Kobiet organizowaną przez ONZ w 1995 roku w Pekinie. Obecnie ubiega się o stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Germany Elections Germany Elections MICHAEL SOHN / AP

#1 Angela Merkel

Nikogo nie powinno dziwić, że zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu. Jako przedstawicielka Unii Chrześcijańsko - Demokratycznej jest kanclerzem Niemiec od ponad dekady. Obecnie podlega coraz częstszej krytyce środowisk antyimigranckich za pochopną deklarację przyjęcia uchodźców, i to pomimo braku jednoznacznego konsensusu wśród przywódców wszystkich krajów UE. Mimo tych kontrowersji nie należy zapominać o jej latach doświadczenia i długotrwałego poparcia społeczeństwa.