Cuda od Fabergé. Poznaj historię najdroższych pisanek świata

Aleksandra Gładka
Na pewno kiedyś o nich słyszałeś. Jajka tworzone przez nadwornego złotnika Petera Carla Fabergé przeszły do legendy jako jedne z najpiękniejszych dzieł sztuki jubilerskiej na całym świecie. Zarówno Aleksander III, jak i Mikołaj II obdarowywali nimi w Wielkanoc najważniejsze kobiety w ich życiu. Każde z jaj zostało wykonane zostało z drogocennych kruszców - poczynając od złota i srebra, a na kamieniach szlachetnych kończąc.
Rosebud Easter Egg Rosebud Easter Egg fabergemuseum.ru

Tradycja cerkiewna

Skąd przykładanie tak dużej wagi do świąt Wielkanocnych? Są one najważniejszym wydarzeniem dla wyznawców Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Obchodzi się je niemal z takim namaszczeniem, jak w przypadku Kościoła Katolickiego święta Bożego Narodzenia. Już za czasów Romanowów istniała tradycja ozdabiania jajek i przynoszenia ich do cerkwi. Prawdopodobnie stąd w umyśle cara wykiełkował pomysł podarowania małżonce dzieła jubilerskiego jako pisanki.

Hen Easter Egg Hen Easter Egg http://fabergemuseum.ru/

Pierwsze dzieło

Pierwsze wielkanocne dzieło Fabergé znane jest pod nazwą Hen Egg. Na pierwszy rzut oka jest niepozorne - będąc białe z zewnątrz, przypomina zwykłe kurze jajo. Dopiero gdy się je otworzy, oczom podziwiającego ukazuje się zrobione ze złota żółtko. Zaglądając do niego znajduje się z kolei małą figurkę kury. W ten sposób w 1885 roku została zapoczątkowana tradycja, zgodnie z którą przez kolejne 32 lata co Wielkanoc car zamawiał kolejne dzieła sztuki złotniczej.

Lilies-of-the-Valley Easter Egg Lilies-of-the-Valley Easter Egg http://fabergemuseum.ru/

Precyzja i artyzm

Każde z jaj wymagało długich miesięcy prac angażujących szereg artystów. Projekty często były bezpośrednio dostarczane pracowni - w zaledwie kilku przypadkach zdano się na zamysł samego Fabergé. Każde z zamówień kryło w sobie jakąś niespodziankę - czy to miniaturową replikę karety koronacyjnej, czy to mechanicznego łabędzia lub słonia z kości słoniowej. Niektóre z nich miały charakter bardzo intymny - pojawiały się na nich portrety członków rodziny Romanowów i ważne momenty w historii dynastii.

Winter Egg by the House of Fabergé, 1913 Winter Egg by the House of Fabergé, 1913 Wikimedia Commons/ CC BY-SA 2.0

Jajo zimowe

Jednym z najbardziej zachwycających i najdroższych dzieł które opuściły pracownię Fabergé jest tzw. jajko zimowe. Artysta stworzył je z kryształu górskiego, platyny, złota i diamentów. Bryła jajka została umieszczona na niewielkim postumencie przypominającego górę lodową. Jej powierzchnia z kolei została ozdobiona tak, aby imitować pokrycie szronem. W jego wnętrzu kryje się kosz z białymi kwiatami.