Podróżujesz autem po Europie? Oto 5 krajów, w których zatankujesz najtaniej!

Marzysz o samochodowej wycieczce po Europie w czasie najbliższego urlopu? Próbujesz obliczyć, ile będzie cię kosztować? Jednego możesz być pewien - w tych krajach, według raportu "Motoring on the Continent" brytyjskiego serwisu Post Travel Money, tankowanie twojego dwu- lub czterokołowca będzie najtańsze. Ceny w raporcie zostały wyrażone w funtach. Zostały przewalutowane na złotówki wg średniego kursu NBP z dnia 9 maja 2016 roku (1 funt szterling = 5,59 zł).
Hiszpania Hiszpania flickr.com/ Moyan Brenn/ Spain/ CC BY 2.0

#5 Hiszpania

Dla tankujących benzyną bezołowiową, i dla diesla ...

Słoneczna Hiszpania kusi nie tylko rewelacyjną kuchnią i dobrym winem. Owszem, podróżując przez nią natkniemy się na średniowieczne miasteczka-perełki oraz cuda architektury. Ale zanim zaczniemy podróżować musimy napełnić bak. W przypadku Hiszpanii koszt ten wyniesie 5.2 zł za 1 litr benzyny bezołowiowej 95 lub 4,53 zł za 1 litr diesla.

Grecja Grecja flickr.com/ George M. Groutas/ Oia Santorini/ CC BY 2.0

#4 Luksemburg / Grecja

Luksemburg dla tankujących benzyną bezołowiową

Chcesz odkryć to małe, aczkolwiek przebogate państwo broniące się od lat przed zakusami terytorialnymi sąsiadów? Udając się do Luksemburga jako właściciel cztero- lub dwukołowca i tankując tam zapłacisz 4,86 zł za 1 litr.

 

Grecja dla tankujących diesla

Ślady starożytnej kultury, dorobek architektoniczny... a dla bardziej pragmatycznych - przepyszna kuchnia śródziemnomorska. Ale żeby sprawnie poruszać się po Grecji jako zmotoryzowany turysta najpierw będziesz musiał zostawić na stacji benzynowej 4,30 zł za każdy litr diesla.

Scho¨nbrunn Palace Scho¨nbrunn Palace flickr.com/ Dennis Jarvis/ CC BY-SA 2.0

#3 Cypr / Austria

Cypr dla tankujących benzyną bezołowiową

Starożytny amfitear, zwiedzenie parku narodowego na półwyspie Akamas i oglądanie żółwi lub wypoczynek na bezludnych plażach - to wszystko czeka cię na Cyprze. Udajesz się tam jako kierowca?  Na pewno ucieszy cię przystępność ceny benzyny bezołowiowej 95 - to całe 4,81 zł za 1 litr.


Austria dla tankujących diesla

Zamiast owoców morza preferujesz wiedeński strudel, a nad pozostałości po starożytnych przedkładasz renesansowe i barokowe zabytki? Powinieneś skierować swoje koła do Austrii. Będzie to jeszcze milsze, gdy pomyślisz, że za litr diesla zapłacisz jedynie 4,24 zł.

Luxemburg Luxemburg flickr.com/ Flavio Ensiki/ Luxembourg/ CC BY 2.0

#2 Austria/ Luksemburg

Austria dla tankujących benzyną bezołowiową

Ceny diesla w Austrii są trzecimi najniższymi w Europie? Jeszcze lepsza sytuacja dotyczy tego, ile należy zapłacić za 1 litr benzyny bezołowiowej 95 - to zaledwie 4,69 zł.

 

Luksemburg dla tankujących benzyną bezołowiową

Z kolei ci, którzy nalewają diesla, a pożałowali czytając o niskich cenach benzyny w Luksemburgu, ucieszą się wraz z lekturą - 1 litr diesla kosztuje tam 4,02 zł. Nic, tylko zjeżdżać każdy fragment tego niewielkiego kraju.

Grandvalira (Andorra) Grandvalira (Andorra) flickr.com/ M. Campo/ CC BY-SA 2.0

#1 Andora

Dla tankujących benzyną bezołowiową, i dla diesla ...

To niewielkie państwo jest absolutnym liderem jeśli chodzi o ceny paliw. Podróżując po północy Hiszpanii bądź południu Francji warto wjechać do Andory chociażby po to, żeby napełnić bak. Tankujesz benzynę bezołowiową 95? Zostaniesz policzony za każdy litr po 4,85 zł. Jeśli wybierzesz diesla cena będzie jeszcze niższa - jedynie 3,69 zł.