W jakim kraju powstają najładniejsze pieniądze?

Organizacja The International Bank Note Society (IBNS) co roku wybiera najlepsze banknoty świata. Pod uwagę bierze ich urodę, ale też technologiczne rozwiązania zabezpieczające je przed sfałszowaniem. Do konkursu można zgłosić tylko te banknoty, które po raz pierwszy zostały wprowadzone do obiegu w danym roku. W ubiegłym roku na całym świecie pojawiło się prawie 150 nowych wzorów banknotów, a niemal 40 zgłoszono do konkursu. Który z nich okazał się najlepszy?
Rubel rosyjski Rubel rosyjski źródło: rosyjski bank centralny

Rosyjski rubel

W polityce często chodzi o pieniądze, ale polityka ma też wpływ na to, jak pieniądze wyglądają. Przykład: sturublowy, pamiątkowy banknot wydrukowany w nakładzie 20 mln egzemplarzy i wprowadzony przez Bank Rosji do obiegu w grudniu 2015 r. Jego przednia strona jest poświęcona Sewastopolowi, tylna - Republice Krymu. Ten banknot znalazł się wśród najwyżej ocenianych.

Banknot o nominale 100 hrywien Banknot o nominale 100 hrywien źródło: ukraiński bank centralny

Ukraińska hrywna

Od roku 1996 na banknocie o nominale 100 ukraińskich hrywien widnieje wizerunek poety i malarza Tarasa Szewczenki. W 2015 r. Narodowy Bank Ukrainy wprowadził do obiegu kolejną, mocno zmienioną wersję tego banknotu. Taras Szewczenko to ukraiński wieszcz narodowy. Protestujący przed dwoma laty na Majdanie w Kijowie obrali go sobie za patrona, jego portret wisiał na honorowym miejscu placu.

Szwedzki banknot dwudziestokoronowy Szwedzki banknot dwudziestokoronowy źródło: szwedzki bank centralny

Szwedzka korona

Pozostawanie poza strefą euro pozwala prowadzić samodzielną politykę monetarną. Daje też bardzo miły przywilej upamiętniania na swoich banknotach postaci zasłużonych dla kraju. Korzysta z tego przywileju Szwecja, gdzie właśnie trwa wymiana wszystkich banknotów. I tak np. na dwudziestokoronówce pisarka Astrid Lindgren zastąpiła inną pisarkę, Selmę Lagerlöf - pierwszą kobietę, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla.

Nowozelandzki banknot pięciodolarowy Nowozelandzki banknot pięciodolarowy źródło: nowozelandzki bank centralny

Nowozelandzki dolar

Nowa Zelandia od października 2015 r. wprowadza nowe, lepiej zabezpieczone serie wszystkich swoich banknotów. Nominały 5 i 10 dolarów trafiły do obiegu jeszcze w zeszłym roku, trzy kolejne - w maju 2016 r. Pięciodolarowy banknot, który upamiętnia zmarłego w 2008 r. Sir Edmunda Hillary'ego, pierwszego zdobywcę Mount Everestu, zwyciężył w konkursie The International Bank Note Society i otrzymał tytuł najlepszego banknotu roku 2015. Czy zasłużenie? Oceńcie sami.

Polski banknot dwudziestozłotowy Polski banknot dwudziestozłotowy źródło: NBP

Polska dwudziestozłotówka

Cofnijmy się teraz o rok. Jaka postać znajduje się na polskiej dwudziestozłotówce? Bolesław Chrobry? Zazwyczaj tak... ale nie zawsze. W 2014 r. NBP wyemitował kolekcjonerski banknot o takiej wartości z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Trudno nazwać go papierowym pieniądzem - to pierwszy polski banknot wykonany z polimeru. Polskie 20 zł było nominowane do nagrody w roku 2014, jednak jej nie zdobyło. Wtedy jurorom bardziej spodobał się banknot o wartości 50 dolarów Trynidadu i Tobago, upamiętniający 50-lecie banku centralnego tego kraju.

Frank szwajcarski Frank szwajcarski źródło: szwajcarski bank centralny

Szwajcarski frank

Spłacacie kredyt we frankach, a nie widzieliście nigdy banknotu frankowego? Teraz jest okazja, by to nadrobić! Nowy banknot o wartości 50 CHF jest jednym z pierwszych nominowanych do nagrody za rok 2016. I może być jednym z faworytów - urody nie sposób mu odmówić, a o jakość zabezpieczeń zastosowanych przez SNB możemy być spokojni. Wprowadzany właśnie pieniądz będzie stopniowo zastępował dotychczasowe banknoty o nominale 50 franków z wizerunkiem szwajcarskiej artystki Sophie Taeuber-Arp.

Więcej o: