Dramatyczne zdjęcia. Kryzys gospodarczy zaprowadził Wenezuelę na skraj przepaści. MSZ Polski ostrzega turystów

W Wenezueli brakuje niemal wszystkiego: prądu, żywności, leków. Zdesperowani ludzie walczą o jedzenie, sklepy są plądrowane, a na ulicach wybuchają zamieszki. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało ostrzeżenie związane z podróżowaniem po tym kraju.
Caracas, starcia podczas demonstracji przeciw prezydentowi Maduro i niedoborom żywności Caracas, starcia podczas demonstracji przeciw prezydentowi Maduro i niedoborom żywności Caracas, starcia z policją; CARLOS GARCIA RAWLINS / REUTERS

Polska ambasada w Caracas ostrzega

Polska ambasada w Caracas zaleca ograniczenie podróży do Wenezueli do niezbędnego minimum. Powód to pogarszająca się sytuacja polityczno-ekonomiczna. W oficjalnym komunikacie na stronie MSZ ambasada tłumaczy: "Wysoka inflacja, dewaluacja lokalnej waluty, duże braki podstawowych produktów spożywczych i lekarstw powodują niezadowolenie społeczne. Podczas zgromadzeń i demonstracji w większych ośrodkach miejskich może dochodzić do plądrowania sklepów i starć z policją."

Caracas, starcia z policją podczas protestu studentów Caracas, starcia z policją podczas protestu studentów Caracas, starcia z policją podczas protestu studentów; ARLOS GARCIA RAWLINS / REUTERS

Protesty przeradzają się w starcia z policją

Do takich gwałtownych protestów dochodzi regularnie od kilku miesięcy. Także w ciągu ostatnich kilku dni odbyły się demonstracje przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro i protesty z powodu niedoborów żywności. Doszło do starć z policją.

Caracas, starcia protestujących z policją Caracas, starcia protestujących z policją Caracas, starcia protestujących z policją; CARLOS GARCIA RAWLINS / REUTERS

Państwo na skraju upadku

Wenezuela pogrąża się w chaosie. Brakuje energii elektrycznej - znaczna jej część produkowana jest w hydroelektrowniach, które dotknęła susza. Dodatkowo, kraj uzależniony jest od dopływu dolarów ze sprzedaży ropy naftowej, a to źródło dochodu wysycha z powodu niskich cen surowca na światowych rynkach.

Caracas, splądrowany sklep Caracas, splądrowany sklep Caracas, splądrowany sklep; CARLOS GARCIA RAWLINS / REUTERS

Brakuje żywności, sklepy plądrowane

W szpitalach brakuje leków. Szaleje najwyższa na świecie inflacja - to około 500 procent. Żywność drożeje błyskawicznie, a i tak jest jej za mało. Wenezuela importuje wiele towarów, w tym produkty żywnościowe, ale z powodu kryzysu naftowego ma za mało twardej waluty, by kupić tyle, ile potrzebuje. Do supermarketów ustawiają się gigantyczne kolejki, wiele sklepów jest plądrowanych.

Caracas, kolejka po żywność Caracas, kolejka po żywność Caracas, kolejka po żywność; CARLOS GARCIA RAWLINS / REUTERS

Gigantyczne kolejki do sklepów

Głodni i zdesperowani ludzie coraz częściej wychodzą na ulice. Opozycyjna wobec prezydenta partia, która w grudniu wygrała wybory do parlamentu, wzywa do referendum i odwołania Nicolasa Maduro z urzędu. Rząd ociąga się jednak ze zorganizowaniem plebiscytu.

Caracas, kobieta niesie opakowania mąki Caracas, kobieta niesie opakowania mąki Caracas, kobieta niesie opakowania mąki; IVAN ALVARADO / REUTERS

Regulowana dystrybucja żywności

Najnowszym pomysłem rządu jest organizacja specjalnych grup, które miałyby dostarczać paczki żywnościowe bezpośrednio do potrzebujących rodzin. Program dotyczyłby 70 procent produktów, których ceny są regulowane przez państwo, takich jak mleko, mąka, cukier, ryż czy olej. Ale część Wenezuelczyków twierdzi, że żywność będzie trafiać głównie do zwolenników rządów Maduro.

Caracas, uciekający podczas protestu z powodu niedoborów żywności Caracas, uciekający podczas protestu z powodu niedoborów żywności Caracas, uciekający podczas prostestu z powodu niedoborów żywności; CARLOS GARCIA RAWLINS / REUTERS

MSZ do polskich turystów: zachowajcie ostrożność

W komunikacie do na stronach polskiego MSZ można przeczytać: "Dopuszczamy udział w wyjazdach zorganizowanych, w celach biznesowych lub odwiedzin rodziny. Obywatele polscy przebywający w Wenezueli powinni jednak zachować szczególną ostrożność [...]" Ostrzeżenie związane jest nie tylko z trudną sytuacją ekonomiczną w kraju: "Turyści często padają ofiarą zorganizowanych grup wyłudzaczy. Coraz częściej dochodzi też do porwań dla okupu oraz napadów z wykorzystaniem broni palnej, które mogą zakończyć się śmiercią."

Więcej o: