W te zachodnie banki uderzył Brexit. Co z ich biznesami w Polsce?

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE wywołała gigantyczne spadki na światowych giełdach. Bardzo mocno traciły między innymi zachodnie banki - momentami nawet 30 proc. Wśród nich znaleźli się właściciele największych banków w Polsce. Niektórzy z nich, według doniesień, chcą się pozbyć swoich polskich biznesów. Tym samym rząd mógłby zrealizować pomysł repolonizacji banków.
Siedziba UniCredit w Mediolanie Siedziba UniCredit w Mediolanie źródło: unicreditgroup.eu

UniCredit

Włoski bank w piątek na giełdzie w Mediolanie stracił prawie 24 proc. UniCredit to właściciel Pekao SA, drugiego największego banku w Polsce. Od pewnego czasu pojawiają się doniesienia, że Włosi chcą sprzedać swój polski biznes. UniCredit potrzebuje zastrzyku kapitału. Według doniesień Bloomberga, najbardziej prawdopodobna jest sprzedaż aktywów, a wśród kandydatów do sprzedaży jest Pekao SA. Kilka dni temu minister skarbu Dawid Jackiewicz przyznał, że MSP jest zainteresowane ewentualną transakcją sprzedaży Pekao. Akcje Pekao SA w piątek straciły na GPW 1 proc.

SIEDZIBA BANKU SANTANDER we Wrocławiu SIEDZIBA BANKU SANTANDER we Wrocławiu FOT. LUKASZ GIZA / Agencja Wyborcza.pl

2. Banco Santander

Notowany w Madrycie Santander spadł w piątek o blisko 20 proc. To największy bank w Hiszpanii. W Polsce działa pod nazwą Santander Consumer Bank, do grupy Santander należy też BZ WBK, jeden z największych banków w Polsce. BZ WBK stracił w piątek na warszawskiej giełdzie ponad 5,5 proc.

ING ING źródło: ing.com/flickr

ING Groep

Akcje ING spadły na giełdzie w Amsterdamie o prawie 15 proc. Grupa ING jest największą grupą finansową w Holandii. To też właściciel polskiego ING Banku Śląskiego. ING BSK stracił w piątek na GPW 5,8 proc.

Siedziba Deutsche Bank Siedziba Deutsche Bank Kai Pfaffenbach / REUTERS / REUTERS

Deutsche Bank

Akcje największego niemieckiego banku spadły o ponad 14 proc. Ale Deutsche Bank ma problemy nie tylko z Brexitem, pojawiają się informacje o kolejnych karach nakładanych przez regulatorów, ubiegły rok bank zamknął rekordową stratą finansową, jest też w trakcie zmiany strategii, która zakłada między innymi zwolnienie 9 tys. pracowników na całym świecie. W Polsce działa Deutsche Bank Polska.

Commerzbank Commerzbank RALPH ORLOWSKI / REUTERS / REUTERS

Commerzbank

Commerzbank, drugi największy bank w Niemczech, stracił w piątek 13 proc. To strategiczny akcjonariusz mBanku, jednego z największych banków w Polsce. Sam mBank zakończył piątkową sesję na GPW spadkiem o 8,7 proc.

Raiffeisen Bank, Austria Raiffeisen Bank, Austria Wyborcza.biz

Raiffeisen

Austriacki Raiffeisen spadł o 7,5 proc. To właściciel Raiffeisen Polbanku w Polsce, który według doniesień rynkowych ma zostać wystawiony na sprzedaż. Zainteresowanie taką transakcją wyraził minister skarbu, Dawid Jackiewicz. Kandydatem do przejęcia Raiffeisen Polbanku mogłoby być kontrolowane przez skarb państwa PZU, którego prezes także mówił o "potencjalnym zainteresowaniu" ewentualną ofertą. Innym możliwym kupcem jest największy polski bank, PKO BP. Niedawno Bloomberg powołując się na nieoficjalne informacje podał, że PKO BP planuje złożyć niewiążącą ofertę zakupu na biznes Raiffeisena w Polsce.

Więcej o: