Chińczycy kochają szklane mosty. Postanowili udowodnić, że są bezpieczne

W ostatnich latach Chiny dbają o rozwój niezwykłych atrakcji turystycznych w kraju. Jedną z nich są szklane mosty, które wyrastają tam jak grzyby po deszczu, a widoki zapierają dech w piersiach. Na największym moście tego typu Chińczycy postanowili udowodnić, że są to bezpieczne konstrukcje. W ruch poszły młoty i... ponad 2-tonowy SUV.
Szklany Most w Zhangjiajie Szklany Most w Zhangjiajie AP / AP

Światowy rekord

Szklany most nad kanionem Zhangjiajie w południowo-wschodnich Chinach jest największą i najwyżej zawieszoną konstrukcją tego typu na świecie. Ma długość 430 metrów i wisi 300 metrów ponad dnem pięknego kanionu. Budowa kosztowała 460 milionów juanów, czyli aż 69 milionów dolarów. Most jest czasem porównywany do słynnych konstrukcji takich jak balkon widokowy Glacier Skywalk czy taras Skywalk nad Wielkim Kanionem Kolorado. Jednak od każdej z nich jest dużo większy.

Szklany most w Zhangjiajie Szklany most w Zhangjiajie STAFF / REUTERS / REUTERS

Zbudowany ze szklanych płyt

Most pokrywa kilkadziesiąt wielkich, szklanych płyt. Każda z nich ma wymiary 4,5 na 3 metry i 1,5 centymetra grubości. Jak zapewnią konstruktorzy, są one niezwykle wytrzymałe. Dzięki nim turyści mogą spojrzeć w dół w ogromną, ponad 300-metrową przepaść. Atrakcja tylko dla osób o mocnych nerwach.

Szklany most w Zhangjiajie Szklany most w Zhangjiajie STAFF / REUTERS / REUTERS

Wypadek na moście

Most został otwarty w wrześniu zeszłego roku, jednak nie cieszył się długo dobrą sławą. Już w październiku miał tam miejsce pewien incydent, przez co most został zamknięty. Jeden z turystów upuścił kubek i w szkle powstało niewielkie pęknięcie. Wystraszeni zwiedzający krzyczeli próbując jak najszybciej zejść z mostu.

Szklany most w Zhangjiajie Szklany most w Zhangjiajie CHINA DAILY / REUTERS / REUTERS

Chcą udowodnić, że jest bezpiecznie

Teraz Chińczycy starają się udowodnić, że most jednak jest bezpieczny. Zorganizowali wydarzenie potwierdzające wytrzymałość szklanych płyt, z których jest zbudowany. W ruch poszły młoty... i wielki, ponad 2-tonowy SUV.

Szklany most w Zhangjiajie Szklany most w Zhangjiajie STAFF / REUTERS / REUTERS

Młoty

Na most weszło 20 ochotników z młotami kowalskimi. Przypięci do stalowej konstrukcji mostu próbowali rozbić szklane panele. Na górnych warstwach szkła powstało wiele widocznych uszkodzeń, jednak szklane płyty pozostały w jednym kawałku.

Szklany most w Zhangjiajie Szklany most w Zhangjiajie AP / AP

SUV

Następnie do akcji wkroczyło Volvo XC90 - wielki, ponad 2-tonowy SUV. Najechał na popękane płyty, a te wytrzymały ogromny nacisk. Sam most został zaprojektowany tak, aby wytrzymać obciążenie maksymalnie 800 osób. Jeśli założymy, że jedna osoba waży 75 kilogramów, most ten potrafi udźwignąć aż 60 tysięcy kg.

Szklany Most w Zhangjiajie Szklany Most w Zhangjiajie STAFF / REUTERS / REUTERS

Dodatkowe atrakcje

Pomysłodawcy chcą, aby most spełniał nie tylko funkcje wizualne. Mają tam być organizowane najdłuższe na świecie skoki na bungee - ponad 230 metrów. Na moście mogą odbywać się także specjalne wydarzenia, np. sesje zdjęciowe modelek.

Więcej o: