Hiszpania, ze stopą bezrobocia na zastraszająco wysokim poziomie 22,1%, charakteryzuje się wyjątkowo niskim odsetkiem wolnych miejsc pracy. Równie mało ofert zatrudnienia czeka na chętnych w Portugalii. Prawdopodobnie jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Grecji, dla której Eurostat nie wyliczył odsetka wolnych miejsc pracy w pierwszym kwartale tego roku. Jednak pod koniec roku 2015 było ich zaledwie 0,2%.
Stopa bezrobocia w Polsce trwale spadła do bezpiecznego, jednocyfrowego poziomu. Jednak gdyby oceniać stan rynku pracy na podstawie liczby ofert zatrudnienia, sytuacja wcale nie jest aż taka dobra. 8 nieobsadzonych miejsc pracy na 1000 istniejących to, z punktu widzenia potencjalnych pracowników, jeden ze słabszych rezultatów w UE.
To popularny wśród Polaków kierunek emigracji - z danych GUS wynika, że w Irlandii przebywa już ponad 100 tys. Polaków. Kraj gwarantuje drugą najwyższą płace minimalną w UE (1546 euro miesięcznie). Jednak o zatrudnienie tam wcale nie musi być łatwo. Eurostat wyliczył, że wolnych miejsc pracy jest tam zaledwie 0,9% - o połowę mniej niż średnio w UE.
Luksemburg gwarantuje najwyższą w UE płacę minimalną, na poziomie 1923 euro miesięcznie. Mimo tak korzystnych warunkach zatrudnienia odsetek wakatów jest zbliżony do unijnej średniej. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wyjątkowo mały rynek pracy, w tym kraju mieszka nieco ponad 0,5 mln osób. Dlatego w liczbach bezwzględnych wolnych etatów nie ma aż tak wiele.
Kraj formalnie pozostaje poza UE, ale ponieważ jest częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego, obywatele krajów Unii mogą tam swobodnie podejmować pracę. Według GUS pod koniec 2014 r. w Norwegii mieszkało prawie 80 tys. Polaków. Wyliczony przez Eurostat wskaźnik pokazuje, że nadal względnie łatwo można tam znaleźć pracę, bo nieobsadzony jest co pięćdziesiąty etat.
To drugi po Wielkiej Brytanii najważniejszy kierunek migracji z Polski. Niemiecka gospodarka ma się na tyle dobrze, że na chętnych wciąż czeka całkiem sporo miejsc pracy. Zatrudniający się mają zapewnioną płacę minimalną na poziomie 1473 euro miesięcznie.
Najwyższym odsetkiem wolnych stanowisk pracy charakteryzuje się Malta - na chętnych czeka aż 36 na każde 1000 stanowisk. Ten wskaźnik szybko rośnie, bo rok temu wakatów było tylko 2,4%. Jednak trzeba pamiętać, że warunki zatrudnienia w tym kraju wcale nie muszą być rewelacyjne. Minimalna pensja to zaledwie 728 euro - a więc mniej niż połowa tego, ile gwarantują Irlandia czy Niemcy.