Przy nich warszawskie wysokościowce to liliputy. Oto 8 najwyższych wieżowców świata

Ludzie od zawsze chcieli sięgać chmur. Konstruowali coraz to wyższe budynki. Kiedyś wyznacznikiem były kościoły, dziś - biurowce i apartamentowce. Ponad połowa z 8 najwyższych ma więcej niż 500 metrów wysokości, a wszystkie razem - ponad 4,5 kilometra.
The Petronas Twin Towers, Kuala Lumpur, Malaysia. The Petronas Twin Towers, Kuala Lumpur, Malaysia. Fot: Luke Watson (Lukeaw), Wikipedia user / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license / no changes

8. 452 metry - Petronas Towers, Malezja (1998)

Charakterystyczne dwie wieże połączone ze sobą mostem o długości 58 metrów. Przejście między budynkami wybudowano, aby usprawnić przemieszczanie się. Służy ono jednak również jako taras widokowy.

International Commerce Centre International Commerce Centre Fot: Wikipedia user - Wpcpey

7. 484 metry - International Commerce Centre, Chiny (2010)

Kolejny wieżowiec znajdujący się w Chinach, tym razem na terenie Hong Kongu. Ma 484 metry wysokości, dzięki czemu dzierży miano 7. najwyższego wieżowca na świecie. W budynku znajduje się basen - został wybudowany na ostatnim piętrze, na wysokości około 475 metrów, co sprawia, że jest on najwyżej położonym basenem świata.

Shanghai World Financial Center Shanghai World Financial Center Fot: Ferox Seneca / Wikimedia Commons

6. 492 metry - Shanghai World Financial Center, Chiny (2008)

Budowany przez 11 lat Shanghai World Financial Center to jeden z najbardziej charakterystycznych wieżowców na świecie. Ma bardzo nowoczesną sylwetkę, a w górnych kondygnacjach w konstrukcji znajduje się wielki otwór w kształcie trapezu, dzięki czemu budynek przypomina nieco otwieracz do butelek. Znajduje się tam ogromny (otwarty) taras widokowy. Co ciekawe, początkowo otwór miał być okrągły. Projekt zmieniono jednak po licznych protestach - Chińczykom kojarzył się z flagą Japonii.

Tajwan, Tajpej Tajwan, Tajpej Tajwan, Tajpej/Fot. Shutterstock

5. 509 metrów - Taipei 101, Tajwan (2004)

Budynek nawiązuje do tradycyjnej, azjatyckiej architektury. Do otwarcia Burj Khalifa w 2010 roku był to najwyższy wieżowiec świata. Na terenie Tajwanu bardzo często występują trzęsienia ziemi, dlatego budynek został wyposażony w ogromny stabilizator, który eliminuje drgania konstrukcji.

Wieża One World Trade Center to najwyższy budynek po środku Wieża One World Trade Center to najwyższy budynek po środku ANDREW KELLY / REUTERS / REUTERS

4. 541 metrów - One World Trade Center, USA (2014)

Wieżowiec powstał w lutym 2014 roku w miejscu zniszczonych w zamachu wież World Trade Center. Jest pierwszą z czterech wież, które docelowo będą stały w miejscu dawnego kompleksu. Kolejne wieżowce mają zostać ukończone w przeciągu kilku lat. One WTC ma 541 metrów wysokości (wraz z iglicą). Jest o prawie 100 metrów wyższy od Empire State Building. Wysokość do dachu wynosi 417 metrów, czyli dokładnie tyle samo, co w przypadku bliźniaczych wież WTC. Co ciekawe, to jedyny budynek w zestawieniu, który nie znajduje się na terenie Azji.

Makkah Clock Royal Tower, Arabia Saudyjska/ Fot. Shuttersock Makkah Clock Royal Tower, Arabia Saudyjska/ Fot. Shuttersock Makkah Clock Royal Tower, Arabia Saudyjska/ Fot. Shuttersock

3. 601 metrów - Abraj Al Bait, Arabia Saudyjska (2012)

Budynek ten, a właściwie cały kompleks budynków znajduje się w Arabi Saudyjskiej, w świętym mieście muzułmanów - Mekce. Abraj Al Bait jest ogromnym, luksusowym hotelem położonym tuż obok największego meczetu świata i przeznaczony jest dla pielgrzymów przybywających do Mekki. Główna wieża ma 601 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się największy i najwyżej położony zegar wieżowy świata. Budynek ma 1,5 miliona mkw. powierzchni użytkowej.

Shanghai Tower Shanghai Tower Fot: tangi bertin / flickr.com / Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

2. 632 metry - Shanghai Tower, Chiny (2015)

Najwyższy wieżowiec w Chinach i drugi na świecie. Ma 128 kondygnacji i aż 632 metry wysokości. Jest prawie dwa razy wyższy od Wieży Eiffla. Budowa zakończyła się w ubiegłym roku i kosztowała aż 2,2 mld dolarów.

Burj Khalifa/ Fot. Shutterstock Burj Khalifa/ Fot. Shutterstock Burj Khalifa/ Fot. Shutterstock

1. 829 metrów - Burj Khalifa, Zjednoczone Emiraty Arabskie (2010)

Wieżowiec znajduje się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Huczne otwarcie odbyło się na początku 2010 roku, po ponad 5 latach budowy. Ma 829 metrów wysokości (739 do dachu). Koszt jego budowy również był ogromny - 1,5 miliarda dolarów. Dubajski wysokościowiec obecnie jest najwyższą budowlą kiedykolwiek stworzoną przez człowieka. Co ciekawe wcześniej tytuł ten dzierżyła konstrukcja z Polski - maszt radiowy w Konstantynowie. Mierzył on 646 metrów i zawalił się w 1991 roku po 17 latach istnienia.

Pałac Kultury i Nauki, widok z biurowca Warszawskiego Centrum Finansowego Pałac Kultury i Nauki, widok z biurowca Warszawskiego Centrum Finansowego Adam Stępień Agencja Wyborcza.pl

Najwyższy w Polsce

W Polsce w wciąż najwyższym budynkiem jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Ma 237 metry wysokości i został wybudowany "jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego" w 1955 roku, czyli ponad 60 lat temu. Według niektórych jest to najbrzydszy wieżowiec w Warszawie, ma jednak też swoich zagorzałych zwolenników.

Więcej o: