W tych powiatach najłatwiej znajdziesz pracę

Stopa rejestrowanego bezrobocia wyliczana przez Główny Urząd Statystyczny spadła w czerwcu do 8,8 proc. Znacznie ciekawiej te dane wyglądają w rozbiciu na poszczególne powiaty. Z jednej strony mamy stolicę polskiego bezrobocia, czyli powiat szydłowiecki. To jedyne miejsce w kraju, gdzie stopa rejestrowanego bezrobocia przekracza 25 proc. (wynosi 28,7 proc.). Równocześnie naliczyliśmy aż 32 powiaty i miasta na prawach powiatów, w których bezrobocie jest niższe niż 5 procent. To poziom, przy którym można powiedzieć, że problemów z pracą zasadniczo nie ma.
Ożarów Mazowiecki Ożarów Mazowiecki Fot: Hiuppo / Wikimedia Commons

10. powiat warszawski zachodni (Ożarów Mazowiecki) - 3,7 proc.

O dobrym wyniku tego obszaru decyduje oczywiście bliskość stolicy, ale nie tylko. Tereny dawnej fabryki kabli w Ożarowie Mazowieckim są częścią Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Gmina Ożarów Mazowiecki jest jedną z najbogatszych w Polsce pod względem kwoty dochodów własnych na mieszkańca, a cały powiat może się pochwalić wyjątkowo niskim bezrobociem.

Bielsko-Biała. Ratusz Bielsko-Biała. Ratusz Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl

9. Bielsko Biała (miasto na prawach powiatu) - 3,7 proc.

Działają tu m.in. zakłady należące do koncernu Fiat Chrysler Automobiles: FCA Powertrain Poland, produkujący silniki samochodowe oraz wytwarzający zawieszenia i amortyzatory zakład Magneti Marelli Suspension Systems Bielsko.

Panorama Tychów Panorama Tychów GRZEGORZ CELEJEWSKI

8. Tychy (miasto na prawach powiatu) - 3,6 proc.

To kolejne miasto, które korzystną sytuację na rynku pracy zawdzięcza branży samochodowej. Tyska fabryka spółki Fiat Chrysler Automobiles to największy eksporter w branży motoryzacyjnej w Polsce. Jej wpływ na rynek pracy widać także w powiatach sąsiadujących z Tychami - bieruńsko-lędzińskim (bezrobocie na poziomie 3,7 proc.) i mikołowskim (4,1 proc.).

XX Parada Parowozów w Wolsztynie XX Parada Parowozów w Wolsztynie fot. Kalina Stawiarz / Agencja Wyborcza.pl

7. powiat wolsztyński - 3,2 proc.

Niewielki powiat, który od lat wyróżnia się niską stopą bezrobocia nawet na tle województwa wielkopolskiego, gdzie problem z miejscami pracy jest najmniejszy. Jednak nic za darmo: przeciętne zarobki są tu znacznie niższe od średniej krajowej. Bezrobocie jest tak niskie, że staje się problemem dla pracodawców. Powiatowy Urząd Pracy w Wolsztynie informuje, że tamtejsze firmy coraz częściej deklarują chęć zatrudniania cudzoziemców.

Rondo gen. Jerzego Ziętka w Katowicach nocą Rondo gen. Jerzego Ziętka w Katowicach nocą Fot: Halaston / Wikimedia Commons

6. Katowice (miasto na prawach powiatu) - 3,2 proc.

Trzecie miasto z województwa śląskiego, które trafiło do pierwszej dziesiątki obszarów o najniższym bezrobociu. Dalsza redukcja tego zjawiska może być bardzo trudna ze względu na jego charakter. Jak informował na początku roku Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach, prawie 57 proc. zarejestrowanych w urzędzie PUP stanowią osoby długotrwale bezrobotne (mające taki status minimum przez rok w ciągu ostatnich 2 lat). Dodatkowo ponad 20 proc. tamtejszych bezrobotnych to osoby nigdzie nie zameldowane.

Sky Tower - najwyższy mieszkalny budynek w Polsce Sky Tower - najwyższy mieszkalny budynek w Polsce Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

5. Wrocław (miasto na prawach powiatu) i powiat wrocławski - 3,2 proc.

Niskie bezrobocie w stolicy Dolnego Śląska i okolicznych gminach nie zaskakuje. Wrocław od lat umiejętnie przyciąga inwestorów i zapewnia im wykwalifikowanych pracowników. Miłą niespodzianką są za to wyniki dwóch innych miast z tego regionu. Jedną z zielonych wysp na polskiej mapie bezrobocia jest Jelenia Góra (4,5 proc.). Warto też podkreślić duży sukces Wałbrzycha. Miasto, przed laty wyjątkowo mocno dotknięte upadkiem przemysłu ciężkiego, w końcu zdołało zbić bezrobocie do rozsądnego poziomu 9,8 proc.

Warszawa Warszawa Adam Stępień/ Agencja Wyborcza.pl

4. Warszawa (miasto na prawach powiatu) - 3,2 proc.

Kolejnym miastem z bezrobociem na poziomie 3,2 proc. jest Warszawa. Jednak ze względu na wielkość miasta ten niewysoki odsetek oznacza aż 37,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. To trzykrotnie więcej niż we Wrocławiu i pięciokrotnie więcej niż w Katowicach.

Sopot z lotu ptaka Sopot z lotu ptaka RENATA DĄBROWSKA

3. Sopot (miasto na prawach powiatu) - 3,0 proc.

Za mieszkania w Sopocie płaci się najwięcej w Polsce, za to odsetek bezrobotnych jest tam wyjątkowo niski. Jednak wyodrębnianie małego Sopotu w statystykach tak naprawdę jest odrobinę sztuczne; bardziej miarodajne są dane dla całego Trójmiasta. A w całym podregionie trójmiejskim wyliczone przez GUS rejestrowane bezrobocie wynosi 4,0 proc., czyli wciąż jest umiarkowane.

Kępno ratusz Kępno ratusz Fot: Sławomir Milejski / Wikimedia Commons

2. powiat kępiński - 2,4 proc.

To wielokrotnie opisywany fenomen. Kępno i okolice wyspecjalizowały się w produkcji mebli i elementów do nich. Choć branża nie oferuje wysokich wynagrodzeń, zapewnia pracę niemal wszystkim chętnym do jej podjęcia. W efekcie powiat cieszy się drugim najniższym wskaźnikiem bezrobocia w całej Polsce.

Mural na Śródce Mural na Śródce Jędrzej Nowicki

1. Poznań (miasto na prawach powiatu) i powiat poznański - 2,2 proc. i 2,6 proc.

Na pierwszym miejscu zaskoczenia nie ma - najmniejszym odsetkiem zarejestrowanych bezrobotnych może się pochwalić Poznań. Bezrobocie na poziomie 2,2 proc. to imponujący wynik, ale... bywało już lepiej. W 2008 r. stopa bezrobocia spadła tam nawet do 1,7 proc. Także w otaczających Poznań gminach osób pozostających bez pracy nie ma zbyt wielu.

Więcej o: