Najstarsze polskie firmy. Będziesz zaskoczony, jak daleko sięga ich historia

Mimo wojen, zaborów i przemian społeczno-politycznych wciąż można znaleźć w Polsce firmy, które istnieją od wieków. Czy, precyzując, interesy działające cały czas w tym samym miejscu. I nie dotyczy to tylko kopalni czy browarów. Oto zestawienie takich wiekowych polskich firm. Wielokrotnie zmieniały one właściciela, ale profil działalności był cały czas oparty na pierwotnej działalności.
Hotel Pod Trzema Koronami, Toruń Hotel Pod Trzema Koronami, Toruń Fot: screen Google Street View

9. Hotel Pod Trzema Koronami, Toruń - co najmniej 320 lat

Mimo wojen, zaborów i przemian społeczno-politycznych wciąż można znaleźć w Polsce firmy, które istnieją od wieków. Czy, precyzując, interesy działające cały czas w tym samym miejscu. I nie dotyczy to tylko kopalni czy browarów. Oto zestawienie takich wiekowych polskich firm. Wielokrotnie zmieniały one właściciela, ale profil działalności był cały czas oparty na pierwotnej działalności.

Znajdujący się w zabytkowej kamienicy przy toruńskim Rynku Staromiejskim hotel działa pod tym adresem co najmniej od 1697 roku, gdy gościł wdowę po Janie III Sobieskim, czyli królową Marysieńkę. Nazwa hotelu wzięła się od tego, że gościł on łącznie co najmniej trzy koronowane osoby. W 1709 roku nocowali tu król August II Mocny i car Piotr Wielki. W późniejszych czasach nocowali tu np. Helena Modrzejewska, Zygmunt Krasiński czy Jan Matejko.

Sama kamienica istnieje od 1480 roku. W XX wieku przywrócono jej pierwotną fasadę, która uległa zmianie po przebudowie w XIX wieku.

Browar w Tychach Browar w Tychach Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

8. Browary Tyskie - 388 lat (404)

Działalność browarnicza w Browarach Tyskich odbywa się nieprzerwanie od 1629 roku, ale pierwsze historyczne wzmianki o Browarze Książęcym pochodzą z 1613 roku. W dawnych czasach, gdy przez browar przechodziła ulica (obecnie znajduje się ona na terenie browaru) każdego przechodzącego częstowano piwem. Tradycja ta, niestety, nie jest kultywowana obecnie.

Szybki rozwój browaru datuje się od XIX wieku. W wieku XX browar osiągnął zasięg ogólnopolski. Jest częścią Kompanii Piwowarskiej, która niedawno została sprzedana przez międzynarodowy koncern SAB Miller Japończykom z Asahi Group.

Apteka Radziecka Toruń Apteka Radziecka Toruń Fot: screen Google Street View

7. Apteka Radziecka Toruń - 394 lata

Założona w 1623 roku z inicjatywy rady miejskiej w Toruniu (stąd nazwa) przez Martina Schweickerta apteka mieści się przy ulicy Szerokiej 27. Mimo, że nie ma już oryginalnego budynku, to działalność aptekarska prowadzona jest tam już prawie cztery stulecia. A po zamknięciu Apteki Pod Orłem w 2011 roku jest to najstarsza apteka w Toruniu i jedna z najstarszych w Polsce.

Apteka Rektorska w Zamościu Apteka Rektorska w Zamościu Fot: Mirosław Zbigniew Wojalski / Wikimedia Commons

6. Apteka Rektorska w Zamościu - 408 lat

Założona w 1609 roku przez Szymona Piechowicza apteka mieści się w zabytkowym budynku w narożnym budynku przy Rynku Wielkim w Zamościu. Jej nazwa wzięła się od jej założyciela, który był rektorem Akademii Zamojskiej. Nadano ją dla uczczenia tradycji w 1976 roku, po dużej renowacji.

Na początku lat 90-tych XX wieku aptece groziła likwidacja, gdyż władze miejskie w prywatyzacyjnym amoku chciały sprzedać kamienicę, w której się mieści. Jednak nie dopuściła do tego postawa firmy Cefarm, której udało się przekonać władze miasta do wyłączenia lokalu apteki z przetargu dotyczącego sprzedaży apteki.

Jeden z urzędów pocztowych w Toruniu w dniu strajku pracowników Poczty Polskiej w roku 2008 Jeden z urzędów pocztowych w Toruniu w dniu strajku pracowników Poczty Polskiej w roku 2008 Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl

5. Poczta Polska - 459 lat

Zadania pocztowe realizowano już, oczywiście, przed powstaniem Poczty Polskiej, ale sformalizowany kształt nadał jej dopiero król Zygmunt August w 1558 roku, tworząc Pocztę Królewską. Od tego momentu datuje się tradycyjnie istnienie Poczty Polskiej (18 października, dzień utworzenia Poczty Królewskiej, jest świętem pocztowców).

Obecnie Poczta Polska nie tylko nadal działa, ale potrafi także skutecznie przeciwstawiać się konkurencji. Niestety, nadal narzekamy na to samo, na co narzekali królowie - na opóźnienia przesyłek.

Browar Warka Browar Warka Fot: materiały prasowe producenta

4. Browar Warka - 539 lat

Należący obecnie do Grupy Żywiec (będącej częścią koncernu Heineken) browar powstał, co prawda, w 1976 roku, ale jego budowa była podyktowana piwnymi tradycjami miasta Warki wywodzącymi swoje korzenie od przywileju warzenia piwa nadanego w 1478 roku przez księcia Bolesława V. Tradycje te były kontynuowane w zasadzie nieprzerwanie aż po II wojnę światową.

Browar Namysłów Browar Namysłów Fot. ze strony www.browarnamyslow.com.pl

3. Browar Namysłów - 696 lat

Szturmujący ostatnio sklepowe półki nieduży browar z Namysłowa może pochwalić się naprawdę długą tradycją warzenia piwa. Pierwsze wzmianki o warzeniu piwa w Namysłowie pochodzą jeszcze z 1321 roku. Na pewno w 1536 roku założono browar na zamku. Kolejny milowy krok to 1862 rok, gdy dawny browar joannitów wykupił August Haselbach z Turyngii.

Namysłowski browar przetrwał zawirowania zarówno lat PRL, jak i zmian po 1989 roku. Obecnie nadal cieszy piwoszy swoimi trunkami (aktualna produkcja to 1 mln hektolitrów rocznie).

Piwnica Świdnicka we Wrocławiu Piwnica Świdnicka we Wrocławiu Fot. Klearchos Kapoutsis/ flickr.com (CC BY 2.0)

2. Piwnica Świdnicka, Wrocław - 742 lat

Działająca co najmniej od 1275 roku piwiarnia (i restauracja) oferuje swoje usługi już naprawdę długo. Jako jedyna w mieście zachowała pierwotny układ i funkcje. Pod koniec XX wieku przywrócono jej nawet pierwotny wystrój.

Nazwa miejsca wzięła się od tego, że w XV wieku oferowano w niej piwo ze Świdnicy.

Kopalnia Soli, Wieliczka Kopalnia Soli, Wieliczka Kopalnia Soli, Wieliczka / Fot. Shutterstock

1. Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni - co najmniej 769 lat

Dawne żupy krakowskie, perła w koronie w majątku polskiej monarchów i Korony Królestwa Polskiego, działają nieprzerwanie już ponad 700 lat, przy czym kopalnia soli w Bochni ma potwierdzone początki sięgające 1248 roku. Kopalnia w Wieliczce (przez wielu uważana za najstarszą) może być nieco młodsza. Na pewno obie aż do 1772 roku wchodziły w skład żup krakowskich, przedsiębiorstwa zajmującego się wydobyciem soli. Dopiero po I rozbiorze Polski powstały dwa osobne przedsiębiorstwa.

Obecnie kopalnia w Wieliczce (wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO) nie prowadzi wydobycia, prowadząc działalność muzealną, turystyczną i sanatoryjną. Kopalnia w Bochni nadal ma jeden czynny szyb wydobywczy. Mimo statusu zabytku nieprzerwanie wydobywa więc sól już 768 lat. Oprócz tego, również w kopalni w Bochni można skorzystać z usług turystycznych (np. przepłynąć podziemne jezioro łódką).