Ten kraj zżera przestępczość, napędzana przez kryzys. Rząd rozbraja więc gangi - tysiące sztuk broni poszły pod młot

Wenezuelska policja w widowiskowy postanowiła zniszczyć przejętą broń . 2 tysiące pistoletów i karabinów zostało pociętych lub zmiażdżonych na oczach widzów. To część kampanii, która ma zmniejszyć przestępczość w kraju, jedną z największych na świecie.
Niszczenie broni w Wenezueli Niszczenie broni w Wenezueli MARCO BELLO / REUTERS / REUTERS

Wenezuela rozbraja obywateli

Program z jednej strony polega na przechwytywaniu broni, rząd organizuje też akcje dobrowolnego oddawania broni w zamian za urządzenia elektryczne. Państwa nie stać, by zatrudnić więcej policjantów, próbuje więc rozbroić obywateli. Hiperinflacja sprawia, że zarobki policjantów stają się coraz mniej atrakcyjne, co napędza korupcję. Według ekspertów, znaczna część używanej przez gangi broni palnej pochodzi właśnie z policyjnych magazynów.

Niszczenie broni w Wenezueli Niszczenie broni w Wenezueli MARCO BELLO / REUTERS / REUTERS

Wenezuela rozbraja obywateli

W ostatnim czasie ilość broni gromadzonej przez przestępców wyraźnie wzrosła - wraz z problemami gospodarczymi kraju. A Wenezuela ma drugi najwyższy na świecie wskaźnik morderstw. Pusta kasa państwa sprawia też, że rząd nie ma środków na zwiększenie walki z przestępczością.

Dziewczynka chowa pieniądze w portfelu, Caracas Dziewczynka chowa pieniądze w portfelu, Caracas CARLOS GARCIA RAWLINS / REUTERS / REUTERS

Wenezuela w głębokim kryzysie

Wenezuela przeżywa głęboki kryzys, największy od II wojny światowej. Spadek wartości waluty, gigantyczna, najwyższa na świecie inflacja (ceny w ubiegłym roku wzrosły o 185 proc., w tym ma być jeszcze gorzej), przerwy w dostawach prądu, drastyczne niedobory żywności i podstawowych produktów... Ludzie stoją w długich kolejkach do sklepów, w których i tak niewiele mogą kupić - bo albo ich nie stać, albo nie ma czego kupić.

Mężczyzna zbiera resztki warzyw z ziemi Mężczyzna zbiera resztki warzyw z ziemi CARLOS GARCIA RAWLINS / REUTERS / REUTERS

Wenezuela w głębokim kryzysie

Ten mężczyzna zbiera resztki warzyw z ziemi, wyrzucone przez sprzedawców na ulicznym bazarze. Takich jak on, głodnych, którzy nie mają pieniędzy na jedzenie, jest w tym kraju wielu. Wszystko przez kryzys.

Wenezuela to najgorsza gospodarka na świecie, mimo, że kraj posiada znaczne złoża ropy naftowej. Dochody ze sprzedaży ropy stanowiły 95 proc. zarobków z eksportu. Z powodu spadających cen na światowych rynkach to źródło pieniędzy znacznie się zmniejszyło i uderzyło w gospodarkę. Prezydent Nicolas Maduro musiał podjąć kontrowersyjną decyzję i podniósł ceny paliw aż o 6000 procent.

Protest przeciwko prezydentowi Wenezueli, Nicolasowi Maduro Protest przeciwko prezydentowi Wenezueli, Nicolasowi Maduro MARCO BELLO / REUTERS / REUTERS

Wenezuela w głębokim kryzysie

To nie pomoże mu w odzyskaniu gwałtownie spadającej popularności. Rośnie opór Wenezuelczyków przeciw rządzącym, domagają się referendum i ustąpienia prezydenta. Coraz częściej dochodzi do zamieszek i starć z policją.

Więcej o:
Komentarze (65)
Ten kraj zżera przestępczość, napędzana przez kryzys. Rząd rozbraja więc gangi - tysiące sztuk broni poszły pod młot
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 21 razy 19

  Jak to najgorsza gospodarka swiata? Kilka lat temu po nawiazaniu wspolpracy z Rosja miala dolaczyc do czolowki w Poludniowej Ameryce. Oops! Cos poszlo nie tak? A kto z Ruskimi wyszedl kiedykolwiek dobrze :))

 • mazurek111

  Oceniono 21 razy 15

  Przestȩpczość w Wenezueli istniała zawsze, przed Chavezem, w jego okresie i teraz w czasach równie zidiociałego pajaca Maduro. Jednakowóż, przed Chavezem (Carlos Andres Perez, Luis Herrera, Jaime Lusinchi i Rafael Caldera była ona naznacznie niższym poziomie. Aktualnie, w samym Caracas liczba morderstw na tle rabunkowym przekracza 10 dziennie.
  Chavez przymykał oczy na bezprawie, miȩdzy innymi zajȩcie siłą niezamieszkałego domu lub mieszkania legalizowało intruzów jako darmowych lokatorow. Lat temu kilkanaście sprzedałem moje mieszkanie w Caracas (mieszkałem tam 9 lat) za 1/6 ceny, którą zapłaciłem kupując je.
  To co Chavez (zwany przez Wenezuelczyków pieszczotliwie „el mono”, czyli małpa) z debilowatym Maduro (z zawodu szofer autobusu) zrobili z tego piȩknego kraju to zgroza; to druga Kuba, z tą różnicą, że na Kubie nie ma bandytyzmu. W supermarketach w Wenezueli straszą puste półki i nagie haki. Ludzie mają potȩżne problemy ze znalezieniem produktów spożywczych. Bezsprzeczny triumf marksizmu nad zdrowym rozsądkiem. Wenezuela, kraj niegdyś niezmiernie bogaty, kraj w którym można znaleźć wszystkie surowce i bogactwa naturalne) jest krajem totalnie zrujnowanym i nic nie wskazuje, by siȩ to miało zmienić. Jedyną siłą, która byłaby to w stanie odwrócić jest armia, ale niestety jest ona całkowicie zdemoralizowana i nie kiwnie palcem.

 • e50504

  Oceniono 39 razy 15

  Spokojnie jak na wojnie, przestępcy dokupią sobie co trzeba gdzieś na podkabulskim albo podparyskim targowisku :)

 • rtd5rtd

  Oceniono 55 razy 15

  W Europie zachodniej obecnie jest najwiecej atakow z bronia a leganie jej nie mozna nabyc.

  Czas pogonic lewakow precz. Oni ignoruja fakty bo im przeszkadzaja w wizjach....

 • oryntagon

  Oceniono 28 razy 14

  Tak wygląda urzeczywistnienie mokrych snów lewaków.
  Powiedzcie, co jeszcze musi się stać w historii żebyście zrozumieli, że SOCJALIZM NIE DZIAŁA. Nigdy i nigdzie. W bidnych krajach powoduje zachowanie biedy, a w bogatych zatrzymuje rozwój do 0.

 • swinton

  Oceniono 10 razy 4

  Producenci zacierają ręce i przyjmują nowe zamówienia.

 • qwerty_solo

  Oceniono 5 razy 3

  Nie przyjmuję tego do wiadomości. Dlaczego tam socjalizm nie działa, skoro wszędzie indziej przynosi same kokosy? :P

 • fctheduck

  Oceniono 13 razy 3

  Spoko, Chavez jeszcze niedawo był ulubieńcem biedoty, obiecywał im 500+ i inne bzdury, a teraz kraj, który jest eksporterem ropy zawalił się jak domek z kart. Naszym niedorozwojom od 'dobrej zmiany' ta sztuczka uda się dużo szybciej. Gonimy Wnwzuelę i niedługo ją przegonimy!

 • iarna

  Oceniono 19 razy 3

  Popatrzcie fani Jarka, Beaty i Jedrka Pyzy jak działa system bolszewicki i rozdawniczy - mozna mieć ropy jak szejkowie i miec gospodarke jak Somalia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX